reklama

Co dělat, když máte trápení. Rady pro přežití v těžkých časech

Únor je opravdu náročný měsíc. Zima už nás dávno přestala bavit, jaro v nedohlednu a všude řádí chřipka a nachlazení. Pokud se k tomu přidají větší starosti v pracovním či osobním životě, je potřeba nasadit speciální režim.

Foto: iStock

Pod pojmem "těžké časy" si nepředstavujte něco jako den blbec, kdy nepříjemné období trvá poměrně krátce. Na mysli máme týdny a měsíce, kdy máte pocit, že jste si vybrali všechnu smůlu světa. Právě v takových okamžicích potřebujete veškerou vnitřní sílu, abyste náročnou situaci ustáli co nejlépe.

Dlouhodobý stres prožíváme během nemoci blízkého člověka, při rozpadu vztahu, finanční nejistotě a dalších významných změnách v životě. Často v takových momentech slýcháme, že se máme sebrat a začít bojovat. Ale taková strategie funguje jen krátkodobě, protože pak nám dojdou síly a pociťujeme jen šílenou únavu. 

Nezlobte se na sebe, že nemáte dost sil

Máte potíže? Pak se na prvním místě musíte smířit s tím, že vás budou stát hodně sil. Nejste komiksový hrdina, který může zvládnout vše, ale obyčejný smrtelník. Nechtějte po sobě, abyste zvládali stejnou zátěž jako obvykle. Seznam povinností minimalizujte jen na to nejnutnější a zbytek odložte. Neberte dočasný nedostatek sil jako neúspěch, nemusíte být pořád nejproduktivnější na světě. Ačkoliv všichni radí, jak máte bojovat, není možné očekávat, že po rozchodu, ztrátě zaměstnání, když onemocníte nebo se potýkáte s jinými závažnými problémy, budete akční a plní energie.

Naplánujte si odpočinek

Bez relaxu to nepůjde. Nepředstavujte si ale nic náročného nebo nákladného. Máme na mysli jakoukoliv činnost, u které dokážete vypnout. Může to být mlsání čokolády, pití dobrého čaje, návštěva kina nebo příprava oblíbeného jídla a sledování oblíbeného filmu nebo seriálu, na který jste se dlouho těšili. Kouzlo je v tom, že si tuhle činnost musíte naplánovat, abyste na ní skutečně našli čas. Když prožíváme složité období, míváme tendenci být neustále v pohybu, abychom v žádném případně neměli volnou chvíli k přemýšlení. Tím ale jen prodlužujeme čas, kdy se potřebujeme vypořádat se ztrátou. Negativní emoce nás pak překvapí v okamžiku, kdy to vůbec nečekáme, a najednou se sesypeme, aniž by k tomu zvnějšku byl důvod.

Chovejte se k sobě jako k nejlepšímu příteli

Jak byste zareagovali, kdyby se na vás obrátil blízký člověk a svěřil se, že se cítí špatně? Asi byste ho nenutili, aby se ihned pustil do práce, začal se sebou něco dělat, a pokud by chtěl prožívat smutek, nevyčítali byste mu to. Podobně se teď musíte chovat k sobě. Včas jíst, hodně spát, nepřehánět to s alkoholem, nekouřit. Ale znamená to také odehnat vnitřního kritika, který vám bude našeptávat, že jste k ničemu nebo věčný smolař. Pocítit soucit a empatii k sobě samému neznamená propadnout sebelítosti, ale přiznat si emoce, jako je strach, vztek, smutek, bezmoc, zklamání. Každá krize vás může posílit, když si ji dokážete naplno připustit.

Najděte spřízněnou duši

Když se nám nedaří, často nechceme jít se svými problémy do světa. Toužíme se schovat, uzavřít do sebe a počkat, až se zase vyčasí. Je to přirozené, protože se mylně domníváme, že když nikomu nepovíme o svých problémech, nebudou existovat. Také můžeme mít okolo sebe jedince, jejichž dobře míněné rady nám v těžkých chvílích spíš ublíží. Navíc vyprávět někomu o tom, co nás trápí, stojí hodně sil - a těch je teď málo. Ale podělit se o svůj zármutek, je velmi podstatné, protože to snižuje úroveň stresu a taková konverzace nás může utvrdit v tom, že na své starosti nejsme sami. Proto najděte alespoň jednu "vrbu", které se můžete vypovídat. Můžete také okolí prozradit, že momentálně prožíváte složité období a nebude s vámi příliš řeč.

Nedělejte nic, co by se nedalo vrátit zpět

Velký stres nás nutí něco okamžitě udělat, abychom situaci zvrátili. Čím větší nutkání máte, tím méně byste teď měli kupovat jednosměrnou letenku, opouštět byt, rozcházet se s protějškem nebo radikálně měnit účes. Následky takových radikálních řešení si ale nedovedeme úplně představit, protože ve chvíli, kdy se například rozhodujeme pod vlivem rozchodu oholit si hlavu, máme mysl zatemněnou smutkem. Proto pokud jste dostali výpověď a hledáte si nové místo, nekývejte na první nabídku jen proto, že "práce jako práce". Po rozchodu se nesnažte začít ihned randit nebo hledat na internetu články typu  "10 způsobů, jak vrátit zpátky lásku".

Co udělat místo toho?

Zapisovat si své pocity do deníku a stanovit si, kolik času denně chcete smutku věnovat. Například 15 minut denně klidně poslouchejte smutné písničky a utápějte se ve vzpomínkách, ale pak už dost. Konfrontovat se se svými pocity totiž vždy znamená, že se nacházíte na cestě k lepším zítřkům.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama