reklama

Zbavte se atopického ekzému. Uleví vám (nejen) konopí

Trápí vás svědění, suchá kůže, zčervenání nebo různé skvrnky a pupínky? Přečtěte si, co vám od ekzému uleví.

Foto: iStock

Boj s atopickým ekzémem je na dlouhé lokte. Často se nepodaří vyléčit úplně, co ale lze, je zmírnit příznaky. Jak na to?

Atopický ekzém je kožní onemocnění, které se z 80 procent objeví už v dětství a často přetrvá až do dospělosti. "Je to v podstatě imunitní odpověď organismu na základě vrozených dispozic, ale také ovlivněná vnějším prostředím," objasňuje Lenka Čejková, Všeobecná zdravotní sestra, odbornice z Carun Pharmacy.

Projevy atopického ekzému

Mezi nejrozšířenější příznaky atopického ekzému patří silné svědění, suchá kůže, zčervenání, skvrny a různé pupínky. Je taky možné, že kůže mokvá a pak se na kůži vytváří rozsáhlé strupy. Nejčastěji jsou postiženy ohyby končetin, krk, oční víčka, zápěstí, hřbety nohou i rukou. Rozšířit se ale může na celý povrch těla. "Kožní projevy jdou často ruku v ruce s dalšími komplikacemi, jako je například potravinová alergie," sděluje Lenka Čejková.

Atopický ekzém je obvykle chronické onemocnění a jeho projevy se můžou různě měnit. To je taky důvod, proč je boj s atopickým ekzémem tak těžký. Někdy ekzém v dospělostio vymizí, jindy může přejít v sennou rýmu, či astma. 

Jak s ekzémem bojovat

Boj s ekzémem znamená hlavně zmírnění příznaků nemoci. Velmi důležité jsou potraviny, které přijímáme do těla. Radí se vysadit mléčné produkty, které vaše příznaky mohou zhoršovat. Vyzkoušet můžete taky přechod na lehčí veganskou stravu. Jen stále dbejte na přísun zdravých bílkovin a tuků - dopřávejte si tempeh, luštěniny, hodně ovoce, zeleniny a semínek. Každý si ale musí sám na sobě ozkoušet, co mu dělá dobře a co naopak ne.

Krom potravin, které jíme, dost záleží i na našem životním prostředí. Ke zmírnění příznaků může pomoct horský vzduch a mořské klima. "Příznaky se zhoršují s působením stresu, proto je vhodné se mu vyhnout, stejně tak zátěžovým situacím. Vyplatí se dodržovat zásady zdravého životního stylu, dostatečně spát, hýbat se a dbát na pitný režim," uvádí Lenka Čejková.

Vyzkoušejte konopí

Kromě klasické léčby a vyhýbání se provokujícím faktorům působí účinně také zařazení konopí. Výborně pomáhá například loupané konopné semínko, jehož ideální dávkování je 1 polévková lžíce denně. Aby se zachovaly veškeré důležité látky, je třeba jej užívat ve studené kuchyni. Můžete jej přidat do pomazánek, salátů nebo dětských přesnídávek. "Připravit si můžete i konopné mléko. Stačí rozmixovat 100 g konopných semínek s 50 ml vody a kapkou vanilkového extraktu," zní jednoduchý recept Lenky Čejkové, odbornice z Carun Pharmacy.

Pro vnější použití je vhodná konopná mast, která díky základu vazelíny vytvoří na postiženém místě ochranný film a obsažené látky uleví od nepříjemného svědění. Nechcete-li používat vazelínu, existují také varianty mastí se základem z bambuckého másla. "Při výběru konopné masti si však určitě zkontrolujte, zda je v ní obsažen extrakt z celé zelené rostliny. Ten totiž obsahuje největší množství účinných látek," radí odbornice z Carun Pharmacy.

Jak to máte s atopickým ekzémem vy?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama