reklama

7 kroků, jak porazit strach z neúspěchu

Je lepší něco nezkusit, abychom nezklamali, nebo to risknout s tím, že to nemusí vyjít? Která varianta nabízí větší šanci na úspěch?

Foto: iStock

Kdysi jsem četla rozhovor s režisérem Janem Svěrákem, kde popisoval, jak byl coby dítě zakřiknutý a styděl se prosadit. Jeho maminka mu tehdy řekla větu, která mi na celý život utkvěla v paměti: "Když to nezkusíš, NIKDY to mít nebudeš."

Co nám brání dělat ty první kroky, které sice stojí šíleně moc úsilí, překonávání se, nervů, pochybností, ale nakonec nás posunou dál? Jak na sebe vyzrát a překonat strach, který nás často dokáže paralyzovat?

Mně osobně v životě často pomohla jak věta paní Svěrákové, tak změna perspektivy a úhlu pohledu. Proč je pro nás zrovna tahle "akce" tak zásadní? Z čeho konkrétně mám strach? Co se stane, když to nedopadne dobře? Ale když to nezkusím, ani to dobře dopadnout nemůže. Bojím se, že se ztrapním? Nevadí, stejně celý život osciluju mezi Bridget Jones a Pierre Richardem, takže mě v podstatě nic moc neskolí. Ale i mě občas strach z neúspěchu dožene. Co pak s tím?

Ústupky zabraňují úspěchu

"Strach je vlastně učitel pro všechny, bez rozdílu věku či pohlaví. Strach z něčeho velkého, neznámého, pro někoho strach z každé maličkosti, i to je možné. Rozhodně to není nenormální, ale velký strach bere život, bere šance, bere volný dech, proto je potřeba s tím něco dělat. Všechno záleží na odhodlání, na odvaze udělat první krok vpřed, neobrátit se a nedat se na útěk. Se zdviženou hlavou čelit světu.

Lidé bohužel jen vzácně mění své sny v realitu. Každý den dělají malé ústupky, které jim v souhrnu zabrání dosáhnout vysněného výsledku. A právě strach zde hraje velkou roli. Čím větší strach máme, tím více se naše sny a touhy likvidují. Boj se strachem nebude snadný, ale až dosáhnete i malinkého vrcholu, poděkujete sami sobě," doporučuje psychoterapeutka pro děti a dospělé Lucie Mucalová.

7 kroků, jak porazit strach z neúspěchu, podle Lucie Mucalové

1) Aktivní přístup k životu je ničitel strachu číslo jedna. Bez vaší činnosti, aktivity to opravdu nepůjde. Už dost toho, že máte strach, že nevíte jak… kdo nic nezkusí, nic nepokazí.

2) Nehledejte jen jednoduché cesty. Překonat strach je právě o tom, naučit se přijímat i cesty, které nejsou snadné. A ať už se rozhodujete či plánujete udělat cokoli, vždy si vezměte papír a tužku a sepište si, co pozitivního a cenného se může stát, když se na novou cestu vydáte, ale zároveň si sepište i krizový scénář.

3) Strach je přirozenou součástí života. Nejde v životě o to, strach nemít, ale nenechat se strachem zničit, likvidovat. Nedovolit, aby vaše dny byly o přežívání a neustálém odmítání, co by bylo, kdyby…

4) Dejte strachu padáka. Přestaňte živit někoho, kdo vás má přímo na háku a jediným jeho cílem je vás zničit. Je potřeba si konečně vzít moc, která vám patří. Představte si strach jako člověka, který je rozhodnutý vás zničit. Jak se k němu postavíte?

5) Pokud už jste proti strachu udělali snad vše a stále žádná změna, je potřeba si samozřejmě říci, kde se ve mně tak velký strach bere, kde se vlastně vzal. Může jít o velmi silné vzorce z výchovy, z rodiny, můžete vlastně přebírat a žít strachy někoho, kdo vám je zasadil do hlavy. A zde je potřeba opravdu vyhledat pomoc odborníka.

6) Pracujte na svém sebevědomí. Pokud si nevěříte, tak je dost pravděpodobné, že vás má strach v hrsti. Vnitřní kritik vlastně neustále vyhodnocuje, že jste ti nejhorší na světě, že žít svůj sen je nesmysl.

7) Jít do neznáma není jen o výhře. Když se něco nezadaří, není potřeba hned podléhat panice. Strach naopak vyživuje to, že to zkusíte jednou a po neúspěchu už nikdy. Naopak, trénujte, nevzdávejte se. Jedině tak získáte nad strachem moc.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama