reklama

Jóga pro chodidla: Proč pomůže i vám?

S jógovou učitelkou a spolumajitelkou jógového studia GrainSpace Jaruškou Sedláčkovou jsem se tentokrát sešla, abychom pro vás připravily povídání o józe pro chodidla.

chodidlo
chodidlo | Foto: Isifa/Thinkstock

Člověk se zdravýma nohama během života jednou obejde celou zeměkouli. Výčet jejich schopností a dovedností je docela fascinující. Chodidlo dokáže unést velkou váhu, snést obrovskou námahu, tlumí nárazy jakékoliv intenzity, umožňuje funkční stabilitu i rovnováhou. Dlouho předtím, než začal vývoj ruky a mozku, se předkové učili správně stát a chodit. A to si určitě zaslouží pozornost.

Pojďme spolu probudit pohybovou inteligenci našich chodidel. Zkuste se procházet bosí, co nejvíce to půjde, stimulujete tak reflexní zóny chodidel a účinek ucítíte v každém orgánu. Když se naučíme dobře chodit pomocí nohou, nebudou to odnášet naše záda. Při správné aktivaci chodidel můžete ulevit bolesti kyčelních kloubů, chronické bolesti zad, srovnat tělesnou asymetrii, aktivovat funkci orgánů, ulevit bolesti ramen, a dokonce i hlavy.

Chodidla jsou nejdůležitější a bohužel i nejvíce opomíjenou částí našeho těla. Denně je zatěžujeme, drtíme v lodičkách nebo rozmazlujeme v botaskách, a přitom nosí celé naše tělo, naši osobnost. Na nohách se zrcadlí celý náš zdravotní stav. Pokud vás trápí vbočené nohy, zborcené klenby, halluxy, ostruhy, plísně, nebo si toužíte nohy preventivně hýčkat, tak vyzkoušejte pár jednoduchých ásan-cviků denně. Nohy budou jako nové, bude na ně radost pohledět a hlavně vám vaši péči vrátí v elegantní a bezbolestné chůzi. Vezměte osud do svých vlastních nohou.

1) Paty až k nebi

Stoupněte si s nohama buď plně u sebe, nebo na šířku boků, narovnejte se a do výdechu se přes pokrčená kolena pomalu předklánějte, jako když pomalu teče voda z jezu dolů, nespěchejte. Vyvěste hlavu plně k zemi a na pět dlouhých dechů se prodýchejte, aby se vám protáhla celá zadní linie těla, prokrvil obličej a tělo se připravilo na pozici. Nechte stále pokrčené nohy v kolenou, zapřete se za bříška prstů u rukou, nadechněte se a do výdechu začněte pomalu zvedat paty vzhůru, a když to půjde, tak i dopínat kolena. Prodýchejte ve výdrži na pět dechů a poté se pomalu vraťte do původní varianty, spojte paže v předloktí a dodýchejte na pět dechů. Pozice intenzivně aktivuje střed těla, učí kotníky "netančit", dělá je pevnější, odolnější proti zvrtnutí, zlepšuje stabilitu, aktivuje klenby, svalovou pumpu a především podporuje žilní zpětný tok.

2) Rozhýbejte prsty

Ve vzpřímeném stoji nechejte naprosto uvolněné paže podél těla a s nádechem odlepte všechny prsty u nohou od země, roztáhněte je, jako kdybyste chtěli nachystat prostor mezi prsty pro pastelky, a začněte do výdechu od malíčků (čili pátého prstu u nohy) pokládat jeden prst po druhém a poté na druhou stranu. Vyzkoušejte, jakou máte pohybovou inteligenci každého prstu a zároveň jaká je tělesná asymetrie, jestli je jedna nožka "šikovnější" než druhá. Pozice, která ulevuje bolesti zad, aktivuje reflexní zóny a podporuje pružnost klenby. Navíc se při ní naučíte hodně trpělivosti.

3) Proplést prsty

Ve zkříženém sedu si dejte paty trošku dále od hráze a zabydlete chodidla na vnějších hranách. Jemně se předkloňte a propleťte prsty u nohou s prsty u rukou. Nadechněte se a do výdechu se začněte pomalu předklánět. Pořádně zmáčkněte pomocí prstů u rukou prsty nohou. Plně uvolněte korunu hlavy k zemi, obličej a zuby. Prodýchejte na pět dechů a poté vyměňte zamotání nožek. Tenhle cvik vám přinese velkou úlevu zadní linie těla, pomáhá od bolesti hlavy, zlepšuje trávení, stabilizuje kolena, narovnává vbočenost nožek a spadlé klenby, odbourává stres a napětí v těle.

4) Záklon neznamená pád

V sedu na nártech zkuste srovnat paty na střed půlek, roztáhněte prsty u nohou. Nadechněte se a do výdechu se začněte pomalu zaklánět. Nejprve vyzkoušejte s nádechem zvednout pravé koleno a s výdechem pomalu položit, poté vyměňte. Když to nebude bolestivé, ani malinko, tak zvedněte obě dvě kolena. Dejte si hřbety rukou na stehna. Opět uvolněte obličej, zuby a lehce zasuňte bradu, aby se nepřetěžovala přední linie krku. Prodýchejte na pět dechů. Vraťte se zpět na střed a pomalu položte trup na stehna, hlavu na zem a paže podél těla. Velmi intenzivní protažení přední a laterální linie nohou celých prstů u chodidel, nártů, přes bérce až po kyčle. Aktivace středu těla, narovnávání halluxů, především ždímání kleneb a podpora žilního toku.

5) Do ohybu

V sedu na nártech se s nádechem zvedněte trupem vzhůru, odlepte prsty u nohou a do výdechu se posaďte na paty. Zkuste srovnat tělo na střed. Kdyby to bylo nepříjemné až bolestivé, spusťte paže dolů a zapřete se u kolen o celé dlaně. Brada opět putuje jemně k hrudní kosti a půlnebí k nebi, tedy za temenem hlavy vzhůru. Povolte paže a čelisti. Pokud paže můžou být nahoře, dejte hřbety rukou na stehna a spojte prostředníček s prsteníčkem a palcem. Prodýchejte na pět dechů. Protažení přední linie, svalů chodidel, aktivace kleneb, prevence halluxu, aktivace prstů u nohou.

6) Ponožky do akce

Vyberte si oblíbené, ať je ásana zábavnější. Zkuste si v sedu pouze za pomoci nohou svléknout a navléknout ponožky. Jakékoliv. Výborná je i varianta ve dvojici. Aktivace všech svalů na celém těle a rozhodně také trpělivosti.

7) Jako Miró

V sedu si pro větší pohodlí dejte deku nebo bloček pod hýždě. Jednu nohu zabydlete u hráze a druhou si začněte několikrát zvedat a pokládat pastelku. Zkuste nakreslit cokoliv. A poté vyměňte a zkuste stejný obrázek překreslit druhou nohou. Pozice posiluje dlouhé svaly nohou, které koordinují spirálovité stáčení, které je přínosné a zdravé pro správnou chůzi. Vhodné pro kyčelní klouby .

8) Hýčkání

Zkuste (nejen) doma našlapovat na jakýkoliv materiál, chodit co nejvíce bosky, zvedat předměty nohama, odlehčovat jednu nohu, když musíte celý den stát. Po koupeli si ručníkem projeďte i prostory mezi prsty u nohou, vezměte si olejíček, který máte rádi a vmasírujte ho do plosek nohou, hýčkejte každý prstík a vysílejte jim laskavé myšlenky. Zkuste je uvolňovat kroužením, hnětením, tlakem, pomocí kloubů prstů... cokoliv. Závěrem opřete nohy o stěnu a nechejte opět žilní pumpu odlehčit a tím dodat energii celému tělu. Bude se vám pak usínat, probouzet a chodit radostně.

Vyzkoušejte jógu pro chodidla podle tohoto článku, nebo navštivte některý z inspirujících seminářů cvičitelky Jarušky Sedláčkové ve studiu GrainSpace (www.grainspace.cz).

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama