reklama

Žloutenka v létě řádí. Lidé si málo myjí ruce

Mně se to stát nemůže, přece jsem čistotný. Nepleťte se - žloutenka je na vítězném tažení Českem a snadno se s ní můžete utkat i vy.

Foto: Thinkstock

Epidemie na jižní Moravě a v jižních Čechách, což jsou oblíbené prázdninové destinace, se stala nevítaným dárkem k nedávnému Světovému dni žloutenek. 

Ať už jste ten minulý čtvrtek dělali cokoliv -  sportovali nebo lenošili u vody, grilovali s přáteli, koupali se, nechali se tetovat nebo jste udělali dobrý skutek a darovali jste krev -  pamatujte, že všechny tyto činnosti patří mezi situace, při nichž je možné se nakazit žloutenkou

Horší než virus HIV

Od roku 2006 u nás počet nakažených žloutenkou stále stoupá a lékaři varují: Nepodceňujte hygienu, žloutenka vás může zabít! Na celém světě na ni každoročně zemře více lidí, než virus HIV, malárie nebo třeba tuberkulóza. I proto je cílem letošní kampaně zredukovat do roku 2030 výskyt onemocnění do takové míry, že přestane být pro lidstvo významným zdravotním problémem.

Nakazit se můžete jednoduše. Opravdu nemusíte být narkoman s rizikovým chováním, který si půjčuje jehly při nitrožilním užívání drog. Úplně stačí kontaminovaná vody nebo nedostatečně tepelně upravené potraviny. Nakazit se můžete, i pokud budete jíst neumytýma rukama, anebo si třeba jen promnete oči, Rizikem je také kontakt s tělními tekutinami nemocného nebo na veřejných toaletách.

Ochrana před žloutenkou

Ochrana před žloutenkou

Žloutenka neboli infekční hepatitida je nakažlivé onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Celkem existuje 5 hlavních typů, které se označují písmeny A, B, C, D a dokonce i E, F a G. Liší se způsobem přenosu viru, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Očkování, jenž poskytuje dětem i dospělým účinnou ochranu, nabízí dnešní medicína pouze proti žloutence typu A a B, a to jak proti každému typu zvlášť, tak i prostřednictvím jedné kombinované vakcíny.

Jak to děláte vy? 

Odborníci především důrazně doporučují mytí rukou - zdá se vám to jako samozřejmost? Bohužel však nedávný průzkum ukázal něco jiného.Američtí vědci zjistili, že ruce si po použití toalety neumyje celých 23 procent mužů - naproti tomu jen sedm procent žen. Podobná čísla přinesl i menší český výzkum. Po příchodu z venku domů si ruce myje jen šedesát procent respondentů a po kontaktu s kočkou nebo psem dokonce jen padesát procent dotázaných.

K umyvadlu by měla cesta vést nejen po každém, použití toalety, ale po úpravě syrového masa, ryb, vajec, při vaření, po úklidu v bytě, po mazlení s domácími zvířaty.

"Samotnou mě překvapilo, jak velká část lidí rezignuje na mytí rukou před jídlem. Často se v ordinaci setkávám s onemocněními, která se přenáší právě nedostatečnou hygienou. Dokladem této situace je i nedávný zvýšený výskyt žloutenky typu A. Onemocnění potkalo v drtivé většině lidi mimo rizikové skupiny," potvrzuje praktická lékařka Eva Charvátová.

Při správném mytí rukou byste měli použít teplou vodu, mýdlo a měli byste mu věnovat alespoň dvacet vteřin.

Nemoc, která zničí játra i bez alkoholu

Všechny typy žloutenky zasahují především játra, jenže právě tím ovlivňují celkový stav organismu. S touto nemocí budete na několik měsíců vyřazení z aktivního života, v mnoha případech budete několika měsíců polykat prášky - antivirotika.

Játra mají sice velkou schopnost regenerace, ale  žloutenka tuo jejich úžasnou schopnost dokáže zničit. Často se dokonce stává, že nemoc přejde do chronického postižení, vede k cirhóze (i bez alkoholu) - a ta je považována za předstupeň rakoviny.  

Jak se chránit? 

Často se říká, že žloutenka typu A ohrožuje především cestovatele v exotických zemích. Její virus se však vyskytuje i v Evropě a až 70 procent Čechů se nakazí přímo u nás. Riziko nákazy se zvyšuje v situacích s omezeným dodržováním hygienických standardů či kontroly kvality potravin a pitné vody.

Přenos žloutenek typu B a C je zase možný např. při adrenalinových sportech, aktivní turistice nebo horolezectví, které jsou spojeny s vyšším výskytem úrazů. Očkování kombinovanou vakcínou proti žloutence typu A a B platí za takzvaný cestovatelský základ a poskytuje dlouhodobou ochranu proti oběma typům nemoci. 

Očkování proti typu B vás ochrání i proti hepatitidě D. Proti typům C a E vakcína neexistuje, a tak se můžete chránit jen tím, že se  vyhnete se nemocným. a i ve styku s (dosud) zdravými budete dodržovat hygienické zásady 

  • Nepůjčujte si s nikým hygienické potřeby - žiletky, nůžky na nehty apod.
  • Konzumujte pouze dostatečně tepelně upravené maso z důvěryhodných zdrojů
  • Nepijte vodu z potenciálně nebezpečných zdrojů. Na přeplněném koupališti si stačí loknout...
  • Nepodstupujte tetování nebo piercing v zařízení bez licence a používejte prezervativy.
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama