reklama

Všechno o tom, jak a proč se zbavit znamének na kůži

Nezměnilo se něco? Kůži na těle si prohlížíme hlavně teď po létě, zda neobjevíme nové či podezřele se chovající znaménko. Kdy je odstranit a kdy zůstat v klidu?

Foto: Shutterstock

Mohou být neškodnou a přirozenou okrasou obličeje či těla, ale i nebezpečnou hrozbou. Řeč je o mateřských znaménkách, která na sobě ve větším či menším množství najdeme každý. Liší se svou velikostí, tvarem i barvou, s některými se narodíme, některá se objeví v průběhu života.

Nepropadejte však panice. Většina znamének není nebezpečná, ale varovným signálem by měla být jakákoli změna jejich tvaru, ohraničení, barvy, velikosti a vyvýšení, či naopak poklesnutí.

Zbavte se jich

Takové totiž bývají signály zhoubného melanomu. Jejich počet rychle šplhá vzhůru na žebříčku výskytu nejčastějších případů rakoviny. Na pozoru byste se měli mít před těmi tmavě zbarvenými, nepravidelně tvarovanými a zvětšujícími se. Přehnaný strach mnohdy vyvolají vystouplá, hmatatelná, nápadnější znaménka. Jenže ta skutečně riziková se častěji skrývají i za miniaturní velikostí.

Pro své nositele mohou být z různých důvodů nepohodlná i ta úplně "obyčejná" znaménka. Některá jsou nežádoucí třeba jen díky svému umístění, které může být buď nepraktické kvůli větší náchylnosti k jejich stržení, nebo neestetické. Každé z nich má ale poměrně jednoduché řešení: zbavit se ho.

Podzim je na to nejlepší doba - než se místečko dokonale zahojí, zůstane schované pod huňatým svetrem a na jaře už budete moci na sluníčko. Přitom "pod nůž", vůbec nemusíte, dnes už existují i jiné způsoby odstranění. Tady je vše o tom, jak se znamének zbavit.

Laser, nebo skalpel?

Pokud trpíte fobií ze skalpelu, nemusíte mít obavy, znaménko je možné odstranit i neinvazivně pomocí laseru. Laserový zákrok je téměř bezbolestný a nevyžaduje dlouhodobé hojení. "Jeho hlavním cílem je minimální zásah do okolní tkáně znaménka, z toho důvodu je tato metoda nejšetrnější. Ušetří vás stehů a také následných nevzhledných jizev," vysvětluje dermatoložka Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik. 

Ne všechna znaménka jsou ale vhodná pro zásah laserem, a pokud jsou jen kosmetickou vadou, není hrazen pojišťovnou. Cena zákroku se pak pohybuje mezi 600 až 1000 korun. Vždy si ale ověřte pracoviště, které s lasery pracuje, nechte si ukázat certifikát k přístrojům a o vašem problému se poraďte s odborným lékařem.

Odstranění znaménka skalpelem také nebolí. Jedinou nepříjemností je aplikace injekce s anestezií. Tento způsob odstranění znaménka však vyžaduje delší dobu rekonvalescence, hojení šité rány trvá delší dobu a vyžaduje zvýšenou opatrnost. Například první tři dny byste místo neměli vůbec namáčet. Pokud se jizva dobře vyhojí, zhruba po týdnu musíte na vyndání stehů. Je třeba mít také na paměti, že po zhojení zůstane jizva.

Kterého znaménka se opravdu bát?

Až dvojnásobné riziko vzniku melanomu číhá na toho, kdo má znamének velký počet - odborníci uvádí 50 až 90. Velkou roli hraje genetika, ale i to, jak často jste na sluníčku byli nejen v poslední době, ale i v dětství. Kůže má paměť, a už pouhá dvě spálení prý zvyšují riziko až dvakrát.

Ve větším ohrožení jsou i lidé s hodně světlým odstínem pleti. Čím více pigmentu totiž máte, tím je kůže vůči působení slunečního záření odolnější. "Lidé fototypu I a II jsou ke tvorbě pih náchylnější, stejně tak obyvatelé míst s větší sluneční aktivitou či ztenčenou ozonovou vrstvou,“ připomíná dermatoložka Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik.

Jizvy vám zůstat nemusí

Pokud jste zákrok podstoupili chirurgicky a trápí vás viditelné následky, nezoufejte. Dodatečně jde laserem odstranit i vzniklou jizvu. Ideální je pro toto ošetření frakční laser. "Tepelně stimuluje tkáň, takže jizva se smrští a nerovnosti pokožky vyrovnají. Přitom svrchní vrstva pleti zůstane neporušená," popisuje tuto metodu dermatoložka.

Ošetření nebolí a zjizvená tkáň postupně mizí. Laser navíc stimuluje produkci kolagenu a tím dochází k rychlé obnově pokožky.

Znaménko zvládnou odstranit i krémy

Možná jste četli, že další možností léčby pigmentových kožních projevů mohou být kosmetické přípravky, Speciálně vyvinuté krémy pracují na základě zmražení, oddělení či zesvětlení znaménka. Účinnými látkami jsou například krevnice kanadská, rostlina využívaná také k léčbě kožních rakovinových onemocnění, dále niacin, laktát sodný či látka s názvem alpha-arbutin, která zpomaluje tvorbu melatoninu. Je však obtížné s určitostí říci, jaké konkrétní krémy jsou či nejsou skutečně účinné.

"Pokud nesnesete představu jehel a skalpelů, můžete zkusit krém. Na trhu však existuje poměrně málo přípravků, které slibují úplné odstranění mateřských znamének, a většina z nich neúčinkuje," tvrdí minnesotský dermatolog Lawrence E. Gibson. Někteří odborníci se shodují dokonce i na jejich negativním působení. Rozhodnutí je tedy na vás, ale jistota je jistota… 

Až dvojnásobné riziko vzniku melanomu číhá na toho, kdo má znamének velký počet - odborníci uvádí 50 až 90. Velkou roli hraje genetika, ale i to, jak často jste na sluníčku byli nejen v poslední době, ale i v dětství. Kůže má paměť a už pouhá dvě spálení prý zvyšují riziko až dvakrát.

Ve větším ohrožení jsou i lidé s hodně světlým odstínem pleti. Čím více pigmentu totiž máte, tím je kůže vůči působení slunečního záření odolnější. "Lidé fototypu I a II jsou ke tvorbě pih náchylnější, stejně tak obyvatelé míst s větší sluneční aktivitou či ztenčenou ozonovou vrstvou," připomíná dermatoložka Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama