reklama

Kaštanovník jedlý

Castanea sativa, Castanea vulgaris, Castanea vesca, Fagus castanea,
Lidové/další názvy: kaštanovník setý, kaštan jedlý, maróny (plody)
Čeleď: bukovité

Popis rostliny

Kaštanovník jedlý je opadavým stromem, který dorůstá až do výšky 30 m. Má široce rozložitou korunu a krátký silný kmen.
Mladý kaštan má hladkou borku červenohnědých tónů. Postupně nabývá temně šedé barvy a puká do hlubokých podélných rýh.
Kaštanovník střídavě nese řapíkaté kožovité listy s délkou až 15 cm. Mají podlouhle kopinatý tvar a ostnitě pilovitý okraj. Horní strana listů je lesklá, tmavě zelená, spodní je světlejší.
Kaštanovník je jednodomou dřevinou s jednopohlavnými květy bledě zelené barvy. Kvete během června a července. Samčí květy vytvářejí bohaté, zpravidla přímé jehnědy. Samičí květy vyrůstají na bázi jehněd v číšce. Ta se v době zrání mění na ostnatý obal nesoucí 2 – 3 plody. Jde o lesklé, tmavě hnědé nažky, nazývané kaštany. Dozrávají v září až říjnu, kdy se pichlavá číška otevírá do čtyř chlopní.
Nesprávně se jako kaštany nazývají i plody jírovce. Jírovec maďal (kaštan koňský) není kaštanovníku příbuzný, jeho plody se na rozdíl od kaštanovníku běžně nekonzumují.

Výskyt a pěstování

Kaštanovník jedlý má původ v oblasti Malé Asie. Rozšířený je i v západní Asii, severní Africe nebo ve Středomoří. U nás je zplanělý jen vzácně. Častěji se pěstuje jako okrasný strom.
Kaštanovník potřebuje kyprou půdu s dostatkem vlhkosti a minerálů (fosfor, draslík). Naopak se mu nebude dařit ve vápnité půdě. Vyhovuje mu slunné stanoviště. Vyžaduje pravidelné zavlažování. Mladé stromy je třeba chránit před mrazem i prvním jarním sluncem.
Kvůli kvalitě opylení je vhodné vysazovat kaštanovník ve skupině více stromů. Dřevina plodí nejdříve patnáctým rokem, dožívá se však až několika set let. Existuje i ve šlechtěných dekorativních odrůdách.

Léčitelství

Kaštany jsou tvořeny škrobem (až 60 %), cukry (15 %), bílkovinami (10 %), oleji a tříslovinami. Obsahují také vitamíny A, B1, B2, B6, C a E. Listy vedle tříslovin, cukrů a organických kyselin zaujmou také obsahem glykosidů, vitamínu K, taninu a některých stopových prvků (železo, hořčík, draslík, vápník, sodík, fosfor, mangan aj.). Kůra kaštanovníku je bohatá nejenom na třísloviny, ale také na pryskyřice.
V léčitelství slouží plody, méně často i listy nebo kůra kaštanovníku.
Jedlé kaštany se sklízejí v říjnu, v době plné zralosti, kdy oplodí puká a semena mají temně hnědé zbarvení. Dozrávají postupně.
Kaštany se dají mrazit či sušit. Konzumují se po uvaření nebo upečení. Pečené kaštany (recept níže) jsou vyhlášenou pochoutkou. Z kaštanů se připravuje také pyré, puding nebo nugát. Slané recepty doplní kaštanová kaše nebo nádivka. Rozemleté kaštany poslouží jako náhražka mouky. Nachází uplatnění i jako přísada piva.

Léčivé účinky kaštanovníku

- detoxikuje organismus
- stimuluje správnou funkci jater
- působí proti průjmům a krvácení zažívacího traktu
- má příznivý vliv na mozkovou činnost a nervový systém
- posiluje činnost srdce
- zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů
- listy kaštanovníku pomáhají při potížích dýchacích cest
- jsou prospěšné při onemocnění ledvin, dně a revmatu

Podávání a užití

Vnitřní užití

Jedlé kaštany mají lahodnou chuť, jemně pikantní vůni a léčivou sílu. Jsou zdrojem energie. Jsou vhodné i pro diabetiky. Z listů kaštanovníku se připravuje nálev nebo macerát. Kůra se podává jako odvar proti průjmu.
Kaštanovník se kombinuje s jinými bylinami, například s jitrocelem a lékořicí v průduškových směsích. Najdeme ho i v čaji na podporu srdce a cév, spolu s hlohem nebo třezalkou.

Vnější využití

Kaše z pečených kaštanů poslouží jako obklad na bolavé klouby, také ekzémy nebo popáleniny. Teplé obklady z kaštanů mají stahující účinky, pomáhají hojit hemoroidy.

Pečené kaštany – recept

Zralé kaštany na špičce nařízneme do kříže, aby při pečení nepraskaly samovolně. Před pečením kaštany mírně pokropíme vodou.
Kaštany pečeme v troubě o teplotě cca 200 °C cca 20 min. Péct se dají i na přikryté pánvi, za občasného protřepání se praží asi 10 min. Hotové kaštany mají příjemnou vůni. Uvnitř jsou měkké, slupka je otevřená.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama