reklama

Jak se cítit skvěle? Základem všeho je dobře se vyspat

Všechny nás bolí záda a jsme unavení. Jde v podstatě o civilizační chorobu. Celé dny sedíme v blbé poloze za počítačem, málo se hýbeme, máme špatné stravovací návyky i životní styl a dovršíme to ošizeným spánkem na špatných postelích. Jak se pak můžeme cítit skvěle?

Foto: Žena.cz

Trochu jsem se do tématu vžila a došlo mi, že mě tak bolí záda, že si musím udělat pauzu a jít se trochu protáhnout. Přetěžování páteře v jedné poloze je celosvětovým problémem.

Až šedesát procent lidí trpí bolestmi zad a toto procento stále stoupá. V praxi to znamená, že každá třetí vystavená neschopenka je kvůli bolestem zad. Podle mnohých odborníků za to mohou především špatné návyky a neinformovanost lidí o správném sezení a spaní.

K sezené doplňky z paměťové pěny

Bolest krční páteře většinou souvisí s moderním životním stylem (sklánění se nad počítačem, hrbení se v křesle u televize, špatná poloha krční páteře ve spánku, špatné držení těla při chůzi, jednostranná fyzická aktivita, a další). "Psaní všemi deseti vám od bolesti neuleví, zato cvičení a pravidelné masáže ano. Existuje spousta masážních technik, které od této bolesti pomáhají. Pokud však nezměníte způsob života, jenom masáže vás nezachrání," říká rekondiční masérka Hana Kostrhúnová.

Do kanceláře i k sezení doma u televize doporučuje pořídit si řadu doplňků, které mohou s tímto nepříjemným problémem pomoci. "Zdravotní příslušenství z paměťové pěny, jako je půlměsíc či váleček jsou víceúčelové doplňky, které lze využít ke správné opoře krční páteře. Na kancelářskou židli si můžete pořídit podpěrku, která nabízí ideální pohodlí pro celou délku zad," doporučuje masérka.

Matrace je zatraceně důležitá

Kvalitní spánek vám zajistí nejen klidná mysl, vyvětraná místnost a absence moderních technologií u ucha, ale především ta správná matrace a správně tvarovaný polštář. Devět desetin našeho těla - od ramen po paty, regeneruje na matraci. Zbylá jedna desetina - čili hlava a krk regenerují během spánku na polštáři.

Podle čeho je vybírat?

"Pro lidi s vyhřezlými ploténkami, ty které trápí sesedání páteře nebo skřípnutý nerv je vhodná matrace, která páteř natahuje ve spánku. Patentovanou novinkou na trhu je matrace Magnistretch Magniflex, která se pomocí tlaku vyvíjeného naší tělesnou hmotností roztahuje a každá polovina matrace se pohybuje opačným směrem. Toto hnutí jemně táhne záda, zvětšuje prostor mezi obratli a vytváří prostor pro regeneraci a revitalizaci meziobratlových plotének během spánku.

Díky tomuto patentu dochází k lepšímu rozložení hmotnosti na matraci, a díky dva centimentry široké patentované paměťové pěny v potahu i k lepšímu průtoku krve. Tyto matrace pozitivně napomáhají při zdravotních problémech s páteří, klouby a se zádovým svalstvem. Jde o unikátní systém rehabilitace a aktivní regeneraci páteře," vysvětluje Hana Kostrhúnová.

Speciální tvar polštáře

Polštář musí odolávat tlaku hlavy až do váhy zhruba pět kilo, proto musí být zhotovený z kvalitních materiálů a z konstrukce umožňující pohodlné a anatomicky správné uložení hlavy. Kvalitní anatomický polštář musí mít speciální tvar, který v kombinaci s účinky kvalitních materiálů zmírňuje tlak, poskytuje maximální pohodlí v oblasti šíje a umožňuje šíjovým a ramenním svalům úplné uvolnění.

"Polštář by neměl vyvíjet na krk příliš velký tlak, protože by mohlo dojít při spánku na boku k utlačování krční tepny, která zajiš'tuje správné prokrvení mozku. Správný anatomický polštář nesmí být ani příliš měkký, protože by páteř nepodepřel. Musí poskytnout správnou oporu krční páteři, aby nedocházelo k jejímu bortění krční ploténky mohly během spánku dobře regenerovat," říká Hana Kostrhúnová.

Jak si vybrat správnou matraci?

Minimální délka matrace by měla být o 15 - 20 cm delší než je výška
ležící postavy, standardní šířkou na jednolůžko pak bývá 90 cm. Výška je dána
složením jejího jádra. Jako zdravotní matraci nelze zcela jistě považovat matraci o výšce 10 cm. Nejmenší výška zdravotní matrace je cca 14-15cm, větší komfort pak přináší matrace o výšce 16-20cm, kde je již jádro tvořeno několika vrstvami se speciálními vlastnostmi a funkcemi. Kvalitní matrace, určené pro celoroční spaní, mohou mít výšku od 12 až do 40 cm. Obecně ale platí, že čím výše člověk spí, tím příjemněji se mu ráno vstává a večer uléhá.

Osoby po padesátce velmi ocení, když ráno nevstávají z nízkého lůžka. Výšku ale nemusíte řešit jenom matrací, často postačí pouze zvýšit nohy postele. Celková výška postel + matrace od podlahy 60 cm je zdravým středem. Dalšími aspekty jsou ergonomičnost (jak se matrace přizpůsobuje tvaru a struktuře těla), termoregulační schopnost (jak matrace udržuje teplo a jak hošíří), hydroskopický faktor (jak se matrace vypořádává s vlhkostí) a tuhost matrace (měla by být zvolena na základě tělesné hmotnosti osoby, pro kterou je matrace určena, hubený člověk si může vzít měkčí matraci, která kopíruje tvar jeho těla, zatímco těžší osoba si vybere matraci pevnější.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama