reklama

Schizofrenie: Mohou za ni drogy?

Často slyšíme, že je něco schizofrenní, jako schizofrenie se označuje situace v politice nebo v ekonomice... Co ale schizofrenie doopravdy je?

Foto: Isifa/Thinkstock

Často slyšíme, že je něco schizofrenní, jako schizofrenie se označuje situace v poltice nebo v ekonomice... Co ale schizofrenie doopravdy je?

Klasickými příznaky schizofrenie jsou bludy a halucinace, které mohou mít často nebezpečné projevy. Jak pro pacienta, tak i pro jeho okolí. Dramatické situace dokáží způsobovat i další příznaky tohoto psychického onemocnění: zmatené myšlení a neklid.

Mohou za to drogy?

Samotné propuknutí nemoci může být vyvoláno důsledkem stresu, zejména v období rané dospělosti. S rozvojem schizofrenie je také spojováno užívání drog, a to včetně marihuany. Šlechtěná marihuana vyvolává psychické poruchy častěji než přírodní konopí. Ukázala to studie Národního ústavu duševního zdraví. Při užívání takovéto šlechtěné marihuany je podle lékařů riziko schizofrenie dvakrát až třikrát vyšší. I když ji možná přímo nevyvolává, rozhodně ji spouští u těch, kdo ji mají v genech.

Jednoznačná příčina vzniku schizofrenie není dosud známá. Stejně jako u jiných chronických onemocnění, jako je cukrovka a srdeční choroby, se má za to, že k rozvoji schizofrenie přispívají společně různé faktory. Důležité mohou být genetické předpoklady jedince a vliv prostředí nebo poškození mozku v době narození

Doporučujeme: Téma: Psychologie

Označovat osoby jako schizofreniky a situace za schizofrenní je dnes běžné. Schizofrenie ve smyslu rozpolcenosti nebo protichůdnosti názorů se využívá v nejrůznějších oblastech a oborech. Ale kdo je doopravdy schizofrenik?

Schizofrenie není, když...

Původní řecký význam opravdu znamenal "rozštěpení duše" a vznikl na základě mylné domněnky, že nemocný trpí rozdvojením osobnosti, podobně jako známý doktor Jekyll a pan Hyde. Dnes už vědci tuto představu vyvrátili.

Pravdou je, že lidé, kteří onemocněli schizofrenií, mohou vidět svět jinak než jejich okolí.  Nemocní často slyší, vidí, cítí nebo vnímají věci, které ostatní nevnímají nebo vůbec neexistují.  Mohou být například přesvědčeni, že jim lidé mohou číst myšlenky, ovládat jejich myšlení nebo na ně jinak útočit.

Pro lidi se schizofrenií pak může být těžké komunikovat s ostatními, mohou být vyloučeni z každodenních aktivit a kontaktu s okolním světem. Nemocní často také trpí například nedostatkem elánu nebo iniciativy, emoční citlivostí, úzkostí či osamělostí. Pacienti se schizofrenií mohou mít obtíže v mezilidských vztazích, v práci nebo při studiu.

Léčení má nové možnosti

Kdo může onemocnět a jak se schizofrenie projevuje? První příznaky onemocnění schizofrenií se obvykle objevují v období dospívání nebo v rané dospělosti, jsou ale známy případy, kdy schizofrenie propukla i u lidí starších 40 let. Schizofrenie se vyskytuje po celém světě a postihuje asi 1 % populace. Onemocněním jsou ohroženi jak muži, tak ženy.

Velice důležité je začít s léčbou tak rychle, jak je to jen možné. Platí pravidlo, čím dříve bude pacient léčen, tím větší je šance odezvy na léčbu a možnost vrátit se na úroveň fungování před propuknutím nemoci. Ideální forma léčby je injekční formou, jejíž hlavní výhodou je až trojnásobně snížené riziko nového propuknutí nemoci a zejména dlouhodobé působení. Stačí jednou za měsíc, což pacienti mnohem lépe psychicky snášejí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Správné jídlo pro mozek: Co a kdy jíst, abyste oslnili

5 dobrých důvodů, proč pít čaj

Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama