reklama

7 jídel, kvůli kterým máte špatnou náladu (a proč)

Cítíte se pod psa? Dost možná za to může to, co jíte.

Foto: iStock

O našem břichu se říká, že je to takový druhý mozek - a je to pravda. Produkuje se v něm totiž až 90 procent serotoninu, hormonu štěstí, který je zodpovědný za to, že se cítíme dobře a máme dobrou náladu. Jaké potraviny mu škodí a dostávají vás tak do špatné nálady?

1) Dietní nápoje

Aspartam, umělé sladidlo obsažené ve vaší oblíbené dietní kole, obsahuje aminokyselinu zvanou phenylalanine. V některých vědeckých studiích bylo dokázáno, že tato aminokyselina brání produkci serotoninu (hormon dobré nálady). Kofein proto do sebe dostaňte v podobě kávy nebo zeleného čaje.

2) Cereálie

Nemusíte se jich zbavovat úplně, ale čtěte si složení a ujistěte se, že značka, kterou jíte, v sobě obsahuje méně než 8 gramů cukru. Většina cereálií je přímo napěchovaná šíleným množstvím cukru, což vám sice na chvíli dodá energii, ale poté se budete cítit ještě unavenější než předtím a hladina vašeho cukru v krvi dramaticky klesne. Tento pokles má pak za následek produkci stresových hormonů a změny nálad jsou na světě.

3) Balené sladké pečivo

Není žádným tajemstvím, že obrovské množství cukru není nic zdravého. Balené sladké pečivo v obchodě obsahuje ale kromě cukru i různá barviva, která u některých mohou způsobit až hyperaktivitu - zvláště u dětí. Když už sáhnete po sladkém, zajděte si do nějaké malé lokální pekárny.

4) Fast food

Hranolky, burgery a další obsahují velké množství trans-mastných kyselin. Produkt tak déle vydrží a obchodníci ho mohou déle skladovat. To ale ve vašem těle narušuje rovnováhu mezi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami. A studie dokazují, že nízký obsah omega-3 mastných kyselin je spojen s depresemi a agresí.

5) Margarín a ztužený tuk

Jedná se o skoro čistou nálož trans-mastných kyselin, což jak je vysvětleno výše, vám na dobré náladě rozhodně nepřidá, naopak.

6) Slané pochutiny

Předtím, než otevřete balení chipsů a oříšků, si zkontrolujte, zda neobsahují MSG (glutamát sodný), používá se k obohacení chuti u průmyslově zpracovávaných potravin a můžete kvůli němu trpět bolestmi hlavy, slabostí a únavou.

7) Potraviny v konzervě

Konzervované fazole a různé polévky mohou také obsahovat MSG a k tomu ještě pořádnou dávku sodíku. Pokud se po své kuřecí polévce z plechovky necítíte zrovna extra dobře, zkontrolujte obal ještě jednou a hledejte, zda neobsahuje Bisfenol A (BPA). Jedná se totiž o toxickou látku se schopností narušovat funkci hormonů a používá se při výrobě plechovek. Hledejte ty s označením "bez BPA".

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama