reklama

Sport a sex: Povolený doping na olympiádě

Olympijský rekordman Usain Bolt dopoval. Tedy pokud je pravda, že sex působí stejně jako doping.

Foto: Thinkstock

Sex totiž umí působit stejně jako droga - látky, které se při něm a po něm vylučují, ovlivňují centrum slasti v mozku. Jde ale také o uvolňování hormonu testosteronu, který však má různé účinky v závislosti na fyzické konstituci atleta.

V roce 2000 se na olympiádu v Sydney objednávalo pro sportovce 70 tisíc kondomů, před čtyřmi roky v Londýně jich bylo kulatých 100 tisíc. A letos v Riu jich měli k dispozici dokonce už 450 tisíc.

Lepší nebo horší? 

Pořád však ve vzduchu visí otázka: znamená sex u sporotovců zvýšení nebo naopak snížení výkonu? Sexuální aktivita mezi sportovci je málo probádaná a to se týká mužů i žen, a je podobným tabu, jako sex v kosmu.  

Například ve studii publikované v roce 2000 v Journal of Sports Medicine bylo zahrnuto 15 předních sportovců ve věku od 20 do 40 let, kteří se zúčastnili dvoudenního experimentu.

Atleti se při něm museli zříci sexu po dobu nejméně 24 hodin a následující den byli podrobeni sérii fyzických a psychických testů. Zároveň jim byla odebírána krev, aby bylo možno měřit hladinu testosteronu. Poté mohli mít sportovci sex se svými obvyklými partnery a všechny testy se zopakovaly.

Rozhodují hodiny

Vědci zjistili, že sexuální aktivita na výkonnost sportovců neměla negativní  vliv. Dospěli k závěru, že schopnost regenerace sportovce může být ovlivněna v případě, že by měl sex dvě hodiny před zápasem.

Pokud však k aktu s vyvrcholením došlo jen pár minut před začátkem soutěže, u mužů výkonnost poklesla, zjistil výzkum z Ženevské univerzity. Ejakulace v mužském těle totiž vyvolává známou potřebu spánku, sportovci se tedy cítili malátní a nedostatečně nabuzení.

Emmanuele Jannini, profesor endokrinologie a sexuologie při univerzitě Roma-Tor Vergata k tomu říká: "Sex je nejen zábavný, ale také zdravý. Přesto však bych sportovcům poradil, aby se vyhnuli sexu několik dní před výkonem, protože to může narušit jejich soustředění," dodává. 

Večerníček pro dospělé

A tím se řídí i trenéři: záleží na tom, aby se sportovec dobře vyspal. "Ve vrcholovém sportu se dnes aplikuje takový přístup, že si sportovci musejí sami vybrat," zdůrazňuje doktor Mark Anshel ze Státní univerzity v Tennessee. "Hodně sportovců má sex před závodem, aniž by měli pocit provinění, a to často právě proto, že jim to pomáhá dobře se vyspat. Většina trenérů s tím zřejmě souhlasí a nezakazuje jim to," dodal.

Z jiných výzkumů vyplynulo, že styk večer způsobí, že druhý den je člověk nabitý energií a podává vyšší výkon. Platí nejen u sportovců, ale i u studentů, manažerů a vůbec u lidí, kteří potřebují podat výkon. 

Řada sportovců přesto tvrdí, že jim sex noc před utkáním či závodem ubírá energii. Shodují se však na jednom - když si dopřejí sex bez vyvrcholení, jejich energie je naopak silnější. Praktikují vlastně tantrický sex, při němž muži nedosahují úplného vyvrcholení, jejich energie zůstává v těle a neodchází.

Povolená droga

Zatímco fyzické účinky sexu jsou zjevně individuální, ty psychické jsou jednoznačně pozitivní. Zlepší náladu a povzbudí - takže vlastně může pomoci k vyšším výkonům.

Při milování se v těle totiž vylučují hormony oxytocin, serotonin a dopamin. Působení těchto látek vydrží celý den, takže člověk se cítí šťastnější, plný sil a sebedůvěry. Hormony štěstí, které organismus vylučuje, jsou také silným prostředkem proti stresu a dokonce proti bolesti. Hlavně se ale díky tomuto koktejlu aktivuje centrum slasti v mozku - oblast nucleus accumbens. Sex proto působí jako droga - ale zatím patří k povolenému dopingu. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama