reklama

Sibiřský husky

Sibiřský husky patří mezi lovecké, energické a pracovní psy. Má jemnou a citlivou povahu a šťastný bude po boku aktivních lidí, kteří mu dopřejí dostatek pohybu, který nutně potřebuje.

Vzhled plemene

Toto plemeno se řadí mezi střední plemena. Výška v kohoutku dosahuje v dospělosti u psa až 60cm u feny až 56cm. Hmotnost psa 20,5 - 28kg, feny 15,5 - 23kg.
Hlava je středně velká. Oči mají mandlový tvar a jsou posazeny mírně šikmo. Barva očí může být hnědá, modrá, vícebarevné oko nebo každé oko jiné barvy. Uši jsou středně velké, trojúhelníkové tvaru, vysoko nasazené a pevně vztyčené. Ocas je dobře osrstěný. Kostra končetin je silná, ale nikoliv těžká. Tlapy jsou oválné, středně velké a dobře osrstěné mezi polštářky.
Srst je středně dlouhá a bohatá. Podsada je měkká a hustá. Barva srsti se pohybuje na paletě od černé až k bílé, včetně různých vzorů a znaků.

Povaha

Sibiřský husky je bystrý, aktivní, horlivý pes, který si udržuje jistou míru důstojnosti a samostatnosti. Miluje lidi, děti a vychází i s ostatními psy. Překypuje energií, kterou potřebuje smysluplně vybít. Nutností je pravidelná fyzická zátěž, vhodné jsou kynologické sporty. Toto plemeno je smečkové, proto velmi špatně snáší samotu. Potřebuje být v kontaktu se svým majitelem nebo dalším psem. Husky téměř neštěká, jako prostředek komunikace využívá vytí.

Sibiřský husky - charakteristické rysy

- přátelský
- plný energie
- nezávislý

Výchova a péče o psa

Sibiřský husky patří do rukou zkušeného kynologa. Jeho výchova začíná ve štěněčím věku a vyznačuje se systematičností, motivací, pochvalami a důsledností. Majitel musí uplatnit také notnou dávku trpělivosti. Naprostou nezbytností je poskytnout psovi dostatek pohybu, v opačném případě bude pes i majitel nešťastný. Rodinný dům se zahradou nebo život v bytě nehraje v pořízení tohoto plemene význačnou roli, důležité je zajistit psovi dostatek pohybu. Majitel také nesmí zapomenout na jeho přirozené lovecké pudy, které se mohou znenadání projevit na procházce. Věnovat se můžete dogtrekingu, canicrossu, agility nebo typickému sportu zapřažení do saní.
Srst není náročná na údržbu. Dvakrát do roka husky líná a ztrácí podsadu. Trimovat je povoleno pouze vousy a srst mezi prsty a v okolí tlapek. Srst chrání psa před mrazy a celoroční pobyt venku mu nevadí.
Sibiřský husky patří mezi velmi zdravá plemena, která netrpí specifickými dědičnými nemocemi. Kvalitní krmivo a pohyb jsou základem pro udržení zdravého psa. Toto plemeno se dožívá 13 let.
Štěňátko pořídíte s PP za cenu od 8 000,- do 16 000,- Kč. Zaleží na výběru chovatelské stanice.

Chov

Dle FCI se jedná o skupinu V – Špicové a primitivní plemena, Sekce 1. Severští saňoví psi, bez pracovní zkoušky. Více informací o plemeni naleznete na stránkách www.polardogs.org.

Historie plemene

Sibiřský husky byl vyšlechtěn obyvateli Sibiře a uplatnil se jako tahač saní a také lovec. Převrat zažilo toto plemeno v roce 1908, kdy se zúčastnilo s obchodníkem Williamem Gosakem závodu ve psích spřeženích. I přes skeptické soupeře, se psi umístili v první trojici. Poté tyto psi chtěli všichni závodníci. Dnes je toto plemeno oblíbeným společenským psem.

Podobná plemena

- Aljašský malamut
- Samojed
- Grónský pes

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama