reklama

Týká se to i vás? Premenstruační syndrom jako rozvraceč vztahů

Jsou dny, kdy se některé ženy mění v dvouhlavé saně a jiné zase naopak v depresivní mátohy. Není to ženská výmluva. Je to premenstruační syndrom.

Foto: Thinkstock

Premenstruační syndrom je každoměsíční 'zabiják' nálad, vztahů a pohody. A trvá plus minus čtyřicet let! K tomu ženy atakuje menstruace, nějaké to těhotenství, porod, kojení, šestinedělí a pak zase menstruace... Opravdu nebudu přehánět, když řeknu, že jsme hrdinkami všedního dne.

A ano, skoro všechno to dává hluboký a zásadní smysl: může v nás vzniknout nový život, kterému pak poskytujeme automaticky a láskyplně all inclusive servis. Jaký smysl má ale předehra zvaná PMS? Myslím si totiž, že jsou v životě ženy i takové předehry, bez kterých bychom se rády obešly.

Bolest prsou a melancholie

Co se v tomto období děje v našem těle? "Charakteristickým znakem ženského reprodukčního období není jen těhotenství, ale zvláště PMS, tedy období těsně před menstruací. Ačkoliv medicínsky jsou za příznaky PMS považovány bolest prsou, křeče a průjem, ženy mají tuto část měsíce spojenou spíše s výkyvy nálad, depresemi, úzkostmi, s pocity melancholie a nelásky k sobě samé. A opravdu, ženy v tomto období jsou k sobě obzvlášť kritické. Fyziologii těla sice nezměníme, ale můžeme změnit styl života a tím některé problémy zmírnit," doporučuje gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu Praha 7.

Jak tedy zapracovat na změně životního stylu a stravovacích návyků, abychom zlepšily náš rozháraný stav? Je dobré snížit příjem soli, aby se zabránilo zbytečnému zadržování vody. Vyhýbejte se i cukru a vydržte v tohle období pokud možno bez kofeinu, protože kofein u cukr příznaky PMS ještě zhoršují. Naopak zvyšte příjem vitaminu B6, a to buď pomocí doplňků stravy, nebo přirozenou cestou. Přidejte do jídelníčku luštěniny a obiloviny. Přidejte také drůbež, mořské plody nebo ořechy bohaté na zinek a hořčík. Na zmírnění příznaků můžete vyzkoušet také homeopatika. 

Psychická spoušť

PMS prožívají ženy v mnoha různých podobách. Některou ženu trápí fyzické obtíže, jinou trápí totální psychický rozvrat nebo dochází ke kombinaci obtíží. Premenstruační syndrom je dosud zahalen tajemstvím, i když jsou známy určité startery, není stále úplně jasné, co přesně se za PMS skrývá. "PMS mnoha ženám totálně zasahuje do běžných denních aktivit, proto doporučuji konzultaci s lékařem a hledání vhodně léčby. Ženy často prožívají zásadní hormonální rozvrat, kdy popisuji stavy smutku, úzkosti a bohužel i deprese, které jim berou silu a narušují běžný den a mnohdy i vztah s partnerem. Opravdovou hormonální rozkolísanost dokáže u ženy spustit výraznou psychickou bouři, kdy nezůstane kamen na kameni.

PRVNÍ POMOC PŘI PMS

  • Dovolte si odpočívat.
  • Respektujte své tělo.
  • Dělejte to, co vás baví a naplňuje.

Raději řekněte svým blízkým, že nemáte zrovna dny plné štěstí a fyzické pohody, že můžete reagovat nepřiměřeně. Partneři a okolí někdy kroutí hlavou právě kvůli tomu, ze netuší, co se to s vámi děje. Rozhodně PMS není výmysl, výmluva, je to nekomfort, který bere klid a pohodu. Rozhodně nemusíte měsíc co měsíc trpět, vyhledejte řešení, které vám sedne.

PMS je pro některé ženy utrpením, kdy se doslova modlí, aby už byly tyto dny pryč. Z velkého a neovladatelného psychického rozložení často jednají pro okolí nepochopitelně. Pak mi ženy přicházejí na terapie s tím, ze jsou zřejmě psychicky nemocné, že už takto měsíc co měsíc nemohou dále. Mnohdy je viníkem nesprávná antikoncepce, která může být až příčinou depresí. Proto s konzultací nemeškejte, existují řešení, jak z trápení ven. Hlavně doporučuji v těchto dnech víc klidu a hlavně se fyzicky nepřetěžovat. Pokud nebudeme respektovat hlas svého těla, tak se mohou fyzické a psychické stavy zhoršovat," říká psycholožka Lucie Mucalová.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama