reklama

Přežít: Vánoce nemusí být stres

Hektické vánoční období působí na každého z nás jinak. Kromě těšení a radosti řada lidí pociťuje před Vánocemi i během nich stres nebo dokonce úzkost. Objevte pár tipů, jak přežít Vánoce - a dokonce si je užít.

Foto: Profimedia.cz

Hektické vánoční období působí na každého z nás jinak. Kromě těšení a radosti řada lidí pociťuje před Vánocemi i během nich stres nebo dokonce úzkost.

V dnešní době se - a nejen o Vánocích - všude možně skloňuje slovo stres. Připomeňme si, že stres není vždycky jen negativní! 

Hodný a zlý

Ten pozitivní v podobě tzv. eustresu nám pomáhá "nakopnout" a se zvýšeným úsilím i výkonností zvládnout více práce nebo náročnější úkoly než jindy. Takže třeba před Vánocemi kromě běžných úkolů stihneme uklidit, upéct cukroví, vybrat dárky a svátečně vyzdobit byt. A ještě nás to vlastně těší, protože ruch a shon k Vánocům vlastně patří.

Kromě toho existuje i negativní stres, tzv. distres, který nemá pozitivní působení a vlastně nás jen ničí. Podepisuje se nejen na psychice, ale i na tělesné schránce. Mnozí odborníci tvrdí, že je pravou příčinou všech vážných onemocnění.

Ale už jen samotný vliv na duši je důvodem, proč se jeho působení snažit co nejvíce omezit.

Následující tipy pomohou nejen přežít, ale dokonce si i užít Vánoce introvertním jedincům, ale i lidem, kteří jsou dlouhodoběji nemocní a zrovna na Vánoce nejsou ve své kůži.

Ukažte si na příčinu

Třeba pro introverty, kteří nemají rádi společnost, se může stát představa firemních večírků, nekonečných svátečních rodinných setkání a společenských příležitostí noční můrou.

Jsou důvodem vaší nejistoty vnější, nebo spíše vnitřní příčiny? Vnější příčiny zahrnují večírky v zaměstnání, nakupování, rodinné obědy a večeře nebo cestovaní. Vnitřní příčiny můžete hledat ve vysokých nárocích na sebe sama, tlaku, který si sami vytvoříte, nebo v nesmyslných požadavcích například na úklid a výzdobu vaší domácnosti.

Znejte své limity

Abyste se ve vánočním období mohli cítit bezpečně, naučte se říkat „ne". Nepřibírejte si další úkoly, i když jste si je naplánovali. Ten další druh cukroví mít nemusíte a řítit se autobusem pro další kupu dárků taky ne - to, co jste nakoupili doteď, už úplně stačí. Pokud vám není dobře, jste fyzicky nebo psychicky unaveni, jednoduše a upřímně odmítněte.

Totéž platí i o pozvání. Ne vždy je samota tak špatná, jak se zdá. Každý z vaší rodiny i známých by měl pochopit, že vaše zdraví a psychická pohoda jsou přednější.

A dobrovolně!

Během adventu, v průběhu vánočních svátků i na začátku nového roku se koná řada akcí, kterých se můžete jako dobrovolník zúčastnit.

Jde o charitativní a prospěšné činnosti, prodej, jehož výtěžky jsou využity pro různé sbírky, pohádková představení a besídky pro děti. Tím, že se na těchto akcích budete nějakým způsobem podílet, nejen pomůžete dobré věci a bude vás hřát u srdce dobrý pocit, ale podaří se vám i překonat kousek introverta v sobě a třeba na vánoční akce změníte názor.

Najděte příbuznou duši

Pro introverty může být někdy děsivá představa, že tráví čas ve společnosti samých rozjařených superaktivních přátelských extrovertů. Možná se budete cítit mnohem lépe, pokud si i na bujaré oslavě najdete společnost jednoho nebo dvou podobně smýšlejících lidí, v jejichž společnosti se nebudete muset nijak přetvařovat.

Zázračným tipem, jak se cítit i při konverzaci s pro vás novými lidmi bezpečně, může být  tzv. small talk. Připravte si dvě nebo tři konverzační fráze, které vám seznamování ulehčí. Hovor se může točit nejen kolem počasí, ale například i kolem vánočních tradic v jiných zemích, lyžování nebo jiného tématu, které je vám blízké.

více na uLékaře

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama