reklama

Svítí slunce: Máme se schovat? Rady doktora na jaro

I když na to počasí nevypadá, je jaro! S teplejšími dny budeme stále více venku. Budeme se vystavovat slunci a děsit zpráv o jeho škodlivosti. Je to ale vážně tak hrozné? Vezměme to postupně!

Foto: Profimedia.cz

SLUNCE JAKO ZDROJ UV ZÁŘENÍ

Viditelné a infračervené záření, které slunce vysílá, dopadne na zem prakticky v nezměněné podobě. Ultrafialové (UV) záření má tři složky. Nejkratší je záření UV-C, které by mělo být zcela pohlceno atmosférou Země. Složka A ultrafialového záření má nejdelší vlnovou délku a prochází ozónovou vrstvou kompletně. Prostřední tzv. UV-B složka je absorbována ozónovou vrstvou asi z 50%. Právě tato UV-B složka při nadměrném oslunění, nebo při současné snížené ozónové vrstvě, vyvolává zarudnutí až spálení kůže.

I když na to počasí nevypadá, je jaro! S teplejšími dny budeme stále více venku. Budeme se vystavovat  slunci a děsit zpráv o jeho škodlivosti. Je to ale vážně tak hrozné? Vezměme to postupně!

"Kůže je složitý orgán, který má několik nesmírně důležitých funkcí, umožňujících lidskému organismu přežít ve venkovním prostředí. Proto je vystavován působení mnoha škodlivých zevních faktorů, které mohou způsobit vznik a růst různých kožních výrůstků, znamének i nádorů," začíná s vysvětlením prim. MUDr. Otakar Lucák, vedoucí lékař Kliniky plastické chirurgie Ostrava

Co opravdu škodí?

Sluneční záření ale není jediné, které působit škodlivě. Jsou to i měnící se zevní teplotní podmínky, působení škodlivin v ovzduší, barviv v oblečení, nebo přímý styk s chemickými látkami vyskytujících se v různých podobách (např. dehty, arzen, kadmium, fenol aj.).

Primář Lucák dále připomíná, že  to mohou být také některé viry (např. bradavice) a dále byl také prokázán kancerogenní vliv ionizujícího záření. Stupeň poškození kůže je hodně ovlivňován kožní fototypem. Znamená to, že světlejší a jemnější kůže je více náchylná k výskytu různých kožních změn. Japonští vědci zjistili, že rakovinou kůže jsou postiženi zejména ti, kteří se při pobytu na slunci spálili častěji a opakovaně. Znamená to tedy, že čím větší počet spálení, tím je riziko vzniku kožního nádoru větší.

Můžeme se před vznikem nádorů chránit?

Ano, prevence je v tomto případě velmi jednoduchá. Přesto mnoho lidí přichází pozdě. Tím nejpodstatnějším je omezit působení extrémních zevních vlivů na kůži na rozumnou míru. Zakazovat slunění by jistě byl nesmysl. Proč se neopálit? Ale až do spálení? Nebo nezřízeně vylehávat pod solárními trubicemi? Důležitá je ochrana kůže vhodnými krémy s ochrannými filtry a pravidelná kosmetická péče o pleť. Nesmírně důležité je vhodné oblečení a v těch zaměstnáních, kde kůže přichází do styku s profesními škodlivinami, přísně dodržovat nošení správných ochranných a pracovních pomůcek.

Jak poznáme počínající zhoubný nádor?

Na rovinu řečeno, laik ho většinou pozná později než by bylo třeba. Počáteční stadia všech zhoubných i nezhoubných nádorů se totiž tváří velmi nevinně a často ne nebezpečně. Proto platí ze všeho nejdůležitější zásada ! Jakmile se na kůži objeví něco, co tam nepatří, pozorujeme růst, zvětšování se, svědění, měnění barvy útvaru, vředovatění, nebo dokonce krvácení, nečekejte a ihned se vypravte za kožním lékařem nebo plastickým chirurgem a poraďte se s ním. Při tomto postupu lze zcela stoprocentně odhalit a odstranit všechny zhoubné a nezhoubné kožní nádory, a to bez jakýchkoliv vážných následků. Nádory v těle se mohou poznat někdy opravdu pozdě. Je ale velmi smutné, pokud je pozdě léčen kožní nádor, který lze přeci tak brzo a snadno pozorovat a odstranit. Také znaménka, která jsou opakovaně mechanicky drážděna, by měl lékař vyšetřit, aby rozhodl o jejich případném odstranění.

Kdy je nejlépe znamínka a výrůstky odstraňovat ? 

Kožní útvary se mohou odstraňovat celý rok. Daleko důležitější je totiž odstranit kožní útvar včas, než čekat třeba na zimní měsíce. Hojení probíhá dobře celý rok, jen některé způsoby odstraňování kožních útvarů - zejména prostřednictvím laserů, je vhodnější provádět mimo slunečné měsíce.

Jaké jsou nejčastější postupy odstranění?

Existuje několik způsobů odstraňování kožních útvarů. Chirurgicky, laserem a zmražením - kryoterapie. Mezi chirurgické patří seškrábnutí chirurgickou lžičkou, chirurgické vyříznutí skalpelem nebo elektrickou kličkou, kožním „průbojníkem" nebo elektrokoagulací. Laserem lze útvary vyříznout stejně jako skalpelem Pak se rána ale také musí sešít, nebo některé útvary lze laserem odpařit. To by se však nemělo dělat u znamének a nikdy u kožních zhoubných nádorů. Některá útvary lze také odstranit zmražením - tzv. kryokoagulací.      

Bolí to? A jak dlouho se rány hojí?

Ve většině případů se tyto kožní útvary odstraňují ambulantně v lokální anestézii. Pocítíte tedy jen krátké píchnutí a štípání. Zákrok ani případné šití nebolí. Po zákroku, ať je prováděný chirurgicky nebo laserem je bolestivost skoro žádná, nebo jen několikahodinová malá bolestivost v místě zákroku nevyžadující podávání léků proti bolesti. Jen pozdě zjištěné, velké a hluboko zasahující kožní nádory je nutno odstranit za hospitalizace v celkové anestézii.  Tyto zákroky však již zanechávají větší a rozsáhlejší kožní jizvy.

Zachovejme klid!

Ne všechny úvary a změny na kůži musejí být hned kožními nádory nebo rostoucími znaménky. "Na kůži můžeme pozorovat třeba různé typy ekzémů,virové bradavice, rozšiřující se cévní, nervové nebo tukové útvary, cysty nebo různě pigmentované okrsky a stařecké kožní změny," vysvětluje doktor Lucák.

V těchto případech se o nádory nejedná a jejich léčba nebo odstraňování se provádí spíše z důvodů estetických. Mezi nádory však patří také řada kožních změn, které jsou zpočátku neškodné, ale teprve časem se mohou postupně  ve zhoubné nádory  vyvinout. Jsou to

  • keratomy (rohovatění kůže),
  • cornu cutaneum (kožní roh)
  • a hlavně kožní névy (znaménka)

Na co si dát pozor

Mezi nepigmentované zhoubné nádory patří  zejména bazaliony a spinaliomy. Jejich výskyt narůstá s věkem a nejčastěji se vyskytují na místech, která jsou celoživotně vystavena slunečnímu záření. Tedy na obličeji, uších, krku a hřbetech rukou. 

Samostatnou kapitolu mezi kožními nádory tvoří nejzhoubnější kožní nádor - melanom. Za nejrizikovější příčinu jeho vzniku jsou považována opakovaná spálení kůže. Například v Austrálii díky ztenčené ozónové vrstvě tvoří zhoubné kožní nádory skoro 50% všech zhoubných nádorů, zatímco ve Skandinávii pouze 13%. Prognózy naznačují, že zdravotní následky ztenčení ozónové vrstvy se plně projeví až v následujících 50 letech.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama