reklama

Nikotinové náhražky jsou k ničemu

Nikotinové žvýkačky a náplasti, které užívají milióny kuřáků jako pomoc zbavit se zlozvyku, nemají dlouhotrvající účinky a naopak mohou mít opačný efekt. Tvrdí to dosud nejpřísnější dlouhodobá studie nikotinových náhražek.

Foto: Profimedia.cz

Nikotinové žvýkačky a náplasti, které uživají milióny kuřáků jako pomoc zbavit zlozvyku, nemají dlouhotrvající účinky a naopak mohou mít opačný efekt. Tvrdí to dosud nejpřísnější dlouhodobá studie nikotinových náhražek.

Závěry, publikované minulý týden v odborném časopise Tobacco Control, vznikly na základě údajů od téměř osmi stovek lidí, kteří se pokoušeli skoncovat s kouřením během několika let. Ukázalo se, že bez tlaku okolí a odborného vedení zkrátka - nefungují.

První dojem bývá klamný

V předchozích lékařských studiích se tyto produkty nikotinové substituce jevily jako efektivní, neboť lidem pomáhaly zbavit se cigaret alespoň na krátkou dobu. Tato dřívější povzbudivá zjištění se stala základem pro doporučení odborníků, aby je lidé používali k odbourání své závislosti na nikotinu.

Jenže podle nového nezpochybnitelného průzkumu se však ukázalo, že kuřákům, kteří si sami uvedené prostředky kupovali v  lékárnách, přinesly jen malý užitek. 

„Doufali jsme, že se prokáže pravý opak," říká Dr. Greg Connolly, ředitel  harvardského Globálního centra pro kontrolu tabáku a zároveň spoluautor dané studie. „Sám jsem vedl takový program a proinvestovali jsme v něm milióny."

Za čí peníze?

Mnozí lékaři, kteří pracovali se závislými kuřáky, však tvrdí, že podobný výsledek se dal očekávat. Většina odvykajících totiž tyto podpůrné prostředky používá chaoticky. Problém totiž nespočívá v samotné nikotinové substituci. Podmínkou však je, aby terapie probíhala pod odborným lékařským vedením a na výhradně individuální bázi.

Nikotinové náhražky se poprvé dostaly do podezření, když před několika lety vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu v velkém průzkumu zjistili, že nepřinášejí požadované výsledky. Naopak se ukázalo, že odborníci, kteří jejich působení neúměrně zveličují, jsou zaplacení výrobci…

Dvojnásobné riziko

V nové studii z Massachusetts odborníci podrobili zkoumání reprezentativní vzorek 1916 dospělých, z nichž 787 udávalo, že se několikrát pokusilo přestat s kouřením. Vědci je sledovali od roku 2000 celkem ve třech etapách. V každé z nich se asi třetina lidí znovu vrátila ke kouření - a to bez ohledu na to, zda přitom používali podpůrné prostředky nebo se obrátili na odborného terapeuta pro odvykání. 

Ovšem jedna podskupina - těžcí kuřáci (kritériem je, zda si zapálí do půl hodiny po probuzení) se bez podpory poradce vrátila ke svému zlozvyku dvakrát častěji než ti, kteří je neměli.

Sociální tlak

„Naše studie jasně prokazuje, že reálný svět je úplně jiný, než se jeví v klinických studiích," tvrdí Hillel R. Alpert z Harvardu, další ze spoluautorů uvedené studie.

Podle nich nikotinové náhražky zdánlivě pomáhají od závislosti a jen na krátko, ale nedokáží zabránit návratům v dlouhodobém horizontu. Prokázalo se však, že velkou roli zato hraje motivace, sociální prostředí (podpora rodiny a přátel) a pravidla, zavedená na pracovišti nebo všeobecně ve společnosti. Jinými slovy, že nejlépe fungují zákazy...

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama