reklama

Meditace pro začátečníky. Návod, jak si během pár minut vyčistit hlavu

Na meditaci není nic složitého. Vyzkoušet ji můžete hned teď, stačí vám k tomu pár minut.

Foto: iStock

Kdybyste se mě zeptali před pár lety, co se mi vybaví, když se řekne meditace, tak to byl jogín v bílém rouchu s nohama zapletenýma do lotosového sedu, se spojenými palci a ukazováky na kolenou a zavřenýma očima. Naštěstí jsou naše představy mnohdy scestné, ehm.

Kolem meditace existuje stále ještě velká aura neznáma. Už se o ní naštěstí začíná více psát, takže je situace lepší. Pořád mám ale pocit, že si hodně lidí myslí, že je to něco divného a není to rozhodně nic pro ně. Přitom to jenom znamená sednout si na zadek a na chvíli vnímat sám sebe. To už tak moc divně nezní, ne?

Když začnete nakukovat pod pokličku meditace, začne vás zajímat - jak vůbec začít. Každý říká něco jiného. Jeden, že se máte soustředit na dech, druhý zase, že nemáte myslet pro jistotu na nic, a třetí, že si máte něco intenzivně představovat. To aby se pak v tom někdo vyznal.

Proč je těch meditačních technik tolik? Protože každá funguje trochu na něco jiného a hlavně, každý jsme trochu jiný. Je jen na vás si najít tu vaši cestu. Dám vám tip: Nenuťte se do něčeho, co vám není přirozené, meditace je opravdu jen o tom, v klidu být sám se sebou, nehledejte za tím žádnou větší mystiku.

Proč meditovat?

To je dobrá otázka. Nejlépe se na ni odpovídá: "Zkuste to a uvidíte." Žijeme v době, kdy se jen málokdy zastavíme a máme chvilku opravdu jen pro sebe. Takové to prostředí, kdy se zcela upřímně sami sebe můžeme zeptat, jak se vlastně máme. Já sama pro sebe meditaci vnímám jako takový check-in sama se sebou. Mnohdy na povrch proplují věci, které nečekám. Obecně se o meditaci říká, že dokáže pomoct s úzkostmi, depresemi, kreativitou, imunitním systémem a dalšími. 

Vedená meditace pro úplné začátečníky

Pokud vám nevadí angličtina, tak všem okolo vždy doporučuju aplikaci Headspace. Můžete si ji stáhnout do telefonu a prvních 10 meditací máte zdarma. Meditace jsou vždy velmi krátké - většinou okolo 10-15 minut, takže žádné výmluvy, že není čas. Na Headspace je úžasné to, že se jedná o meditaci vedenou, která je pro začátečníky, kteří mají s klasickou meditací a obecně nicneděláním problém, ideální. Přiznám se, že i já po Headspace sáhnu docela často, vlastně teď v 90 procentech případů. Je to zkrátka příjemnější.

Zaměřte se na dech

Pokud neholdujete angličtině nebo se chcete do meditace vrhnout sami a po hlavě, je nejjednodušší soustředit se v meditaci na dech. Dnes vám prozradím jednoduchou meditační techniku, kterou sama ráda používám a která je vhodná i pro naprosté začátečníky.

Meditační technika, kterou zvládne každý

Je důležité si uvědomit, že v meditaci se snažíme zůstat teď a tady, což znamená, že se nesnažíme odbíhat k tomu, co budeme mít k večeři, co bychom měli nakoupit nebo co ošklivého nám řekl kolega v práci. Ne vždy (a vlastně skoro nikdy) to je tak jednoduché, a proto se vrhneme v meditaci na počítání dechu. Ne ale jen tak ledajaké. Náš mozek totiž není hloupý a v pohodě zvládne počítat a přemýšlet nad něčím jiným. To ale jen v případě, kdy se jedná o pořadí číslic, na které je zvyklý, tedy od jedničky dál.

Při této technice proto budete počítat nádechy a výdechy od jedničky do desítky, ale po desítce bude vždy následovat zase jednička. Bude to vypadat takto:

  1. nádech
  2. výdech
  3. nádech
  4. výdech
  5. nádech
  6. výdech
  7. nádech
  8. výdech
  9. nádech
  10. výdech

A další nádech opět s číslem jedna. Dost možná se na začátku přistihnete, že po desítce jedete dál (jedenáct, dvanáct), to je znamení, že je vaše mysl jinde, a na vás je ji zase přivést zpátky.

Jak a kdy meditaci provádět?

Meditace může mít mnoho podob, můžete meditovat v pohybu, vsedě, vleže, se zavřenýma či otevřenýma očima. Pro tuto techniku zvolíme pohodlnou pozici vsedě (většinou je to se zkříženýma nohama, pod hýždě si klidně dejte polštář nebo srolovanou deku) a se zavřenýma očima. Dlaně můžete mít složené v klíně, položené na stehnech, cokoliv vám vyhovuje.

Nemít velké oči

Je důležité začít pomalu. Pět až patnáct minut denně naprosto stačí. Nastavte si budík (s příjemným zvukem) nebo si můžete stáhnout aplikaci Enso, kterou používám já - z meditace vás probudí zvuk gongu - je bohužel jen pro iPhone. Existují ale určitě i další.

Jakmile budete pohodlně sedět, budík nastavený, pusťte se do toho. Kdykoliv si uvědomíte, že mysl zaplula jinam, vraťte ji jemně zase zpátky k dechu. Nezlobte se na sebe, promlouvejte k sobě stejně jako k dítěti, u kterého chcete, aby se něco nového naučilo.

Pravidelnost

Nezáleží na tom, zda meditujete ráno, v pracovní době, nebo večer před spaním. Důležitá je ale pravidelnost. Vytvořte si z vaší meditace každodenní rituál, jen tak se z toho stane něco, u čeho vydržíte.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama