reklama

Chytré telefony ničí naše zdraví: Nespíme a trápí nás bolesti zad

Jaký vliv může mít používání chytrých telefonů na naši páteř nebo na náš spánek? Ukazuje se, že obrovský. Co s tím?

Foto: iStock

Chytré telefony máme mnozí z nás neustále přilepené k ruce. Taky z toho důvodu, že nám v poslední době nabízejí daleko více než pouze volání či posílání SMS. Máme internet v mobilu, hry i různé aplikace. Jaký to má ale vliv na naše zdraví?

Problém je, že telefony používáme neustále. "Lidé pracují s těmito telefony nejen po dlouhou dobu bez přestávky, ale i s přestávkami opakovaně během dne vsedě, vestoje, někdy už i při chůzi. Postupně se tak načítá doba strávená ve špatném, nefyziologickém postavení těla, a tím se zvětšuje jeho nerovnováha a přetížení," varuje doktorka Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Esemeskový syndrom

Nedávná lékařská studie přinesla zajímavé informace pro všechny uživatelé chytrých telefonů. Na vzestupu je nová zdravotní epidemie, esemeskový syndrom neboli syndrom esemeskového krku. V průměru strávíme nad telefonem ohnutí v nepřirozené poloze dvě až čtyři hodiny denně, a to s sebou přináší velkou zátěž na náš pohybový aparát v podobě špatného držení těla či bolestí krční páteře.

Syndrom esemeskového krku je nebezpečný prakticky pro všechny uživatele smartphonů, kteří jeho používáním tráví denně i několik hodin. Nejčastěji jsou to mladí lidé. Zjistilo se, že kvůli takovému životnímu stylu trpí bolestmi zad až 45 procent lidí ve věku od 16 do 24 let. Když navíc spojíme dobu strávenou prací na telefonu s dalšími činnostmi, jako je například práce na počítači, studium vsedě s přetěžováním především krční páteře nebo jiná práce ve strnulé pozici, může dojít k výrazným zdravotním problémům.

Jak to změnit?

Základní prevencí je ideálně omezit užívání chytrých telefonů. "Důležité je při práci ve strnulé pozici využívat dynamické změny této pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Také se snažte mít hlavu v menším předklonu a nedívat se na telefon dolů, ale co nejvíce před sebe," radí doktorka Michaela Tomanová.

Důležitá je taky pravidelná pohybová aktivita, která vyváží přetížení našeho těla. Nejlépe pár desítek minut každý den. Zvolte takové cvičení, které vás protáhne, posílí a tělo stabilizuje. Nepřehánějte to a tělo nepřetěžujte, vaše problémy by se mohly zhoršit. "Dříve měli lidé mnohem více aktivního pohybu a udržovali si tělesnou kondici, takže neměli tolik přetížené určité svalové a vazivové struktury, a naopak oslabené jiné, jak tomu bývá nyní," uzavírá doktorka Michaela Tomanová.

Trpí palce a zápěstí

Nejen při psaní esemesek, ale také při hraní her, surfování na internetu nebo psaní e-mailů používáme při práci s chytrými telefony hlavně naše palce. Pokud dlouhodobě tímto způsobem palce rukou přetěžujeme, může docházet k bolestem těchto kloubů. "Nejde jen o přetěžování kloubů palců, ale také o nepřirozenou polohu, do které palce při práci na telefonu stavíme. Může docházet k bolestem především v oblasti základního kloubu palce a následně mohou vznikat i bolesti svalů  a vazivových tkání, které se šíří z rukou až do zápěstí a předloktí," říká dále primářka Tomanová.

Narušení spánku

Trpí nejen naše tělo, ale i mysl. Ukázalo se, že více než 60 procent lidí ve věku od 18 do 29 let si svůj chytrý telefon bere s sebou do postele. Podle studií ale víme, že za pouhé dvě hodiny, co jsme vystaveni osvětleným obrazovkám telefonů a počítačů, se sníží tvorba hormonu melatoninu, což může vést k problémům se spánkem. Profesor Kevin Morgan, vedoucí výzkumu Clinical Sleep Research Unit na Loughborough University k tomu dodává: "Zírání do telefonu není to samé jako se dívat do knihy. Navozuje to stav bdělosti a ostražitosti, což je to poslední, co chcete předtím, než jdete spát."

Takže příště si do ruky vezměte raději tu knihu a nezapomeňte mobil pravidelně odkládat.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama