reklama

Muži chodí na jedno, ženy na dvě (deci). Obojí je lež

Známe ji všichni. Kamarádku, kolegyni, sousedku, příbuznou. Ženu, která to přehání s alkoholem a nevidí průšvih, do něhož se řítí.

Foto: Thinkstock

V úterý jsme se sešly s Julií. Na dvojku. Už měla náskok, cestou z práce se stavila ve vinotéce. Jako každý den. Než jsem dopila druhou skleničku, ona měla v sobě čtyři. A ještě nekončila. Jako každý den.

Cestou domů - bylo po deváté - jsem pak v metru potkala matku s kočárkem. Mladou, hezkou a upravenou, ale podle toho, jak vlála a zadrhávala, byla namol. U nás v ulici se pak motaly a povykovaly dvě klimakterické dámy. Na nové statistice nejspíš něco bude…

Ženy pijí jako chlapi

Podle ní ženy už tvoří třetinu všech českých alkoholiků, jichž je podle posledních údajů kolem půl druhého milionu. A jejich počet stoupá. Odborníci to přičítají změně životního stylu, vysoké toleranci české společnosti vůči alkoholu obecně i novým stresům moderní doby. Jako muži lžou, že jdou "na jedno", tak ženy lžou, že jdou na dvě dci. Vždycky je toho víc.

Proč vlastně ženy pijí? Nedávný průzkum nabídl řadu možností: potřebují si ulevit či uniknout stresu, úzkostem, depresím a dalším psychickým obtížím. Řeší alkoholem dlouhodobě nenaplňující a zraňující vztahy. Některé ho "užívají" místo prášků na spaní v mylném domnění, že je méně škodlivý. 

Prázdnotu je třeba "zaplnit" 

Pro většinu pijících žen je alkohol cestou k otupení vnitřní prázdnoty a bolesti, beznaděje a nelásky k sobě a vlastnímu tělu. Často se ke skleničce uchylují v přechodu (sbohem, mládí!) a často bývá vyšší konzumace alkoholu prokázána v období před menstruací. Vzniká však začarovaný kruh: alkohol deprese sice v první fázi jakoby potlačí, ale sám je silným depresogenem, který dokáže fyzicky i psychicky zničit. 

Velkou část českých alkoholiček - ano, je to správný výraz - tvoří ženy na mateřské, které tak řeší osamělost, vytržení ze známého života a monotónnost nových povinností. Ze skleničky večer, kdy jdou děti spát, se ale brzy stává láhev za den.

Víno místo večeře

S Julií jsme o jejím pití mluvily už několikrát. Je to jinak fajn "holka", vtipná, chytrá a zábavná, ale vydržet s ní do půlnoci nelze, to už je ostuda. Závislost si ale nepřipouští - druhý den přece "funguje". Nevidí, kolikrát za poslední roky musela změnit práci, nevidí, co stojí za jejími problémy s dcerou, nevidí, proč jí nevychází vztahy. Nevidí, že jednou - už brzy - dojde na vrchol svého alkoholického kopce a bude ji čekat už jen sešup dolů…

"A taky - když si dám víno, nemusím už večer jíst." Tenhle Juliin argument je taky typický právě pro ženy. Sklenička alkoholu totiž zažene hlad. Aspoň na čas. Dvojku vína místo večeře vyzkoušelo podle jednoho průzkumu jako záchranu až 60 % dotázaných žen. Pro další jde o běžnou součást životního stylu, s jejíž pomocí se snaží zůstat štíhlé. Jenže s pitím roste chuť a množství spotřebovaného alkoholu - většinou se jedná o "dietní" bílé víno - je čím dál vyšší.

Dvojité riziko

Tato kombinace dvou duševních poruch se někdy také nazývá drunkorexie nebo alkorexie. Název napovídá, že se jedná o děsivou kombinaci alkoholismu a anorexie. Má průvodní jevy obojího najednou, a tím pádem dvojnásobné riziko, že špatně skončí.

Typická je pro "party girls", které naopak jídlo vynechávají, aby se mohly pořádně napít na večírcích. Alkohol totiž obsahuje velké množství energie - vysoký obsah kalorií mají především oblíbené koktejly jako mojito, cuba libre a další s velkým množstvím cukru.

Rakovina z pití

Ani tak ale alkohol nezabrání podvýživě: mohou začít vypadávat vlasy, zhrubne pleť a naopak na ní začnou růst chlupy, ztratí se menstruační cyklus, výkyvy nálad přesahují až k bludům a dalším duševním nemocem.

Oslabený organismus je pak ještě o to náchylnější k poškození z nadměrného užívání alkoholu. Ničí nejdřív játra, pak mozek, zvyšuje pravděpodobnost rakoviny děložního čípku a prsu. Přesun velké části případů obou zhoubných nemocí do nižších věkových kategorií odborníci přisuzují právě časté konzumaci alkoholu.

Julie, prosím…

Proč ale ženy tak snadno podléhají zničujícímu vlivu alkoholu? Například proto, že mají nižší obsah vody v těle, vyšší obsah tuku a také menší játra než muži. Alkohol se rozpouští ve vodě a játra obsahují enzym, který ho přeměňuje, takže žena má vyšší hladinu alkoholu, i když vypije stejné množství jako muž.

Závislost na alkoholu vzniká zhruba po roce až pěti letech pití, u žen to jde o polovinu rychleji. A čím vyšší jsou dávky, tím rychleji. Vypěstovat si ji ale můžete i malými dávkami, pokud jsou pravidelné, u žen hraje roli i vyšší psychická labilita, zvlášť když pijí (i) o samotě. Julie, prosím, udělej se sebou něco....

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama