reklama

Posíláte sms zprávy ze spánku? Nespěte s mobilem u postele

Nejnovější studie z Villanova University tvrdí, že až čtvrtina studentů trpí posíláním mnohdy nesmyslných zpráv ze spánku. Týká se to i vás?

Foto: iStock

Stalo se vám už někdy, že jste zaklapli budík, aniž byste si to další den pamatovali, a vzbudili se tak do práce pozdě? Podle nejnovější studie z Villanova University, publikované v Journal of American College Health, to může být ještě horší, není prý nevšední ze spánku posílat i textové zprávy.

Posílání textových zpráv ze spánku, neboli v angličtině "sleep texting" znamená, že zprávu pošlete bez toho, aniž byste se plně probudili. Můžete je poslat sami od sebe, ale většinou jsou reakcí na zvuk příchozí sms zprávy. Čím blíže u sebe telefon při spánku máte, tím větší je riziko. 

Ve studii se sledovalo chování studentů dvou středně velkých škol a zjistilo se, že problém s posíláním zpráv ze spánku a celkově s kvalitou spánku má až čtvrtina studentů. Ženy jsou tímto chováním ohroženy až dvakrát více a 72 procent těch, kteří tento problém mají, si své chování další den vůbec nevybaví. 

Text většinou nedává smysl

Odpověď na příchozí sms zprávu je tak automatické chování, že to očividně zvládáme i ze spaní. Bohužel ve spánku nejsme až tak šikovní, jako když jsme vzhůru, a tak se mnohdy tyto zprávy neobejdou bez chyb. Občas jde o úplné nesmysly, podobné tomu, jako když mluvíme ze spaní. Často se objevují nesmysly i kvůli automatickému opravování v textu. Nebo ve zprávě najdeme hodně překlepů. Je pravděpodobné, že si tuto událost následující ráno ani nebudete pamatovat.

Není spánek jako spánek

Je třeba si uvědomit, že mozek je velice složitý orgán, a zatímco některé jeho části "spí", jiné mohou být vzhůru. Takže se klidně může stát, že ta část mozku, která udává, že jste vzhůru, zrovna spí, ale část, která koordinuje pohyb a posílání sms zpráv, je plně funkční a vzhůru. Toto abnormální chování, které se děje ve spánku, se nazývá parasomnie. Do této skupiny patří třeba také mluvení nebo chození ze spánku.

Nespěte s mobilem u postele

Poslat zprávu ve spaní asi není nic, co bychom chtěli. Přesto se to může snadno stát. Nejnáchylnější skupinou jsou v tomto ohledu adolescenti, kteří obecně používají telefony nejčastěji. Stejně tak je více pravděpodobné, že spí s telefonem blízko postele.

Telefon byste měli mít ideálně daleko od místa spaní. Když totiž spíte s mobilem u postele, je větší pravděpodobnost, že si na něm budete před spaním prohlížet sociální sítě, odpovídat přátelům na zprávy nebo na e-maily a budete mít větší problémy usnout. Světlo, které z mobilního telefonu vychází, vašemu spánku taky vůbec nepomáhá. Takže mobil pryč! Krom toho, že zabráníte posílání zpráv ze spánku, vaše spaní bude klidnější.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama