reklama

Chci začít s jógou: Jakou si vybrat, aby vyhovovala tělu i mysli?

O józe a její prospěšnosti pro tělo i mysl se hodně mluví, základem ale je vybrat si tu, která je vhodná právě pro nás.

Foto: iStock

Znám hodně lidí, kteří mají pocit, že jóga není pro ně, často slyším - je moc pomalá, je u ní třeba velká ohebnost těla… Je jasné, že pro každého není vhodné vše. Především jde o to, jaký typ jógy zvolíte.

Existují pomalé styly, stejně jako dynamické, při kterých se pěkně zapotíte. A samozřejmě snad nejdůležitější je, kdo jógovou lekci vede - jsou dobří učitelé a bohužel také ti špatní, kteří vám dokážou chuť k "jógovaní" rychle pokazit.

Jak začít

Sama jógu cvičím léta, ale docela dlouho mi trvalo, než jsem si našla to, co mi opravdu vyhovuje. Doporučuji si nejprve zjistit, jaké možnosti se nabízí v blízkém okolí. Pokud si zamilujete jógového učitele, bez kterého "nemůžete žít", není asi problém na jeho hodiny dojíždět. Na začátek je ale pohodlnější mít cvičení na dosah - lépe se tak přinutíte na lekci opravdu dojít. Pak je dobré si říct, co od jógové lekce chcete a potřebujete. Pro někoho je stěžejní protažení, někdo chce uvolnit tělo, jiný potřebuje meditaci - nebo se ji chce naučit. Často jsou za chutí začít s jógou také zdravotní problémy se zády, kyčlemi a podobně, které je třeba řešit.

Zdravotní terapie pro každého

Mou oblíbenou "disciplínou" je určitě jógová terapie. Je vhodná právě pro ty, kteří řeší nějaký zdravotní problém - například bolesti bederní páteře, kyčlí, kolen… Jógová terapie staví na tradičním indickém léčení, podaném evropskou cestou. Je to vlastně taková rehabilitace, při níž se klidně a nenásilně dá do pořádku celý pohybový aparát. Stěžejní je při lekcích tohoto stylu jógy učitel. Právě ten vám ukáže, jak se svým tělem pracovat i jak ho léčit. Pokud sám nemá celou problematiku dobře nastudovanou a také se pořád dál nevzdělává, jen těžko může pomáhat ostatním. Sama jsem z Prahy, a tak znám jen některé lektory z hlavního města, vřele ale doporučuji Lucii Königovou nebo Jarušku Sedláčkovou. Pokud se na ně obrátíte pro radu nebo doporučení lektora ve vašem okolí, věřím, že rády pomohou.

Hormonální jógová terapie

Opravdu účinným nástrojem pro práci s hormonálním systémem je hormonální jógová terapie neboli hormonální jóga. Její výhodou je, že pokud nemáte možnost pravidelně navštěvovat lekce, můžete ji cvičit doma. Důležité je ale prvně absolvovat kurz. Ten trvá většinou den a půl, nebo je rozdělen do několika lekcí.

Právě tam se naučíte sestavu zakladatelky tohoto jógového stylu Brazilky Dinah Rodriguez. Ta během padesáti let, kdy aktivně cvičila jógu, pozorovala na těle účinky cvičení a své poznatky zformovala do série cviků, které hojně zapojují práci s pánevním dnem, ale také s dechem i bederní páteří. Když si sestavu "nacvičíte", zabere vám v průměru zhruba půl hodinky, ale účinky jsou ohromující. Lektor, kterého si vyberete, by měl mít certifikát přímo od Dinah Rodriguez, která metodu vyučuje po celém světě. Já osobně jsem absolvovala kurz u Ireny Šorfové.

Meditace i dobití baterek

O kundalini józe se v poslední době mluví víc a víc a já chápu proč. Právě tento styl jógy se mi totiž "stal osudným". Když jsem se potřebovala naučit vypnout mysl a dobít baterky, narazila jsem na lekce kundalini jógy a zamilovala se do ní. Energetické cvičení je uspořádané do takzvaných kryjí - sestav, které jsou vždy na něco zaměřené. Může jít o posílení ledvin, zlepšení funkce štítné žlázy, rozproudění lymfatického systému nebo "jen" protažení páteře. Samotná lekce se dělí na zahřívací, rozhýbávací část, a po krátké relaxaci následuje zmíněná kryja.

Cvičení trvá zhruba hodinu a pak následuje ještě půlhodinová relaxace a meditace. Učitel vás nasměruje, jak k meditaci přistoupit. Na začátku jsem měla problémy vypnout tok myšlenek, ale po nějaké době vše začalo jít lépe. Dnes se po každé lekci cítím skvěle a jsem plná energie. Tento styl jógy jsem vyzkoušela u mnoha učitelů, mezi jinými určitě doporučuji Irenu Šorfovou, mimo Prahu pak Veroniku Šilarovou.

Nudit se nebudete

A pro ty, kteří mají pocit, že jóga je nuda a raději by si šli zaběhat, přesto ale cítí, že protažení potřebují, bych určitě doporučila vinyasa jógu. Jedná se o plynulé propojení dechu a pohybu - tenhle styl se vyvinul z ashtanga vinyasa jógy - a věřte mi, že nudit se při lekci určitě nebudete. Naopak pěkně se zapotíte. Musíte se totiž soustředit na každý pohyb, a díky tomu jste stále v přítomnosti. Myšlenky nemají šanci unikat k práci nebo k dalším povinnostem. Základem tohoto stylu je známý pozdrav slunci. Začátečníkům bych poradila nejprve vyzkoušet několik lekcí pomalejší hatha jógy, pak přejít na vinyasu. Mou oblíbenou lektorkou u této jógy byla Alice Červinková.

Toto bylo jen krátké jógové shrnutí. Existuje samozřejmě mnoho dalších stylů jógy a každý má svá specifika. Takže malá rada na závěr: Neupisujte se do žádných kurzů, pokud si nevyzkoušíte lektora a nezjistíte, že vám cvičení vyhovuje. Každé studio dnes nabízí možnost ukázkových lekcí, tak toho využijte.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama