reklama

Mužům ubývá testosteron. Je to přirozený proces, nebo patologie moderní doby?

"Skuteční muži už vymřeli," říkají někdy zastánci starých dobrých časů, které zřejmě nikdy neexistovaly. "Místo těžké chlapské práce ťukají do klávesnic, nechají sebou vláčet a zženštilost se u nich stává standardem," píše se třeba v jednom komentáři. Ačkoliv by se nad opodstatněností takových stesků dalo dlouho debatovat, jedna věc je jistá - moderním mužům dlouhodobě klesá množství testosteronu.

Nedostatečná hladina testosteronu může stát mimo jiné za sníženým libidem.
Nedostatečná hladina testosteronu může stát mimo jiné za sníženým libidem. | Foto: Shutterstock

Pokles testosteronu u mužů je přitom stabilní, pozorovatelný generaci od generace a dokonce rok od roku. Například rozsáhlá americká studie ukázala, že 65letý muž v roce 1987 měl o 17 procent vyšší hladinu testosteronu než jeho vrstevník v roce 2004. "Střední hladina testosteronu u mužů v roce 2000 byla 605 nanogramů na decilitr, nyní je okolo 450, což je významný pokles. Pozorujeme jej kontinuálně v podstatě od doby, kdy se jev začal zkoumat, relevantní studie jsou už od sedmdesátých let," říká lékař Marek Dvořák z kliniky Alpha Labs, která se zaměřuje právě na muže s nízkou hladinou tohoto hormonu. 

Ačkoliv hladina testosteronu s přibývajícím věkem klesá přirozeně, v posledních letech se jeho nízké hodnoty vyskytují i u mladších mužů. Například studie provedená mezi lety 1999 až 2016 na více než čtyřech tisících adolescentů a mladých dospělých mužů ukázala, že nedostatek testosteronu se týká asi pětiny mladých Američanů. 

Homo "corporatis"

Na vině je zřejmě život v postmoderní společnosti, přestože dokázat tuto souvislost přímo je obtížné. "Chronický stres, nedostatek spánku, požívání alkoholu, kouření, úbytek fyzické práce a celkově sedavý způsob života," vyjmenovává lékař s tím, že největším rizikovým faktorem je stále věk. Jinak ale vizitka rizikového pacienta zní jako profil vystresovaného zaměstnance korporátu. Dalšími problémy, které mohou k nižší hladině mužského hormonu přispět, jsou obezita, diabetes či onemocnění varlat. Začarovaný kruh se tak uzavírá: Obezita vede ke snížení hladiny testosteronu, ale nízká hladina testosteronu také přispívá k obezitě. 

Někteří výzkumníci však zvažují i vliv vyšších teplot v interiérech, nedostatku fyzické zátěže nebo těsného spodního prádla, jak připomíná Forbes. Mezi další podezřelé patří také znečištění prostředí, další symptom postmoderní doby. Chemikálie obsažené například v pesticidech se dostávají do pitné vody a způsobují reprodukční problémy třeba rybám. Část vědců tak zvažuje i jejich vliv na hormonální hladiny lidí, upozorňuje web Big Think. Na druhou stranu klidní přehnanou paniku - o úplnou katastrofu se nejedná, většina zdravých mužů má hladiny testosteronu stále uspokojivé. 

Nejen nízké libido

Lékař Dvořák z Alpha Labs přesto odhaduje, že problém s testosteronem se může týkat i deseti až čtyřiceti procent mužů. Rozptyl je velký, protože přesná čísla výzkumníci zjišťují obtížně. Měření hladiny testosteronu nepatří ke standardním preventivním vyšetřením, které by v souvislosti s některými zdravotními problémy navrhl například praktický lékař.

Je jich přitom celá řada. Na první dobrou si nedostatek testosteronu spojíme nejspíše se sníženým libidem a problémy s erekcí. Hormon ale zodpovídá i za některé kognitivní funkce, jeho deficit se může projevovat únavou, pocitem vyčerpání, zhoršeným vnímáním a pozorností i depresemi. Muže trápí i úbytek svalové hmoty, zhoršená kvalita kostí nebo neschopnost kvalitní regenerace po sportu. 

Právě proto, že se testosteron standardně neměří, většina mužů se nemusí dozvědět, co stojí za jejich různorodými problémy. "Myslí se na to málo, a tak většinou přicházejí až po řadě vyšetření s negativním výsledkem," potvrzuje Dvořák. Měření si také musí pacient uhradit sám, proto nemusí být pro každého dostupné. 

Testosteronová terapie: Účinná, ale nákladná

Zdravotní i psychické problémy trápily asi rok i sedmačtyřicetiletého administrativního pracovníka Libora, než se na internetu dozvěděl, že by za jeho potížemi mohl stát nedostatek testosteronu."Byl jsem pořád hodně unavený a neměl jsem chuť cokoliv dělat. Únavu jsem přikládal práci a taky věku. Nechuť k životu zase tomu, že jsem unavený a vyčerpaný," vypráví. 

Nakonec se rozhodl podstoupit testosteronovou terapii, která se podává injekčně. Na léčbu chodí sedm měsíců a výsledky popisuje jako markantní. "Dostal jsem druhý dech. Začal jsem se zase cítit dobře, bezdůvodná únava úplně zmizela, něco málo jsem zhubnul. Začal jsem se víc věnovat manželce, dost spolu cestujeme a celkově spolu trávíme více času než dříve. Obecně mě to hodně namotivovalo začít se sebou zase něco dělat," vyjmenovává Libor.

Injekční léčba je účinnější než testosteronové doplňky stravy, bohužel ale také poměrně nákladná, tím pádem rozhodně ne dostupná pro všechny muže, kterým by mohla pomoci. Navíc nejde o jednorázovou investici. Léčba je dlouhodobá, protože lékaři zatím neumějí vyřešit příčinu snížení tvorby testosteronu, a tak na ni někteří pacienti podle Dvořáka docházejí i celoživotně. Vyjde přitom asi na pět tisíc korun měsíčně. 

Co testosteronová terapie vyřešit neumí, je pokles plodnosti, který s deficitem mužského hormonu často souvisí. "Zároveň většinou vede ke zhoršení libida, což snaze o početí rovněž nepomáhá. Testosteronová terapie v tomto případě není schopna nabídnout řešení potíží s plodností, neboť podávání vnějšího testosteronu vede často ke snížení počtu spermií v ejakulátu. Jsou léky, které jsme schopni nabídnout ke zvýšení přirozené produkce testosteronu a zlepšení šancí na početí, ale nejde o samotný testosteron," vysvětluje lékař.

Byznys s krizí maskulinity?

Je tady i další otazník: Už v roce 2014 psal magazín Time o tom, že v USA se stává z testosteronové terapie miliardový byznys. Často ji přitom lékaři předepisují mužům s hraničními nebo jen mírně sníženými hodnotami hormonu. A je o ni velký zájem, což může souviset se zmatením mužů z proměňujících se společenských rolí obou pohlaví. Ještě více se jich však vydává vlastní cestou lékařsky neověřených a někdy i neregulovaných doplňků stravy. Klesající hladiny tohoto hormonu jsou navíc s věkem do jisté míry přirozené, jak zaznělo dříve. Ale jak je známo, postmoderní společnost je mládím posedlá, a nejednalo by se tak o jediné odvětví, které roste kromě jiného i díky "boji s časem". 

Musí být úbytek testosteronu nutně negativní? Například studie z roku 2014 v periodiku Current Anthropology předpokládá, že lidská společenství vzkvétala právě s úbytkem testosteronu. Nižší hladiny tohoto hormonu měly korespondovat například se začátkem výroby prvních nástrojů. Možná tak snižující se hladina testosteronu značí jen nové vývojové stadium lidského druhu. Komu by "ztráta mužnosti" přesto nedala spát, má pro něj lékař ujištění, že leccos zajistí prevence. "Žijte zdravě, spěte, otužujte se, cvičte, nestresujte se a nepijte alkohol," radí.

Video: Čeští muži spojují svou identitu s pitím alkoholu, krize maskulinity je reálný problém, říká psycholog (10. 2. 2016)

Máme vysokou toleranci vůči alkoholu, kterou posvěcují autority, akcí Suchej únor chceme bořit stereotypy, říká psycholog Martin Jára. | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama