reklama

Pitva už není povinná. Orgány si smíte nechat

Chcete se dát pitvat? Tak by se vás měl zeptat doktor, kdykoli nastoupíte na zákrok do nemocnice. Co to udělá s psychikou asi není těžké si představit.

Foto: Thinkstock

Chcete se dát pitvat? Tak by se vás podle nového občanského zákoníku měl zeptat doktor, kdykoli nastoupíte na zákrok do nemocnice. Co to udělá s psychikou asi není těžké si představit.

Důvodem je nový občanský zákoník, podle něhož bez souhlasu zemřelého není možné pitvu provést. A ani odebrat orgány. Až do letošního roku se v ČR automaticky předpokládal souhlas zemřelého s darováním orgánů. Po smrti jsme se tak stávali dárci, ani jsme o tom nevěděli. S tím však už je také konec.

Berete si orgány do nebe?

"Podle nového občanského zákoníku má člověk právo rozhodnout, jak bude po jeho smrti naloženo s jeho tělem. Pokud člověk nevyjádří souhlas s pitvou nebo použitím svého těla pro potřeby lékařské vědy, výzkumu nebo k výukovým účelům, není možné jeho tělo pro tyto účely použít," vysvětlil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Tento souhlas musí být zaznamenán.

Doporučujeme: Téma: Transplantace

Lékaři ale nepovažují za etické žádat o souhlas s pitvou všechny pacienty při přijetí do nemocnice. Proto dělají pouze pitvy nařízené soudem. provádějí jen soudní pitvy nebo ty, které jsou povinné.  Ty se týkají úmrtí osob do 18 let, úmrtí při operaci, při odběru orgánu pro transplantaci nebo smrti ženy při těhotenství, porodu či 
v šestinedělí. Od nového roku klesl v Česku počet pitev na desetinu.

Chyba v novém zákoně

"Občanský zákoník vyžaduje souhlas s prováděním anatomických pitev výhradně pro účely výuky či výzkumu, což považujeme za zcela správné. Výklad, že běžné zdravotní pitvy lze dělat rovněž jen s předchozím písemným souhlasem pacienta, považujeme za chybný," řekl  prezident lékařské komory MUDr. Milan Kubek v rozhovoru pro Deník.

Ke kritice se přidávají i někteří odborníci na právo. "Nový občanský zákoník je normou obecnou a před jeho aplikací má přednost speciální právní předpis, kterým je transplantační zákon. Ten oblast pořízení tkání pro potřeby transplantace i po úmrtí člověka upravuje a není v tomto případě nutno postupovat podle nového občanského zákoníku a řešit jeho výklad či zajišťovat předchozí souhlas k provedení pitvy," tvrdí například JUDr. Pavel Vyroubal z advokátní kanceláře AKV ve Vsetíně.

Odsunuté transplantace, nešťastní pacienti

Nový občanský zákoník má tak kromě dramatického snížení počtu pitev vliv i na další oblasti zdravotnictví. Kvůli obavě z odběru oční rohovky zemřelému bez jeho písemného souhlasu poskytnutého před smrtí mají oční kliniky nedostatek rohovek a musí odvolávat operace.

Transplantace rohovky je často jedinou a poslední možností na zlepšení zraku pro pacienty se závažnějším očním onemocněním nebo poškozením oční rohovky. Po nabytí platnosti nového občanského zákoníku nastal v Česku nečekaný nedostatek očních rohovek pro potřeby transplantace.

"Od začátku roku jsme museli rušit několik naplánovaných transplantací rohovky, na které byli pacienti v pořadníku několik týdnů až měsíců. Pro mnohé pacienty, kteří na operaci s nadějí čekali, to bylo velké zklamání," potvrzuje MUDr.Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Leukémie: Pomůžete zachránit lidský život právě vy?

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama