reklama

Proč by měly ženy jezdit do lázní? Aby si to tam užily

'Jet do lázní' v nás obvykle vzbudí představu postarší paní v květovaných šatech a klobouku, která si léčí neduhy stáří. Na wellness pobyty si už ale pomalu zvykáme.

Foto: Thinkstock

Strávit třeba celou dovolenou v lázních se nám pořád nezdá. Přitom pro cizince je tento způsob péče o zdraví běžný - a dokonce tak, že nejčastěji jezdí právě do našich českých lázní.

O tom, proč bychom se i my měli přizpůsobit novému trendu, nás přesvědčovala Veronika Všetečková z  Mariánských Lázní, ředitelka Holistic Hotelu La Passionaria.

S kým a s čím se u vás lze potkat? Jaká je klientela, je nutné mít lázeňskou garderóbu jako naše maminky?

Lázně jsou o pocitech, které by měly být příjemné. S tím souvisí i forma oblečení. Je to velmi individuální a každá žena by měla být v lázních sama sebou.

Není tam nuda - tři týdny nic nedělat?

Nicnedělání je forma, která spouští proces regenerace a samoléčebných procesů podpořených nejen terapiemi, místní přírodou, ale také kulturou. Objeví se většinou třetí či čtvrtý den lázeňského pobytu. Procedury a cvičení jsou pro vaše tělo velká zátěž, na které není z domova zvyklé, a proto takto reaguje. Všechno vás bolí, je vám často hůř a jste naštvaná, nespokojená a často si i říkáte, proč jsem sem vůbec jezdila? Tyto reakce ale často už na konci prvního týdne vymizí a druhý týden přichází požadovaný blahodárný efekt lázeňské léčby. V těle se spouští proces regenerace a samoléčebných procesů. Podle našich zkušeností jsou dva týdny v lázních ideální a stačí. Ale délka pobytu, kdy nastává ozdravný efekt je velmi individuální a v případě skutečných diagnóz to mohou být minimálně tři až čtyři týdny. Reakce těla v podobě únavy vymizí někdy po týdnu nebo se naopak po prvním týdnu aktivují. Je to opět velmi individuální. V některých případech je efekt velmi rychlý, někdy nastane až po příjezdu z lázní domů. Regenerace v duchu wellness nastává rychleji. Zdravé tělo reaguje jinak, než tělo nemocné. Třetí týden není na škodu, ale už byste se opravdu mohla nudit.

Proč by měli vlastně lidé jezdit do lázní? Většinu procedur přece mohou absolvovat tam, kde bydlí - fyzioterapie, rehabilitace a  masáže jsou běžně dostupné, třeba v různých spa hotelech.

Mezi lázeňstvím a wellness je zásadní rozdíl. Lázeňství je část medicíny, která využívá přírodní léčivé zdroje dané lokality - minerální vodu, plyn a peloidy, což je v Mariánkách hlavně slatina, a také čisté ovzduší. Do místního vzduchu se také mísí ionty z minerálních pramenů. V podobě ozónu, který je samozřejmě neviditelný, se dostávají nad zemský povrch. Všechny tyto ryze přírodní procesy, jež utváří sama příroda, poskytují tu nejlepší lázeňskou terapii. V kombinaci s lázeňskými procedurami a místní kulturou vzniká koncepce zdravotní péče, která má schopnost holisticky působit na zdraví člověka. Holistická neboli celostní medicína vidí člověka jako celek. Sleduje sjednocení těla a duše a klade důraz především na prevenci.

Jak to pozná nezkušený lázeňský host?

Lázně vždy byly postaveny na celostní péči, kterou byla péče o fyzickou stránku člověka skrze pitnou kúru a procedury na bázi léčivých přírodních zdrojů, strava a klimatoterapie, to vše uchopeno a zaštítěno medicínsky vyškoleným, odborným personálem. Novým fenoménem je právě takzvaný holistický přístup, který zasahuje celou podstatu lidské bytosti. Mariánky jsou iniciátorem této nové vize, zaměřené na novodobý lifestylový trend.

V čem se tedy podle vás české lázně v poslední době nejvíc změnily?

Zásadní změnou je aktuální trend v podobě individuálního přístupu. Vrcholící věk počítačových technologií postupně střídá doba, v níž se pozornost upíná k lidskému zdraví, ve světě nazývaná 'The New Health Age'. Velkou úlohou dnešních lázní v pozici zdravotního kouče je člověka zastavit a nasměrovat jeho pozornost dovnitř. K tomu, aby toho byl člověk vůbec schopen, je třeba ho přivést do oázy klidu, kde se zdánlivě vše zastavuje. Pomocí přírodních zdrojů opečovat a otevřít fyzické tělo, skrze stravu nastavit správné fungování vnitřních orgánů, klimatoterapií a prostředím lahodícím duši naměrovat jeho pozornost do svého středu. Tím se dostáváme do podstaty lidské bytosti a ovlivňujeme i psychiku. Všechny tyto vstupy se vzájemně podporují. Každý člověk dostává tu svoji individualizovanou terapii šitou na míru.

Takže lázně už nejsou jen pro nemocné?

Kromě tradičních procedur stále více hostů, zejména žen, oslovuje nabídka rekondičních, ozdravných a preventivních programů, wellness, beauty a relaxační pobyty, antistresová kúra či fit programy pro manažerky a podnikatelky.

Musí se hosté ještě dnes bát striktního nemocničního řádu?

Žádný striktní nemocniční řád už dávno v lázeňství neexistuje. Odborný personál klientovi nastaví individuální péči. Osobnost klienta tu už nikdo nepotlačuje, naopak z ní přímo vychází. Lázně budou čím dál více vystupovat spíše v roli kouče, průvodce na cestě za zdravím. Lázně se dnes zaměřují kromě rehabilitace a léčby zdravotních problémů také na preventivní pobyty.

Co může přinést pobyt v lázních právě ženám?

Větší zapojení přírody a orientace na lidskou mysl, tedy nervovou soustavu, to je nový posun v péči, která prospěje především vytíženým ženám. Kromě odlehčení psychiky jsou to také přírodní léčebné zdroje, které fungují především v případě gynekologických problémů, které postihují stále větší procento ženské populace. Zvláště slatinné procedury mají schopnost uvolňovat pánevní dno a jsou protizánětlivé.

Co mohou v tomto směru ženám nabídnout Mariánky, nejnavštěvovanější české lázně?
Místní slatinné procedury nebo plynové obálky a koupele založené na prokrvení organismu a další holistické terapie včetně klimatoterapie řeší mnohé ženské neduhy. Nabízejí tradiční léčebné procedury, založené na zdejších přírodních léčivých zdrojích v podobě minerálních pramenů, Mariina pramene (vývěru přírodního plynu oxidu uhličitého), rašeliny a slatiny podávaných po ohřátí ve formě zábalů. Navíc zde je mimořádně čisté ovzduší, díky kterému Mariánky mají i statut klimatických lázní. Tento unikátní mix přírodních léčivých zdrojů nikde jinde na světě nenajdete.

Do lázní vždy často jezdily ženy, které marně toužily po dítěti. Dnes je tento problém stále častější. Umíte pomáhat jinak než dřív?

Pomoc leží právě v nastavení životního stylu, který je v dnešní době mnohdy pro ženy nevyhovující. Souvisí s ním řada změn a především zpomalení životního tempa, naladění se sama na sebe a svoje potřeby. Tyto ženské problémy se léčí zejména pomocí místních slatinných procedur (peloidy) nebo plynovými obálkami a koupelemi založenými na prokrvení organismu. Plynová koupel přímo ovlivňuje receptory v kůži, zlepšuje prokrvení celého těla včetně prokrvení mozku, srdce, ledvin, dolních končetin a působí protizánětlivě. Tato metoda je velice efektivní při léčbě sexuálních poruch, gynekologických onemocnění včetně léčby neplodnosti. Při dlouhodobější aplikaci procedur s oxidem uhličitým (vodní uhličité koupele, suché plynové koupele) se zvyšuje hladina estrogenu.

S jakými nemocemi k vám do Mariánských Lázní nejčastěji lidé jezdí?

Léčí se tu nemoci pohybového aparátu, nemoci ledvin a močových cest, vysoký tlak, nemoci dýchacího ústrojí, metabolická onemocnění (zejména cukrovka), onemocnění zažívacího traktu, neurologická onemocnění nebo stavy po onkologických onemocněních. V poslední době stále přibývá pacientek po operacích pohybového aparátu, zejména po endoprotézách.

Jak se vlastně člověk do lázní dostane, když je to takzvaně na křížek?

Lázně už nejsou dnes jen na křížek. Naopak převažuje počet samoplátců. Existuje řada nabídek v podobě pobytových balíčků nebo pobytů připravených na míru klienta. Všechny lázeňské procedury, koupele a masáže působí navíc blahodárně proti stresu. Lázně mají tedy výrazný protistresový účinek, který v dnešní době bohužel potřebujeme téměř všichni. Přijeďte a uvidíte.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama