reklama

Zklidněte mozek. Díky tomu bude lépe fungovat

Mozek stávkuje: Pozornost těká od myšlenky k myšlence, od úkolu k úkolu. Čtete, a za chvíli ani nevíte co. Podíváte se na hodinky a vzápětí zapomenete, kolik bylo.

Foto: Profimedia

Mozek umí dát najevo, když je toho příliš. Nejsme schopní se soustředit na konkrétní činnost, střídáme myšlenku za myšlenkou a nakonec zůstaneme stát na místě s nehotovou prací a hlavou plnou dalších povinností.

S napětím a stresem se potýká většina lidí moderního světa. Všechno chceme zvládnout na výbornou, ale často se cítíme vyčerpaní a hlava už nám nebere. Alespoň občas je třeba dát zpátečku a nechat mozek odpočinout. Víte, jak na to

S čistou hlavou jde vše lépe

Seznamy, úkoly, seznamy úkolů, seznamy seznamů - nemusíte je mít neustále před očima. Pokud budete neustále narážet na všechny úkoly, budete myslet jen na čekající povinnosti a nedokážete se soustředit na to, co děláte teď.

Tip: Vyberte si pro každý den jen dva tři úkoly, které se zavážete splnit. Zbylý čas věnujte aktivitě, kterou máte rádi.

Nebuďte neustále online

Kontrolování e-mailů, sociálních sítí a telefonu se často stává hotovou obsesí - stále kontrolujeme a čekáme… Na co vlastně? Bere nám to náš čas a energii, kterou bychom mohli využít k užitečné práci.

Tip: Rozdělte si svůj pracovní čas do časových pásem - na úseky, kdy řešíte e-maily, kdy pracujete, kdy máte pauzu. Pečlivě je oddělte a nemíchejte dohromady.

Když je hotovo, je hotovo

Dokončit určitou činnost je někdy hotovým mistrovstvím. Také vytváříte řadu nových verzí, upravujete, vracíte se a předěláváte? je to proces, který by se mohl vlastně táhnout donekonečna. 

Tip: Určete si přesný čas, který projektu věnujete a nepřetahujte! Když práci dokončíte a odevzdáte, už se k ní nevracejte.

Dostaňte mozek do kondice

  • Káva: dobrý sluha, ale zlý pán. Od kávy očekáváme nejen lahodnou chuť, ale také osvěžení a koncentraci. Pokud si však během jednoho dne dopřejete tři nebo více šálků kávy, může se stát, že se efekt otočí a na vás padne ještě větší únava.
  • Podpořte paměť: Z přírodních prostředků jsou to ořechy, semínka a ovesné vločky, případně výtažky z ginkgo biloba. Klinicky ověřenou kombinaci látek, které jsou důležité pro mozek, najdete také například v doplňku stravy Acutil. Zlepšíte tak nejen krátkodobý výkon mozku, ale přínosný je i z dlouhodobého hlediska.
  • Buďte fit: Dostatek fyzické aktivity (ať už je to sport nebo procházka) zvyšuje výkon mozku, pohyb na čerstvém vzduchu vás navíc vždy osvěží.
  • Zhluboka dýchat: Často zapomínáme na to nejdůležitější - pořádně dýchat. Dostatečné dýchání okysličuje organismus, podporuje krevní oběh a přináší živiny do mozku.
  • Učte se: Učení se novým věcem dodává mozku nové impulsy a rozšiřuje tak jeho kapacitu. 

Zkuste "kosmické metody"

Už jste slyšeli o neurofeedbacku? Využívá počítačových programů a her, které jsou propojeny se zařízením snímajícím EEG aktivitu. Program ovládáte přepínáním vlastních mozkových vln (soustředěním, či naopak relaxací), a tak se naučíte ovládat i celkovou mozkovou činnost.

Neurofeedback se využívá při poruchách soustředění, učení a pozornosti a slouží ke zvýšení psychické výkonnosti. Metoda je to nová a ne vždy uznávaná, ale osvědčuje se u depresí, migrén. poruch spánku a při mentálním tréninku pro sportovce a vrcholové manažery či studenty. Například u hyperaktivních dětí s ADHD přináší dobré výsledky, aniž by byly zapotřebí léky. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama