reklama

Podzimní únava? Horší než na jaře!

Dovolená jakoby už ani nebyla a do Vánoc, jediné naděje na pár odpočinkových dní, je ještě daleko. Přitom právě teď přichází náročné období, žádající plný výkon, ale nám nějak chybí energie. Jak zaplašit podzimní únavu? 

jarní únava
jarní únava | Foto: Isifa/Thinkstock

Dovolená jakoby už ani nebyla a do Vánoc, jediné naděje na pár odpočinkových dní, je ještě daleko. Přitom právě teď přichází náročné období, žádající plný výkon, ale nám nějak chybí energie. Jak zaplašit podzimní únavu?  

V našich zeměpisných šířkách jsme vystaveni poměrně razantním změnám počasí. Po letních dnech, kterých tento rok navíc nebylo příliš, nás čeká více než půl roku chladna a kratších dnů. Klimatické změny, kterým jsme vystaveni, úbytek slunečních paprsků, mají negativní vliv na psychiku a často zapříčiňují nepříjemné pocity únavy a náchylnost ke chřipce i dalším onemocněním.

Dodržujte pravidla!

Velká část populace s tím má značné problémy a trpí ztrátou energie a špatnou náladou. Často ji zaháníme jídlem a právě na podzim a v zimě máme tendence dopřávat si vydatná a sladká jídla - s následky se ovšem setkáme hned na jaře. S únavou lze ale bojovat jinak, stačí dodržovat několik pravidel.

Základem je správná životospráva, dostatek spánku a aktivní pohyb. Tělu můžeme potřebné látky dodatečně dodat také vhodnými doplňky stravy s obsahem vitamínu C, B5, železa a hořčíku.

Vliv stravy na duševní stav člověka je znám již několik tisíciletí. Celkový pocit pohody významně ovládá serotonin, který brání depresím.  Serotonin je důležitý neurotransmiter v mozku, konkrétně v jeho čelním laloku. Ovlivňuje emoce, paměť,bolest, spánek, ale i chuť k jídlu. Mozek však nedokáže produkovat serotonin, není-li zároveň přítomen tryptofan.

Cukry nepomohou

Většina lidí si nevědomky hladinu serotoninu ovlivňuje složením svého jídelníčku. "Tato sebekontrola je u řady z nás zřejmě narušena vlivem způsobu života a životních podmínek. Lidé jsou citlivější na stresové situace. Často se změny nálady vyvolané únavou řeší instinktivně větší konzumací potravin bohatých na cukry. Ty zvyšují hladinu inzulinu a tím metabolické přeměny aminokyselin fenylalaninu, tyrozinu, leucinu, izoleucinu a valinu. Jejich vyšší koncentrace v krvi snižuje dostupnost tryptofanu pro mozek. Touha těla po cukrech vede k jejich vyšší spotřebě a ta má řadu negativních účinků, z nichž závažný je zejména zvýšení tělesné váhy vedoucí až k obezitě," říká MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc. a dodává: „Bránit se nedostatku serotoninu v mozku lze však také jiným způsobem. Tím vhodným je zvýšení koncentrace tryptofanu v krvi jeho užíváním jako doplňku stravy."

5 bodů proti únavě

  1. Pravidelný spánek: Spánek je důležitý pro regeneraci našeho organismu. Jeho ideální délka by se měla pochybovat kolem 8 hodin denně.
  2. Správná životospráva s vysokým obsahem vitamínů a minerálů: Strava patří mezi ty nejdůležitější faktory, jezte pravidelně a nezapomeňte na potraviny s obsahem vitaminu C (ovoce, zelenina), vitaminu B5 (mléčné výrobky, slunečnicová semínka, kukuřice aj.). Rovněž je třeba do stravy zařadit potraviny s obsahem železa (hrozinky, játra, špenát aj.), dále pak s obsahem vápníku, draslíku, zinku, sodíku a dalších minerálů. V případě, že máte pocit, že je vaše strava na tyto látky chudá, můžete je dodatečně získat prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. S jejich výběrem by vám měl poradit praktický lékař nebo lékárník.
  3. Pitný režim:  Dospělý člověk by měl denně vypít cca 2 litry čisté vody. Minimalizujte popíjení kávy, slazených nápojů a alkoholu.
  4. Omezení stresu: Stres se negativně podílí na našem zdraví a rovněž způsobuje vysilování organismu a následnou únavu. Stresové situace kompenzujte těmi příjemnými, jako např. časem stráveným se svými blízkými, procházkami v přírodě, kulturou, sportem apod., během kterých načerpáte novou energii. V boji se stresem našemu tělu pomáhá také esenciální aminokyselina L-tryptofan, která je obsažena hlavně v červeném mase a vejcích. Pokud jste psychickému zatížení vystaveni dlouhodobě a vaše strava není plně vyvážená, existují na trhu doplňky stravy, které tuto aminokyselinu obsahují.
  5. Sport: Pohybová aktivita pomáhá našemu tělu a mysli. Nemusí z vás být profesionální sportovci a mučit se pravidelně v posilovně, ale najděte si takový sport, který vás bude bavit. Může se jednat např. o jízdu na kole či kolečkových bruslích, jógu, plavání nebo o skupinové sporty.

Kdy je to vážné

Máte pocit, že vás trápí něco horšího? Zpravidla se nejedná o tzv. Únavový syndrom, kterým trpí pouze cca 2 - 3 procenta populace, nýbrž o přirozenou reakci organizmu na změnu a běžnou únavu. Pacient s diagnózou Chronický únavový syndrom musí být v péči odborného lékaře, protože příznaky nemoci jsou natolik silné, že razantně ovlivňují jeho běžné fungování a ani správná životospráva a dostatek spánku k jeho potlačení nestačí.

Chcete se o látkách prospěšných zdraví dozvědět více? Navštivte webové stránky www.prozdraveziti.cz. Najdete zde kompletní databázi minerálů a vitamínů, informace o léčivých rostlinách, různých nemocech a mnoho dalšího.


 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama