reklama

MUDr. Skovajsová - prevence rakoviny prsu. Ptali jste se online!

Na vaše dotazy dnes odpovídala primářka pražského Mamma Centra, MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.

Primářka Miroslava Skovajsová vede Mamma Centrum v Praze na Zeleném pruhu. Odsud se uskutečnil i dnešní online rozhovor se čtenářkami Žena.cz o problematice rakoviny prsu.

Pro všechny, které se nestihly zeptat, je tu i náš krátký rozhovor. Možná v něm najdete odpovědi na to, co vás zajímá, a motivaci objednat se na preventivní vyšetření.

V sobotu 11.6. se na vás těšíme na startu Avon Pochodu.

Ve své praxi se jistě setkáváte s výmluvami, proč ženy nemohou přijít na mammografické vyšetření prsu. Jaké výmluvy jsou nejčastější?

Mnohé ženy nechtějí podstoupit mamografii, protože si myslí, že se jich tento problém netýká. Jiné nechtějí proto, aby se náhodou “na něco nepřišlo“. Myslí si, že onemocnět nádorem znamená rovnou jisté podlehnutí nemoci v krátkém čase a připadá jim lepší žít ještě nějakou dobu v blahé nevědomosti. Proto tolik oceňuji rozhodnutí každé léčené ženy vyjít s touto zkušeností na veřejnost, předat informaci, že ze zhoubného onemocnění prsu se lze úplně uzdravit, že po léčbě žije žena plně kvalitní život. Velmi mě trápí výmluvy, že ženy nemohou přijít, protože mamograf je daleko a ony musí za vyšetřením dokonce cestovat. Musíme stále dokola ženám vysvětlovat, že za kvalitním preventivním vyšetřením je zapotřebí si někdy dojet i trochu dále, že to je akt, který si prostě musí z hlediska svého zdraví jednou za dva troky dopřát. Za kvalitou a péčí o své zdraví je třeba cestovat stejně tak, jak ženy z větších měst cestují za čistým vzduchem a přírodou.

Jsou nějaké nové poznatky v boji proti rakovině prsu?

Nenazvala bych to novými poznatky, ale stále se potvrzujícími pravdami. Dají se shrnout do věty: Nejlepší léčbou rakoviny prsů je její včasný záchyt. Podle mé zkušenosti je také skvělé, že se téma zhoubných nádorů obecně odtabuizovalo. Sama se snažím šířit mezi laickou veřejností zdravou dávku obav z nádorových onemocnění, ukazovat na potřebnost preventivních prohlídek a také na potřebnost jiného přístupu k životu, k úctě ke svému zdraví i svému tělu. Naopak velmi bojuji proti panickému strachu ze zhoubných nemocí, protože ten ochromuje a vede k neúčelnému chování.

Proč je důležité chodit na pravidelná vyšetření?

Téměř všechny zhoubné nádory prsní žlázy rostou pomalu. Rádi říkáme, že nají předvídatelné chování. Pro tyto nádory platí beze zbytku, že pokud žena dochází pravidelně do jednoho screeningového pracoviště, je veliká šance, že je lékaři naleznou včas. Velkou výhodou je, pokud má lékař k dispozici i předchozí vyšetření, neboť někdy je možné malinký nádor najít jen ve srovnání se starší dokumentací. Je však důležité, aby žena „svým“ zdravotníkům ze „svého“centra důvěřovala a aby se na ně obrátila i ve chvíli, kdy se jí v mezidobí mezi preventivními mamografiemi něco ve vlastním prsu nezdá. Některé nádory se totiž chovají nepředvídatelně, především rychleji rostou. I takový nádor se dá úspěšně léčit a vyléčit. Součástí pravidelné prevence je proto také pravidelné samovyšetření, ke kterému ženy motivujeme a pro které jsme natočili instruktážní video. Je k nalezení na www.ulekare.cz nebo www.lecba-nadoru.cz.

Přijdete i letos na Avon Pochod proti rakovině prsu?

Samozřejmě, že přijdu. A ráda. Je to jedna z možností, kde mám možnost oslovit davy žen a motivovat je k pravidelné účasti ve screeningu. Zde mohu z podia objasňovat některé ve společnosti dosud žijící mýty o rakovině prsu. Popravdě řečeno, před prvními Avon Pochody jsem v jejich účinnost příliš nevěřila, domnívala jsem se, že nebudou odpovídat mentalitě českých žen. Jsem ráda, že jsem se tak moc mýlila. Svědčí o tom každoroční vyšší účast žen nejen na Pochodu, ale i při screeningových vyšetřeních.

Vše o problematice a prevenci rakoviny prsu najdete na www.zdravaprsa.cz. Seznam akreditovaných screeningových pracovišť v celé ČR pak zde.

Zodpovězené otázky

Otázka: Dobrý den, už asi půl roku trpím na bolesti prsou, změnila jsem antikoncepci , užívám pravidelně mastodynon, myslíte,že by to mohl být i jiný problém, než hormonální? děkuji , hezký den Autor: Petra  | 23.5.2011 07:26

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Neobávejte se jiného problému. Bolesti prsů ksou velmi častá obtíž, pokud bolí oba pry, je jednoznačné, že jde o hormonální obtíže. Přeji Vám, aby Vás brzy tato obtíž opustila.

Otázka: Dobrý den paní doktorko, ráda bych se Vás prosím zeptala, co znamená v diagnoze :subareolárně dvě kalcifikace pravděpod.benigního typu, bez průkazu ložiska. Absolvovala jsem vyšetření na mamografu a toto mám napsané ve zprávě, tak neví, zda-li se mám něčeho obávat.Děkuji. Autor: dáda | 23.5.2011 08:11

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Kalcifikace ve žláze, to je opravdu velmi častý nález. Kalcifikace jsou většinou benigního typu - odpovídají usazování kalcia ve žlazových vývodech. Pokud jsou pod bradavkou - subareorálně, existuje učitá, i když zcela minimální pravděpodobnost, že mohou být signálem budoucí nemoci. Zejména tehdy, pokud se objeví změny kůže bradavky. Proto doporučuji: Je třeba kalcifikace zkontrolovat pomocí cíleného snímku mamografem s odstupem několika měsíců. Pokud by se měnily, je dobré odebrat i malý vzorek. Požádejte tedy o kontrolu kalcifikací.

Otázka: Má nějaký vztah onemocnění štítné žlázy - konkrétně hypotyreóza s výskytem rakoviny prsu? Děkuji Autor: katy | 23.5.2011 08:21

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Nikdy jsem o podobné souvislosti neslyšela, ani - pokud vím, neexistuje žádná studie v tomto smyslu. Poslední dobou se však stále více hovoří o navýšení onemocnění štítné žlázy u mladých žen v souvislostí s užíváním antikoncepce.

Otázka: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,od jakého věku doporučujete mamografické vyšetření prsů,pokud nejsou žádné obtíže.Zemřela mi kamarádka ve 36 letech,bohužel se jí nádor objevil v těhotenství,tak mě to docela vystrašilo.I když se pravidelně kontrolovala,prodělala léčbu,nebylo pomoci.Mám 35 let,ještě plánuji těhotenství,je tedy vhodnější zřejmě ultrazvuk? Děkuji Pavla Autor: paulia | 23.5.2011 08:32

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Screening prsů se doporučuje od 45 let. Je to velmi rozumná hranice, neboť do věku 45let onemocní "jen" 500 žen z celkového počtu více, než 6000 v České republice.( v ostatních zemích Evropy se začíná od 50 roku věku) Začít s pravidelnými kontrolami dříve se především doporučuje u žen, jejichž maminky nebo jiné blízké pokrevní příbuzné onemocněly v mladším věku.Pak je dobré začít o 10 let dříve, než ona příbuzná onemocněla. Samozřejmě mohou být problémy s pojišťovnou, která se zdráhá vyšetření proplatit. Proto my - odborníci na nemoci prsů - doporučujeme, aby si každá žena, která má vyšší výskyt rakoviny (jakékoliv) v rodině vyšetření uhradila již dříve. Ve věku 35 let stačí ultrazvuk ( 300Kč), ve čtyřiceti letech mamograf (700Kč). Ještě pro Vaše uklidnění - do 35let onemocní v ČR každoročně 100 žen, pravděpodobnost je nižší, než u jiných nádorových onemocnění.

Otázka: Dobry den, rada bych se zeptala, jaka preventivni vysetreni bych mela podstupovat ve veku 32 let, kdyz moje matka zemrela na karcinom prsu (diagnostikovano v 54 letech - umrti po 6 letech). V soucasne dobe kojim, takze by mne zajimalo, zda i behem kojeni lze nejaka vysetreni podstupovat. A zaroven zda ma delka kojeni opravdu preventivni ucinky v oblasti karcinomu prsu. A posledni otazka - je potreba mi nejake doporuceni pro absolvovani preventivni prohlidky? Dekuji. Autor: Amanita | 23.5.2011 09:02

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Spadáte do mírně rizikovější skupiny. Proto doporučuji : 5 měsíců po vysazeném kojení si nechejte udělat ultrazvukové vyšetření, určitě se ale objednejte do akreditovaného centra - jejich adresy jsou na www.mamo.cz. Platí totiž, že ne každý lékař, který pracuje s ultrazvukem, umí dobře vyšetřit prsní žlázu. První mamografie by Vám měla být provedena do 45 let. Váš gynekolog je povinen vzhledem k Vaší rodinné anamnéze vystavit žádanku.

Otázka: Dobrý den, ráda bych se poradila: Moje maminka zemřela v 56 letech na rakovinu prsu. Já od 35 let docházím na preventivní prohlídky (jednou za dva roky absolvuji vyšetření na mammografu, jednou za dva roky chodím na sonografické vyšetření). Je vhodné udělat ještě něco víc, například genetické vyšetření? A jaká je pravděpodobnost dalšího výskytu rakoviny prsu v naší rodině? Na tuto diagnózu zemřela ještě i moje babička z otcovy strany. Podotýkám, že maminka žila s kuřákem a v naší rodině nikdo nekouří, maminka se rozvedla a já žiju ve šťastném manželství. Vím, že jak kouření, tak stres se můžou podílet na vzniku rakoviny. Děkuji za Vaši odpověď a přeju hezký den. Autor: Christee | 23.5.2011 09:12

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Myslím, že pro prevenci prsní žlázy děláte opravdu maximum. Genetické vyšetření by velmi pravděpodobně nebylo provedeno, není totiž k tomu důvod - takové nesmírně drahé vyšetření se provádí jen ženám, kde se rakovina prsů vyskytuje v rodině opakovaně. Hodně se píše o tom, že za rakovinou prsů jsou především nevyřešené vztahy - tak to popisují odborníci na psychosomatiku. Nejen partnerské vztahy, ale také vztahy mezi rodiči a dětmi. Pozitivní přístup k životu a urovnané vztahy s příbuznými je jedna z nejlepších primárních prevencí.

Otázka: Dobry den, prosim o info, jake je riziko z ozareni mit 2x za rok mamograficke vysetreni. Byla jsem v lednu t.r. v Cechach, vysledek neg. a v zahranici, kde ted pul roku pobyvam, mne to bylo znovu nabidnuto. Je mne 60let. Dekuji Autor: Misulka | 23.5.2011 09:17

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Dávky mamografického vyšetření jsou minimální. Nevidím však důvod k opakovanému vyšetření, pokud byla mamografie v Čechách s dobrým výsledkem. Opakovaně mám zkušennost, že vyšetření v Čechách jsou ve srovnání se zahraničím velmi kvalitní, dokonce kvalitnější.

Otázka: Dobrý den paní doktorko, našla jsem v každém prsu tvrdou hrčku v oblasti bradavek, jsou na stejném místě. Prosím o radu, zda absolvovat vyšetření hned a nebo počkat až přestanu kojit? (kojím již rok) Nemůže jít je o zduřelé žlázky díky kojení? Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den Autor: Hana | 23.5.2011 09:48

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Velmi oceňuji, že se samovyšetřujete. Pokud najdete nález oboustraně ve stejném místě, je jisté, že jde jen o nevýznamný nález související s kojením. Existuje ještě jedna rada: POkud se nad jakým koliv nálezem v prsu dá volně pohybovat kůží, jde o nevýznamný nález. Podívejte se na stránky www.ulekare.cz a www.lecba-nadoru.cz Tam jsme vyvěsili krátké instruktážní video, které Vám pomůže se v samovyšetření ještě zdokonalit.

Otázka: Dobrý den, nedavno jsem četla článek, ve kterém bylo psáno, že genetiské zatížení pro rakovinu prsu lze získat i od otce. Matka i sestra mého otce zemřeli na tuto diagnozu obě kolem 30tého roku. Mě je v současné době 34, jsem nekuřák. Snažím se provádět pravidelně samovyšetření. Je to postačující prevence? Děkuji za odpověď. Autor: Jana | 23.5.2011 09:59

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Ano, je to tak, i otec může předat tzv BRCA 1 nebo 2 gen, ale pravděpodobnost je velmi malá. Za samovyšetřování Vás velmi chválím, pokud byste se v něm chtěla zdokonalit, podívejte se na stránky, které jsem radila předchozí tazatelce. POkud chcete mít ještě lepší pocit, najděte si na stránkách www.mamo.cz adresu nejbližšího akreditovaného centra a jednou ročně si nechte provést uzltrazvukové vyšetření (300Kč). Pokud žijete v Praze, objednejte se do Mamma centra Na Zeleném pruhu, rádi se o Vás postaráme.

Otázka: Dobrý den, paní doktorko, je mi 66 let a byla jsem v průběhu 5 let dvakrát na vakuové biopsii pod sterotaxi pro nález mikrokalcifikací v pravém prsu. Vždy mi vytáhli spoustu válečkú, díkybohu s negativním nálezem. Není lepší ty mikrokalcifikace nechat v klidu, když se vlastně znovu vytvoří? Moc Vám děkuji a přeji hodně zdraví a úspěchu ve Vaší záslužné práci. Baba Autor: baba | 23.5.2011 10:40

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Věřte mi, že kontrolní vakuové biopsie bylo to nejlepší, co pro Vás lékaři mohli udělat. Zřejmě jim připadali podezřelé a toto podezření se nedá řešit jinak, než onou vakuovou biopsií. V minulosti se v tomto případě prováděly operativní zásahy, které byly pro organismus mnohem větší zátěží. Vy teď máte černé na bílém, mikrokalcifikace jsou benigního typu, že nejsou znamením blížící se nemoci. Děkuji Vám za Vaše přání, moc mě potěšilo, i já ho - jako každý člověk - potřebuji.

Otázka: Dobrý den paní primářko,je mi 51let,rakovinou prsu jsem onemocněla poprvé před 27 lety,podruhé na stejném místě před 10 lety,nevím zda mohu říci že jsem z toho venku,to nejde asi nikdy,ale mám dceru 32 let,má nárok na mamograf,či jiné vyšetření?Ošetřující lékařka mi říká zatím netřeba,já si myslím že i vzhledem k tomu jak časté je toto onemocnění v naší rodině,měla by jej podstoupit.Děkuji za vaši činnost a přeji mnoho úspěchů při vašem nelehkém poslání.Stanislava Autor: stana | 23.5.2011 10:51

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Paní Stanislavo, podle mého názoru by bylo nejlepší, kdyby se Vaší dcery ujal nějaký konkrétní lékař z akreditovaného screeningového centra a Vaší dceři naplánoval systém vyšetření, který jí bude ušitý na míru. Jde o to, aby kontrol nebylo zbytečně mnoho, ale na druhou stranu, aby se nevynechala žádná dostupná možnost, například magnetická rezonance. Pokud Vaše dcera žije v Praze Mamma centrum, kde pracuji, je k dispozici.

Otázka: Dobrý den, je mi 25 let a rakovinu prsu máme v rodině. Když jsem však své paní doktorce před 2 lety (o genetických dispozicích ví) řekla, jestli by mi prohlédla prsa, která mě pobolívají, odpověděla mi, že jsem na to moc mladá. Před 2 roky jsem podstoupila operaci cysty, při které mi byl odstraněn vejcovod, proto je pochopitelné, že o sebe mám strach. Mám se na vyšetření objednat někam sama nebo spíše změnit lékařku? Děkuji za odpověď a přeji mnoho spokojených pacientek. (Markéta, 25 let) Autor: Makyt | 23.5.2011 11:13

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Milá Markéto. Máte pravdu, z možného onemocnění prsní žlázy je třeba mít zdravou dávku obav a udělat vše, co je možné. Ultrazvuková vyšetření prsů jsou pro ženu Vašeho věku zcela neškodná a dostačující. Zdůrazňuji jen : najděte si na www.mamo.cz spádové centrum ( ale můžete jezdit do kteréhokoli). Každoroční preventivní kontrola Vás bude stát 300Kč, není to nepoředstavitelná částka. Můžete také využít akci Avonu, kupóny Ženy ženám přinášejí slevu 200 Kč na jedno vyšetření.

Otázka: Dobrý den,mám otázku,je mi 48 let,před 6 lety jsem onemocněla rakovinou prsu,prs byl odebrán,po 3 letech se nemoc vrátila do plic,meta,jsem na bioléčbě,zatím se dá se říct držím se,jednou nahoře ,jednou dole,ale i za to děkuji,mám 20 letou dceru,má v tomto věku nárok na mamograf,nebo jenom sono,které už absolvovala.Děkuji Autor: Anna | 23.5.2011 11:43

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Problém mamografie a ultrazvuku je třeba vnímat jinak. Mamografie není pro mladé ženy příliš vhodná metoda, neumí žlázu zobrazit tak dobře, jako u žen nad 40 let věku. Mamografie je proto u 20leté ženy zbytečná, ultrazvukové vyšetření naopak při nese dostatečné množství informací. Vzhledem k zátěži ve Vaší rodině by bylo také vhodné uvažovat o magnetické rezonanci. Základem ovšem je, aby se o Vaší dceru staral jeden lékař z akreditovaného centra, který jí strukturu a častost vyšetření zodpovědně naplánuje. Přečtěte si i předchozí odpovědi, je tam několik informací, které můžete využít.

Otázka: Dobrý den paní doktorko, moje maminka měla rakovinu prsu ve 40-ti letech, ale nezemřela na ni. Já mám 39 let, chodím pravidelně 1x ročně na sonografické vyšetření. Beru antikoncepci ve formě injekcí 1x za 3 měsíce asi 7 let - zatím bez komplikací. Občas mně pobolívají prsa, provádím si samovyšetření. Myslíte si, že mám změnit antikoncepci? Slyšela jsem, že to není dobré brát tak dlouho jeden druh antikoncepce. Děkuji za odpověď. Autor: Bětka z UH | 23.5.2011 11:51

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: MIlá Bětko, zcela určitě byste již měla mít mamografii. Doufám, že navštěvujete akreditované screeningové pracoviště (zkontrolujte si adresu na www.mamo.cz). Mamografie mi ve Vašem vyšetřovacím plánu chybí. Všechny druhy antikoncepce jsou nepřirozenou ochranou proti otěhotnění. Ve své ordinaci radím ženám, aby se svými partnery probrali možnosti mechanické antikoncepce. Viděno laickým pohledem - není dobré, když za prevenci proti nechtěnému početí nese zodpovědnost jen žena, která zatěžuje mnoho let svůj organismus hormonálními přípravky.

Otázka: Dobrý den,chodím na 2leté pravid.mamo rtg.na jedno pracoviště.Byla jsem naposledy letos 2.5.Matka-v 82 zemřela na rakovinu prsu,rakovinu prsu měla i moje nejst.setra(75) a je vyléčená 11let.Myslím si,že na rakovinu prsu zemřela i moje babička-říkali,že má záduchu.Mám 66 let od 4O jsem po histrektomii a od5O jsem brala nálepkové hormony 5let.nemůžeme(jsme 4 sestry )mít geneticky sledovanou tuto dg.?Někde jsem o tom četla.Velmi děkuji za odpověď. Autor: avev | 23.5.2011 12:32

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Zdá se, že máte mírně vyšší genetické riziko, a proto je velmi dobře, že docházíte pravidelně na preventivní mamografii. Dvouleté intervaly již ve Vašem věku stačí. Onemocnění prsní žlázy ve vyšším věku nejsou obvykle příliš agresivní, pokud jsou dobře léčená dochází k úplné úzdravě.

Otázka: Dobrý den, mám o 11 let starší sestru, která je po operaci Ca prsu, v současné době prodělává chemoterapii. Je jí 64 let. Jaká je pravděpodobnost, že i já budu touto diagnozou postižena. Co vše mohu dělat jako prevenci? Můj lékař nesdílí moje obavy a nedoporučuje mammograf častěji nežli za 2 roky. Jak často je možné mammograf absolvovat, popř. je možnost ještě nějakého jiného vyšetření. Ráda bych udělala maximum. Autor: aronia | 23.5.2011 12:56

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Míru pravděpodobnosti Vašeho onemocnění nedokážu říci, ale jistě máte mírně vyšší riziko oproti ostatní populaci. Mamografie jednou za dva roky by měla postačit, podoručuji však v mezidobí přidat ultrasonografii (sono). Pokud Vám lékař nedá doporučení - a není to jeho povinnost - vyšetření si můžete uhradit (300 Kč). Kladu však důraz na to, aby se o Vás staralo skuktečně akreditované screeningové centrum, tam je jistota kvalitních vyšetření (www.mamo.cz).

Otázka: dobrý den paní primářko.chodím k vám co centra několik let.ob rok jako pojištěnec a ob 1 rok jsem chodila jako samoplátce.ˇPři posledním vyšetření mi řekla paní doktorka,že stačí za 2 roky. Není to dlouho? Co když se mi mězitím někde neco vytvoří a já na to nepřijdu,nebude po dvou letech pozdě jít na mammograf? děkuji. Autor: mirka | 23.5.2011 13:09

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Častost vyšetření se odvíjí od věku ženy, od typu její prsní žlázy, od míry zátěže v rodině. Některým ženám po 55 roce už skutečně stačí dvouleté intervaly. V mezidobí je možno provádět mamografii nebo také jen ultrazvuk, který je levnější a zcela neškodný.

Otázka: Dobrý den paní doktorko. Předem děkuji za Váš čas a odpověď. Znamená to, že jse prodělala rakovinu štíté žlazy, že jsem ohroženější rakovinou prsu, případně jinou rakovinou? Marcela Petržílková. Autor: Marcela | 23.5.2011 15:37

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Nemějte obavy. Nikdy jsem nečetla souvislost mezi rakovinou štítné žlázy a prsu. Využívejte však maximálně preventivní program screeningu nádorů prsu. Pro Vás je dostačující režim: Jednou za dva roky mamografie, každoročně ultrazvukové vyšetření.

Otázka: Dobrý den, poslední dobou jsem několikrát na internetu narazila na článek, ve kterém se píše, že opakovaná mamografická vyšetření ve svém důsledku zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu. Chtěla bych se zeptat, zda jsou tyto informace pravdivé.Moc děkuji za odpověď. Pavla Autor: Pe.Pa | 23.5.2011 16:05

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Tyto informace jsou velmi nevěrohodné. Dám Vám jinou: od té doby, co v Čechách běží screeningový program nádorů prsů se nejprve zastavila a teď již mírně poklesla úmrtnost na rakovinu prsů. Ve Švédsku po 30 letech screeningu klesla úmrtnost žen o 40% !!!!! Nebojte se a choďte.

Otázka: Dobrý den, paní doktorko, je mi 25 let a chtěla jsem se zeptat, zda i v mém věku je třeba chodit na pravidelné vyšetření prsu. Mám pocit, že kdybych si na vyšetření zašla, budu více klidnější a méně budu přemýšlet nad možným onemocněním. Nevím ale, zda je možné přijít na vyšetření bez jakéhokoli podezření nebo doporučení od lékaře. Jaké vyšetření je v tomto případě běžné? Ultrazvukem nebo mamograf? Děkuji Vám za odpověď. Autor: Alena | 23.5.2011 16:18

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Samozřejmě, že postačí ultrazvukové vyšetření, je ale zapotřebí chodit do dobrého akreditovaného centra - adresy jsou na www.mamo.cz

Otázka: může mít rakovinu prsu i muž?? Autor: marta | 23.5.2011 16:39

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: I muži mohou onemocnět. Ve srovnání s 6000 případy nových onemocnění u žen ( v ČR) onemocní každoročně okolo 60-70 mužů. Protože je to malé číslo, na rakovinu prsní žlázy u mužů se málo myslí a pacienti pak přicházejí ve vyšším stadiu nemoci. Platí : pokud si muž najde tvrdý nepohyblivý útvar pod bradavkou, je nezbytné provést vyšetření mamografem i ultrazvukem stejně jako u žen.

Otázka: Dobrý den paní primářko, je mi 46 let a po posledním mamograf. vyš.jsem ještě musela podstoupit sono, protože se paní doktorce něco nezdálo.Po sonu mi sdělila, že se "to něco" při pohybu sondou jeví jako tukový ostrůvek, takže je to v pořádku. Když jsem se ptala své gynekoložky, zda bych měla chodit na mamo každý rok, řekla mi, že mohu, ale že nevidí důvod a že ani lékařka z mamografie žádné takové doporučení nenapsala. Co si mám myslet o výroku, že se to "jeví jako tukový ostrůvek?" Mně to "jeví" zní nejistě. Kdybych si byla jistá, napsala bych "při pohybu sondou to je tukový ostrůvek." Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Autor: Monika | 23.5.2011 17:35

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Tukové ostrůvky nám opravdu někdy dělají v diagnostice problém. Pro Váš klid doporučuji, zajděte na kontrolní sono vyšetření do roka. Ne proto, že si myslím, že se paní doktorka mohla mýlit, ale pro Váš klid. 300 Kč, které za vyšetření zaplatíte za to stojí. Ve slovníku radiologů je sloveso "jeví" vnímáno jako jednoznačný výraz pro nevýznamný nález.

Otázka: Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem se zeptat, jaký je rozdíl mezi sono a mamografem? Může obojí nalézt totéž? Je mi 27 let, v rodině rakovinu nemáme, ale již delší dobu mě pobolívá levé prso směrem k podpaždí. Byla jsem na sonu, vše v pořádku. Jaké mohou být další příčiny bolesti? Prsa si pravidelně samo-vyšetřuji. Můj gynekolog říká, že to nic není. Měla bych se něčeho bát? Popřípadě, co dál dělat? Velmi děkuji za odpověď a za váš čas. Autor: Hanka | 23.5.2011 18:26

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Sonografie je z mnoha důvodů púro mladou ženu zcela dostačující. Pobolívání prsu směrem do podpaždí velmi často souvisí s blokádou hrudních obratlů. Nemusíte se obávat.

Otázka: Dobrý den, chodím pravidelně na kontroly. Je mi 46 let a každý rok mi na Zeleném pruhu udělají mamografii, přestože můj lékař, který mi píše doporučení, vyžaduje pouze sono. Prý je mamo každý rok zbytečné. (rakovinu prsu jsme ale měli v rodině).děkuji za váš názor. Lenka F. Autor: lenka | 23.5.2011 23:06

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Každoroční mamografie se doporučují ženám do 55 roku zejména tehdy, je-li v rodině prokázaný výskyt. Po té se nahrazují v mezidobí mezi dvěma mamografiemi ultrazvukem.

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Každoroční mamografie se doporučují ženám do 55 roku zejména tehdy, je-li v rodině prokázaný výskyt. Po té se nahrazují v mezidobí mezi dvěma mamografiemi ultrazvukem.

Otázka: Dobry den, je mi 49 let, asi pred 4 mesici mi zacala obcas vytekat z jednoho prsu cira tekutina(na podprsence se jevi jako malinky mastny flek) hlavne pred mesicky. Byla jsem kvuli tomu ted po roce znovu (jinak pravidelne po 2 letech)na mamograf i sono a taky vysetreni steru tekutiny. Vse je dle vysetreni v poradku. Mam ted zacat chodit na mamograf radeji kazdy rok a mam duvod se neceho obavat? Dekuji Autor: Eva | 23.5.2011 23:08

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Čirá sekrece z prsních bradavek není nebezpečná. Není zapotřebí chodit častěji.

Otázka: Včera jsem byla na mamografu, je mi 46 let a oni na mě požadovali doporučení. Mám pojišťovnu OZP. Byla jsem již 2x před 45. rokem a to jsem doporučení nepotřebovala. Nechápu to...když je to zdarma, tak na co obíhat další lékaře. Autor: hanulka | 24.5.2011 08:02

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Pokud pracoviště, které Vás vyšetřilo nepředloží doporučení, nedostane za něj zaplaceno od pojišťovny. Taková jsou pravidla.

Otázka: Dobrý den. Se zájmem jsem si přečetl Váš rozhovor. Ne kvůli tomu, že bych měl já potíže,ale mám v tomto směru potíže s mojí manželkou. Jak jí přesvědčit,aby na Vámi přesně popsané důvody PROČ NE (jako by byli její) zapoměla a šla na vyšetření. Jsme spolu 2 roky a letost jí bude v září 50 let. Očividné potíže sice nemá, ale řekl bych, že mi to trochu vadí. Děkuji. Autor: Láďa | 24.5.2011 08:37

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Je moc milé, že se o Vaší manželku staráte. Zkuste jí poprvé na vyšetření doprovodit, některé ženy mají nevyslovitelný strach, pomozte jí ho překonat. Zkuste jí říci, že se o ní bojíte, třeba to bude ten správný impulz, aby svůj strach odhodila. Existuje knížečka " O rakovině prsů beze strachu" . Psala jsem ji právě pro tyto ženy. Vydala ji Mladá fronta, stojí do 60 korun, je plná obrázků. Psala jsem jí pod mottem : Rakoviny prsů je třeba se zdravě obávat, ochromující strach je však nebezpečný.

Otázka: Dobrý den,v mé rodině se bohužel rakovina prsu vyskytla u mé babičky.Chtěla bych se zeptat jelikož mi je 39 roků jestli a jak často bych měla na mamografické vyšetření chodit? Mám větší prsa a tím pádem při ultrazvuku doktorka moc nezjistila (každé dva roky se k ní pravidelně objednávám) A mamograf mi byl vymluven,že jsem na něj příliš mladá... a doporučen jen při obtížích. Děkuji za odpověď. Autor: Zdena K. | 24.5.2011 09:03

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Doporučuji ve 40 letech vstupní mamografické vyšetření ve screeningovém centru.

Otázka: Dobrý den, je mi 27 a poslední době pozoruji že mám jeden prs výrazně menší.Může to být nějaký problém nebo je to jen estetická záležitost?Děkuji za odpověď. Autor: Petra | 24.5.2011 09:26

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Rozdíl ve velikosti prsů se neváže k závažnému onemocnění prsů. Jde opravdu jen o estetiku. Pokud budete chtít tento problém nějak řešit, doporučuji odložení až po porodech a kojení. Někdy totiž dojde ke srovnání velikosti.

Otázka: Dobrý den,je mi 29let a rakovinu prsu bohužel v rodině máme...babička,babičky sestra a i moje maminka..Všechny onemocněly ve věku 45let.Chodím pravidelně 1krát ročně na sono,ale i přesto si říkám,jestli je to dostačující,jestli bych neměla chodit častěji....Poslední dobou mě často pobolívá v podpaží a celkově mi levá ruka přijde pořád jako by " namožená ",těžká...Co může být důvodem?????? Trošičku mě to znepokojuje..Předem DĚKUJU ZA VAŠI ODPOVĚĎ,Pavla. Autor: pavlína | 24.5.2011 09:49

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Milá Pavlo, potíže, které popisujete, mi nezapadají do příznaků zhoubného onemocnění prsu. Ve Vašem případě by první mamografie měla být provedená ve 35 letech. Zatím buďte v klidu, každoroční sonografie stačí. Najděte si jednoho stálého lékaře v centru, ke kterému se budete každoročně vracet. Doufám, že docházíte do akreditovaného screeningového centra (www.mamo.cz)

Otázka: Dobrý den, slyšela jsem, že rakovina prsu má spojitost i s rakovinou dělohy a v případě, že máte v rodině rakovinu prsu, je lépe nechat preventivně vyjmout dělohu. Je to pravdivé? Děkuji za odpověď a přeji hodně sil do vaší náročné práce. Autor: jurka | 24.5.2011 09:55

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Jejda, úplně jste mne vyděsila. Odstraněním dělohy nedojde ke snížení pravděpodobnosti nádoru prsu. Primární prevenci nikdo na světe nedokáže poradit (aby nádor nevznikl), jediné, co velmi dobře funguje, je docházení na preventivní vyšetření prsů - je to spolehlivý nástroj sekundární prevence. Nález malého nádoru znamená záchranu života. Hezky Vás zdravím a děkuji za Vaše přání.

Otázka: můžu dostat rakovinu i když mám implantáty?Děkuji za odpověď. Autor: klárka | 24.5.2011 12:07

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Implantáty nesnižují ani nezvyšují riziko výskytu rakoviny prsů. Na prevence je třeba chodit stejně jako chodí ženy, které implantáty nemají.

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,zda je normální při prohmatávání prsou,že citim jakési hrbolky ( prsní žlázy) v olbasti celých prsou? děkuji, Katka Autor: Katka | 24.5.2011 12:11

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Hrbolky v prsch jsou skutečně lalůčky prsní žlázy. Zkuste si sehnat brožůrku "Řeším svou bulku v prsu", kde vyvětluji, co všechno může žena při kvalitním samovyšetření v prsu objevit. Knížečky má zdarma k dispozici Aliance žen s rakovinou prsů.

Otázka: Dobrý den, mohou deodoranty s obsahem aluminia způsobovat rakovinu prsu? Četla jsem rozličné názory a nevím, čemu věřit. Děkuji! Autor: Věra | 24.5.2011 12:21

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Vazba mezi deodoranty a nádory prsů nikdy nebyla jednoznačně prokázána. Můj osobní názor na deodoranty je však velmi odmítavý. Omezují organismu možnost zbavovat se různých zplodin. Nejlpepším deodorantem je změna stravy - omezení bílkovin živočišného původu. Dojde ke změně potivosti - sníží se.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama