reklama

Zmrzlé ruce a nohy: Jak je rychle a bezpečně zahřát?

Trápí vás studené nohy a ruce? Poradíme, jak je rychle zahřát a na co si dávat pozor.

Foto: Thinkstock

Studené ruce a nohy nejsou v zimě žádným překvapením. Poradíme, jak je co nejrychleji zahřát a proč raději vyrazit za lékařem.

Tělo nám dokáže dávat celou řadu signálů, které upozorňují na méně vážná i vážná onemocnění. I v případě studených končetin buďte obezřetní. Může jít o příznak nemocí cév, nervů, ale také autoimunitních a metabolických onemocnění. Mezi nejčastější příčiny ledových rukou a nohou patří snížená funkce štítné žlázy či cukrovka.

Častým důvodem studených prstů je stres. Tělo na něj běžně zareaguje obranou - přípravou na "útěk". Srdce všechnu krev stahuje z končetin do svalů a vám zůstanou ledové ruce a nohy. Jak se pocitu zbavit?

Gymnastika prstů

Na studené ruce zabírá pohyb. Mezi nejznámější patří klasické tření dlaní. Průtok krve zlepšíte, když budete dávat ruce v pěst. Prsty silně zatněte, napočítejte do tří, pusťte, a tak opakujte klidně půl minuty. Výborně zabírá i obyčejné tleskání a rychlé kmitání prstů.

Doporučujeme: Co všechno léčí chlad: Ekzém, lupénku i hemeroidy

Prsty u nohou umí také pořádné zábst. Stahujte je stejně, jako byste zahřívali ruce. Vždy napočítejte do pěti a povolte. Výborně je prokrvíte stoupáním na špičky, poskakováním či lehkým podupáváním.

Co ještě pomůže?

  1. Pokud stojíte na zastávce a chcete se zahřát, rychle za sebou kmitejte rukama dopředu, dozadu nebo jimi plácejte po stehnech.
  2. Zkuste pravidelné otužování. Každé ráno a večer si dopřejte studenou sprchu. Méně odvážní mohou oplachovat jen nohy a ruce.
  3. Trénujte cévy. Připravte si nádobu se studenou vodou a druhou s vlažnou. Střídavě do nich ponořujte prsty na 20 vteřin.
  4. Vyběhněte si schody.
  5. Vyzkoušejte zázvorovou koupel. Do vany s horkou vodou nasypte lžíci sypaného zázvoru. Dopřejte si ale maximálně 15minutovou koupel. Před tím, než vlezte do lázně, zkuste, jak tělo zareaguje na zázvor, abyste si nepopálili kůži.
  6. Skvělý je i zázvorový zábal. Přivedeme k varu 3 litry vody a přidáme 100 g čerstvého zázvoru. Necháme 10 minut vylouhovat. Namočíme si plátýnko, vyždímáme a přikládáme na prochladlá místa s přestávkami asi 15 minut, dokud kůže nezčervená. Tento zábal nesmí přikládat děti, senioři, těhotné ženy, lidé s horečkou, rakovinou a zánětem plic.
  7. Dobře fungují i nahřívací polštářky nebo ohřívače rukou, které vydrží i osm hodin. Stačí je jen protřepat, případně v nich zlomit speciální plíšek a okamžitě začnou produkovat teplo. Prodávají se buď na jedno použití, či opakované, kdy je musíte doma vyvařit v horké vodě, aby se obnovila jejich funkce.
  8. Ruce a nohy pravidelně masírujte.
  9. Natírejte končetiny masírovací emulzí, která má hřejivé účinky.

Změňte jídelníček

Správné stravování je základ pro fungování metabolismu. Přinášíme tipy na "hřejivé" potraviny, které pomohou stimulovat krevní oběh.

Zázvor: Poměrně rychle prokrvuje organismus.

Gingko biloba: Prokrvuje okrajové části těla i mozek.

Chilli papričky: Stimulují krevní oběh a přirozeně zvyšují krevní tlak.

Bylinky: Mezi "hřejivé" bylinky patří hlavně měsíček lékařský, hřebíček, meduňka.

Skořice: Roztahuje cévy a prokrvuje tělo.

Rybí olej: Také jste se oklepali při vzpomínce na školku, kde byl olej povinností? Jeho účinky jsou ale skvělé. Ředí krev a zvyšuje její průtok.

Vitamin E: Pomáhá se správným průtokem krve. Nejvíce jej obsahují pšeničné klíčky.

Draslík: A nezapomeňme na minerály. Nejúčinnějším je draslík, který do těla nejlépe vpravíte s luštěninami a čerstvou zeleninou.

Pokud potřebujete okamžitou pomoc, nebojte se sáhnout po doplňcích stravy. Většinou obsahují zázvor, chilli a právě zmiňovanou ginkgo bilobu. Při pravidelném a správném užívání se výsledky dostaví už do týdne.

Proč zajít k lékaři

Když budete dlouhodobě trpět pocitem chladu i bez pobytu venku, zajděte za lékařem. Může se jednat o tyto choroby:

Hypotyreóza

Štítná žláza zajišťuje tvorbu hormonů, které jsou klíčové pro řízení energetického metabolismu. Snížená funkce negativně ovlivňuje termoregulaci (udržování správné tělesné teploty). Lidé s poruchou štítné žlázy mají často zimnice a trpí pocitem studených končetin.

Cukrovka

Patří mezi metabolická onemocnění. Výsledkem neléčené cukrovky je porucha cév a nervů, což se projeví špatným prokrvováním končetin a následně pocitem chladu.

Raynaudova nemoc

Při Raynaudově nemoci dochází k náhlému zúžení malých tepen, které zásobují prsty krví. Kůže následně zbledne a po pár chvílích, kdy se cévy opět rozšíří, zčervená. Za problémy stojí chlad, stres i deprese.

Vyhněte se studeným končetinám

Na závěr přinášíme pár rad, které pomohou předcházet prochladnutí končetin.

  • V první řadě se chraňte vhodným oblečením. Základem zimního šatníku by měly být teplé ponožky a rukavice.
  • Nevystavujte končetiny zbytečně nízkým teplotám a mrazu.
  • Dodržujte správnou životosprávu.
  • Vyhýbejte se stresu.

Náš tip: Jak se zahřát, když vypnou elektřinu?

  • Nenoste těsné oblečení, které narušuje správnou cirkulaci krve v končetinách.
  • Dodržujte pitný režim.
  • Dopřejte si horké nápoje, které tělo rychle zahřívají.
  • Nepijte kávu a omezte cigarety. Dva "hříšky", které stahují cévy.

Jak bojujete s ledovými končetinami vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Babička Vlasta radí, jak vařit zdravěji

Koberec jako nový: Vyzkoušejte tyto triky

Přátelé se vrací. Co jste o nich (ne)věděli?


reklama
reklama
reklama
reklama
reklama