reklama

10 superzdravých potravin, o kterých jste ještě nikdy neslyšeli

Černá rýže

Dlouho se o ní nevědělo a teprve nedávno se dostala i na český trh. Zrnka, která skutečně mají černou či tmavě fialovou barvu, jsou nadupaná vitaminy, antioxidanty, či esenciálními aminokyselinami v mnohem větším množství než jejich další rýžové konkurentky. Dokonce se traduje, že se jedná o druh rýže, ke kterému měla přístup pouze čínská královská rodina, proto zlidověl její druhý název "zakázaná rýže".

Tento pigmentovaný druh je výjimečný tím, že obsahuje vysokou dávku flavonů, taninů, sterolů. Dokonce jedna lžíce otrub černé rýže obsahuje více antioxidantů než stejná dávka borůvek. Toto tvrzení potvrdila studie zveřejněná v rámci konference Americké chemické rady. Účinky černé rýže jsou silně antioxidační a protizánětlivé, což znamená, že je výborným bojovníkem proti rakovině či zánětlivým pochodům v těle. Tím ale chvála tmavé krásky nekončí. Podle studie zveřejněné v časopisu Food and Function snižuje vstřebávání cholesterolu z potravy, a tím pádem působí preventivně proti civilizačním chorobám. Podle čínské medicíny se tento druh rýže používá hlavně pro posílení ledvin či zraku a také pro zlepšení krevní cirkulace. 

Je pravda, že její příprava vyžaduje náročnější péči: nejlépe ji alespoň na hodinu (ideálně na šest až osm hodin) namočte do vody a pak vařte zhruba 40 minut do změknutí. Pak se dá použít jako náplň do slaných koláčů nebo jako základ pro snídaňové pochoutky (dochuťte ji nebo ji přímo vařte v kokosovém mléce a pak přidejte mango či banán). 

Další zajímavé články

reklama
reklama
reklama
reklama