reklama

Potřebujete nakopnout? Máme přírodní alternativy za kávu

Potřebujete dobít baterky? Jarní únavu už sice máme snad za sebou, ale do prázdnin nás čeká ještě velké pracovní nasazení. Co nám pomůže?

Foto: Thinkstock

Drogy, alkohol nebo energetické drinky nepočítáme. Chceme být ke svému tělu co nejšetrnější a přitom mu pomoci k co nejlepším výkonům. Nejpřirozenější je samozřejmě stimulovat organismus přírodními látkami.

Na nich je nejlepší to, že kromě krátkodobého momentálního povzbuzení zároveň umí posílit imunitu, která je vlastně základem naší životní energie. Všechny z nich se dají koupit v lékárně nebo v prodejnách se zdravou výživou a bylinkami.

Ženšen pravý

S touto rostlinou se též můžete setkat pod výmluvným názvem všehoj ženšenový. Na lidský organismus působí komplexně. Pozitivně ovlivňuje oběhový systém, centrální nervovou soustavu nebo imunitní systém.

Dalším plusem je to, že zvyšuje odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je úzkost nebo tělesná únava, užívání ženšenu se u mužů také projevuje zkvalitněním sexuální funkce.

Rozchodnice růžová

Říká se jí také zlatý kořen. Její pozitivní účinky jsou stejné nebo ještě silnější než u ženšenu. Posiluje obranyschopnost, stimuluje centrální nervovou soustavu a kardiovaskulární systém. Dlouhou dobu byla tak intenzivně sklízena, až byla v Česku téměř vyhubena. Nyní se vyskytuje jen velice vzácně a od roku 2012 je zařazena do skupiny kriticky ohrožených druhů. 

"Je výborná pro posílení mozkové aktivity, výkonnosti a hlavně prospívá kardiovaskulárnímu systému," potvrzuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. 

Paulinie nápojná

Znát ji budete spíš jako guaranu. Semena jsou stimulantem centrální nervové soustavy. Jejím největším kladem jsou povzbuzující účinky, užíváním produktů z guarany snížíte únavu a posílíte bdělost. Užívá se při nervovém vypětí nebo při depresích; bývá využívána při rekonvalescenci po dlouhé nemoci.

Pozitivně působí na nervový systém, stimuluje mozkové funkce a činnost. Může tišit menstruační bolesti. Hodně guaranu využívají i studenti v průběhu zkouškového období, rostlina totiž zlepšuje paměť a soustředění.

Čaje

O povzbudivých účincích čaje není pochyb, v případě zeleného čaje se můžeme spolehnout i na prevenci proti rakovině. Bonusem je celkové zrychlení včetně metabolismu, takže přispívá i k hubnutí. Rekordmanem je v tomto ohledu matcha tea, který zrychlí spalování až o třicet až čtyřicet procent. Zároveň obsahuje teofylin, který dodává tělu energii postupně v rámci několika hodin. Pomáhá tak oddalovat únavu a pocit vyčerpanosti. 

Skvělým pomocníkem je taky čaj, co vlastně čajem vůbec není, aspoň z botanického hlediska. Maté z cesmíny paraguayské je vlastně přírodní energetický nápoj, který zvyšuje bdělost a koncentraci. Jihoameričtí indiáni ho používali pro projasnění mysli, zlepšení nálady a fyzické kondice bez vedlejších účinků.

Káva

To nejlepší nebo aspoň nejoblíbenější nakonec! Pijeme ji někdy rovnou po ránu, ale někdy kupodivu jako by nezabírala. Čím to je? Obsažený kofein dokáže v těle vyrovnávat přirozeně kolísající hladinu hormonu kortizolu, který je odpovědný za naši fyzickou a mentální aktivitu.

"Tělo zpracovává kortizol přednostně před kofeinem, a pokud je v těle hladina kortizolu na maximu, kofein tělem pouze projde bez jakýchkoli účinků," vysvětluje Luboš Martínek ze společnosti CrossCafe.

Nejvyšší hladina hormonu je hned po probuzení a nejméně ho naopak máme večer před spaním. Drobné výkyvy je možné pozorovat i během dne. Káva jako životabudič by tedy měla přijít ve chvíli, kdy se jeho hladina snižuje. Ideální čas je tedy spíše dopoledne než brzo ráno mezi devátou a desátou hodinou a pak během odpoledne mezi půl druhou a pátou.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama