reklama

Nemůžete spát? Co byste měli vědět o melatoninu

Dá vám práci usnout, v noci se budíte a po prášcích na spaní si druhý den připadáte jako nepoužitelná mátoha? Odhalte příčiny problémů a dbejte na spánkovou hygienu i dostatek melatoninu.

Foto: iStock

Kdo někdy zažil potíže se spaním, ví, jak je to sebezničujicí. Špatná nálada, vyčerpání a oslabená imunita se podepíšou na vašem životě po všech stránkách. 

S insomnií neboli nespavostí má prý problém až patnáct procent dospělé populace, což je číslo vysoké. Co dělat, abychom dokázali kvalitně spát a nebyli závislí na hypnotikách a dalších medikamentech? Ideální je samozřejmě usínat a spát bez léků, ale co když to jinak nejde? Jak dlouho můžeme léky brát,abychom si nezpůsobili závislost? A jakou roli ve spánku hraje hormon melatonin?

Hledá se viník

Stává se, že v životě nastanou vyhrocené situace, že nedokážeme usnout ani za nic.V tom případě je na místě překlenout toto těžké období léky na spaní, které nám aspoň na čas pomohou získat trochu potřebné síly a energie přes den. Jenže co dělat, když už bez nich neusneme?

Začněte se ptát sami sebe, co je špatně. Proč se vám nedaří spát nebo usnout, nebo proč se tak často budíte. Na co myslíte, z čeho máte úzkosti a obavy, co vás tak tíží. Zkuste si vytvořit jakousi inventuru: co vám před spaním dělá dobře a co vás naopak stresuje. Pak se zaměřte na postupné odstranění těch negativních aspektů. Pokud to nepomůže, zkuste ještě než začnete užívat léky, navštívit psychoterapeuta, který vám může doporučit vhodný způsob, jak spánek zkvalitnit, a to díky různým terapiím. Nikdy by se léky na spaní neměly stát pravidelnou a dlouhodobou součástí našich životů.

Hlídejte si melatonin

Melatonin je v těle člověka přirozeně vytvářený hormon. Jeho hladiny jsou silně závislé na střídání světla a tmy, nejvyšší je mezi půlnocí a osmou hodinou ranní. Melatonin se také podílí na regulaci celoročního rytmu, což je střídání období léta a zimy. Pokud má tělo tohoto hormonu málo, mohou se přihlásit problémy s nespavostí. Jeho tvorba v krvi se snižuje s narůstajícím věkem, proto mají lidé ve vyšší věku často problémy s nespavostí. Řešením je melatonin podávaný v tabletách ve formě doplňku stravy. Pro mnoho lidí, kteří mají potíže se spánkem, může jít o vítanou spásu. Bez závislosti, které se pak velmi těžko zbavuje.

Nicméně, ani v případě tohoto zdánlivě nevinného doplňku stravy bychom měli jeho užívání konzultovat s lékařem, minimálně s tím praktickým, ideálně s psychiatrem. Někteří lidé mohou mít po jeho užití alergické kožní reakce nebo mohou trpět bolestmi hlavy. Přesto všechno se odborníci shodují na tom, že při užívání melatoninu u poruch spánku převažují výhody nad nevýhodami.

Co ještě můžete udělat?

Možná vám bude následující rada znít velmi banálně, ale je dobré si ji připomínat a zkoušet ji pomocí vůle zapracovat do své spánkové hygieny. V posteli, kromě spaní a sexu, nedělejte nic jiného, a hlavně: nepřemýšlejte. Neustálé omílání problémů v čase spánku vám ho rozhodně nepřinesou. 

A pak jsou tady staré známé tipy: spát ve vyvětrané místnosti, neládovat se jídlem a pitím těsně přes usnutím, pokud jste špatný spáč, nepijte už po čtvrté hodině odpolední kávu, zelený čaj nebo energetické nápoje. Hlavně se vyhněte řešení večerních dramat, ať už souvisí s čímkoliv.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama