reklama

Přítel do nevlídných dní: Znáte se už dlouho

V pošmourných dnech větrného podzimu hledáme věrného společníka, který nám poskytne pomoc a podporu proti zimě, nachlazení a bolestem. Nehledejte dál, určitě ho znáte - a skoro určitě se na něj obrátíte i vy...

Foto: Žena

V pošmourných dnech větrného podzimu hledáme věrného společníka, který nám poskytne pomoc a podporu proti zimě, nachlazení a bolestem. Nehledejte dál, určitě ho znáte - a skoro určitě se na něj obrátíte i vy...

To, že odvar z kůry vrby bílé (latinsky Salix alba) snižuje horečku a tlumí bolest, se vědělo už dávno ve starověké medicíně. Jako první vyrobil derivát kyseliny salicylové v chemicky čisté a stabilní formě chemik společnosti Bayer Dr. Felix Hoffmann v roce 1897, když hledal účinné a dobře snášené antirevmatikum pro svého otce. Dva roky nato už existoval patentovaný lék Aspirin, který se začal prodávat po celém světě. A tak je tomu i dnes.

Účinný a bezpečný

Aspirin byl původně zamýšlen jako bezpečná náhrada salicylátů, které mají vedlejší účinky na trávicí systém. Dnes spíše převládá oblast kardiologická, tedy prevence infarktu myokardu, léčba migrenických stavů, bolesti svalů a kloubů, a to aniž by to ubíralo na jeho významu v původních indikacích.

"Řečeno slovy farmakologie je kyselina acetylsalicylová jedno z nejrozšířenějších antipyretik, analgetik, antiflogistik a antiagregans. Je také jednou z mála látek, po které může po zvážení rizika lékař sáhnout, když potřebuje použít lék ve zmíněných indikacích v prvním a druhém trimestru těhotenství (ve třetím je z bezpečnostních důvodů kontraindikován)," připomíná farmaceut PharmDr. Zbyněk Čalkovský.

Kdy si dát pozor?

Při takovéto terapeutické šíři i poměrně volné možnosti si lék obstarat se objevovaly i nežádoucí účinky, hlavně podráždění žaludku.  Jak je to s ním v současné době?

"Takové účinky se snaží jak originální výrobce, tak jednotliví národní výrobci poměrně úspěšně eliminovat snižováním dávky v jedné tabletě acidorezistentním potahem tablet (tableta se obalí látkou, aby nedráždila žaludek), nebo se použijí pomocné látky (aminokyselina glycin, kalcium Carbonicum) a negativní vliv na sliznici žaludku se zmenší. Jsou samozřejmě i jiné nežádoucí účinky, zvláště ve vztahu látky a vybraných rizikových skupin, např. astmatiků, hemofiliků, některých predisponovaných dětí," upozorňuje doktor Čalkovský.  

Jak vlastně působí?

Teprve po 70 letech užívání tohoto léku se přišlo na to, jak kyselina salicylová působí v organismu. V roce 1971 anglický farmakolog John Robert Vane dokázal, že tato kyselina blokuje nevratně enzym cyklooxygenázu (COX), který je v organismu odpovědný za syntézu působků zánětlivých procesů tromboxanů a prostaglandinů.

"Velmi zjednodušeně řečeno, tromboxany jsou odpovědné za shlukování krevních destiček, čímž vytvářejí krevní sraženiny. Prostaglandiny jsou tkáňové hormony, které mají klíčovou úlohu při průběhu zánětu a hlavně při vnímání bolesti - přenosu vzruchů do mozku," vysvětluje farmaceut Čalkovský. 

Lék pro budoucnost

Doktor Vane obdržel za tento přínos oboru Nobelovu cenu a titul Sir v roce 1982. "Rozběhl se další výzkum, kterým se to jednoduché jako vždy podstatně zkomplikovalo - máme více druhů COX i prostaglandinů, o tromboxanech nemluvě! Také už víme, že 40 mg Aspirinu či jeho odvozenin denně nás ochrání před nebezpečným shlukováním krevních destiček. Jak jednoduché, že?" usmívá se dr. Čalkovský.

Výzkum Aspirinu i po tak dlouhé době od jeho uvedení na trh samozřejmě nadále pokračuje. Mimo hlavní oblasti, v nichž se látka zkouší, jako je léčba bolesti, kardiologie, ovlivňování tělesné teploty, je preventivní podávání při karcinomech různé etiologie, hlavně tlustého střeva, plic, jater, horní část trávicího traktu a prsu
 

JAK SE LIŠÍ OD "PŘÍBUZNÝCH"?

Aby se jednotlivé produkty mohly vůbec firemně lišit, je třeba používat různé pomocné látky, jako jsou např. plniva, pojiva nebo rozvolňovadla. Společnost Bayer už několik desetiletí používá jako základní látku na urychlení rozpadu mikrokrystalickou celulózu a kukuřičný škrob. Ostatní výrobci sázejí na bramborový škrob (Acylpyrin), kukuřičný škrob (Anopyrin nebo Tomapyrin) samostatně, popřípadě na směsi - laktóza a škrob bramborový (Alnagon).

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama