reklama

Farmářské potraviny nejsou vždycky bio: Jak se zorientovat?

Zdravé vaření je velkým trendem. Někdo si z něj možná dělá až náboženství a jinému přílišné propadnutí zdravému životnímu stylu vyloženě škodí. Když ale věci řešíte s mírou, je samozřejmě neoddiskutovatelné, že bio potraviny jsou nejzdravější možnou variantou stravování.

Foto: iStock

Jak se ale v nabídce zdravých výživ a farmářských trhů zorientovat tak, abychom si vybrali vždycky to nejlepší?

Potravina, která je označena nálepkou bio, je vyrobena z produktů ekologického zemědělství. Při pěstování nejsou použity pesticidy, umělá hnojiva nebo geneticky modifikované organismy. Tyto potraviny splňují specifické požadavky na jakost a zdravotní nezávadnost. Biomaso pochází ze zvířat, která mají pravidelný přístup na pastvu, jsou krmena organickými potravinami a nejsou jim podávána antibiotika ani růstové hormony.

"Biopotravina je zákonem ošetřené označení, pro které musí výrobce projít rozsáhlou administrativou a splňovat přísné podmínky," říká Věra Čutková, majitelka internetového obchodu Bioplus.cz. Při pěstování a výrobě bioproduktů je systém nastaven od začátku zcela jinak než u běžných potravin.

Dražší, ale kvalitní

Půda, ve které jsou suroviny pěstovány, je obhospodařována tak, aby se zachovala její přirozená úrodnost, při ošetřování plodin je používáno jen velmi úzké spektrum povolených látek. Běžně používaná hnojiva jsou zakázána. Zvířata jsou chována v podmínkách, které respektují jejich potřeby. Proto jsou také biopotraviny dražší než ty běžné.

Spotřebitel totiž neplatí jen za produkt, ale za celý udržitelný systém, který za tímto produktem stojí a je náročnější než u běžných potravin, při jejichž výrobě se nehledí na špatné podmínky zvířat, devastaci půdy, poškození životního prostředí i lidského zdraví a podobně. Biopotraviny je dnes možné sehnat v supermarketech i menších obchůdcích se zdravou výživou nebo na internetu. Vždy je ale dobré si zkontrolovat i složení.

Farmářské produkty nemusí být bio

Dalším hojně používaným označením je "farmářský". I pod tímto slovem si spousta lidí představí něco zdravého, něco, co jim prospěje více než běžná potravina. Zde se však vyplatí být opatrný. "Určitě je lepší preferovat potraviny lokálního zemědělce, nemusí se však vždy jednat o nejzdravější variantu a rozhodně se nemusí jednat o bioprodukty. To, že něco vypěstoval lokální farmář totiž ještě neznamená, že v procesu nebyly využity pesticidy, herbicidy nebo geneticky modifikované organismy," vysvětluje Věra Čutková.

Všechny tyto látky totiž mnoho farmářů běžně využívá. Pokud tedy farmářské produkty upřednostňujete, vyplatí se vsadit na lokálního farmáře, kterého znáte a víte, jak se k produkci staví. Tato cesta je rozhodně nejpřirozenější, hned po možnosti pěstování potravin na vlastní zahrádce.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama