reklama

Záněty močových cest: Zbavte se jich jednou provždy

Snad nic se nevrací tak věrně, jako infekce a zánět močových cest. Jak se této nevítané návštěvy zbavit - a raději už ji nikdy nepustit do dveří?

Foto: Thinkstock

Přichází nenápadně a v několika hodinách se promění v bolestivou a nebezpečnou hrozbu. Infekci močových cest minimálně jednou v životě dostane přes 2,5 miliónu současných českých žen, patnáct procent z nich dokonce opakovaně. V extrémních případech končí se záněty ledvin v nemocnici.

Podle specialistů 'jarní sezóna' zánětů močových cest začala už v březnu. K nastartování nemoci stačí málo. Klamavé sluneční paprsky nás vytáhnou ven nedostatečně oblečené a dojde k prochladnutí. Tím se sníží imunita sliznice a vzniká zánět. Příčinou jarních zánětů je také snížená obranyschopnost organizmu po zimě a proběhlých virózách.

Může za tím být i sex

Podle uroložky Michaely Matouškové z pražského Urocentra postihuje zánět močových cest desetkrát více žen v reprodukčním věku než mužů. Důvodů je hned několik.

"Ženy mají kratší močovou trubici, zhruba tři až čtyři centimetry. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku a do močové trubice se tak snadnou dostanou bakterie. Riziko vzniku zánětu močových cest zvyšuje také sexuální aktivita a nechráněný pohlavní styk. Viníkem ale mohou být i chlamydiové infekce, nedostatek tekutin nebo návštěvy veřejných bazénů,“ uvádí doktorka Matoušková.

V drtivé většině - až z osmdesát pět procent - má záněty močových cest na svědomí bakterie E. coli, která se běžně vyskytuje například ve střevech. Infekce se většinou ohlašuje pálením, řezáním, častým nucením na močení, bolestí při a po močení, únavou, někdy i horečkami a krví v moči. 

Když antibiotika nepomáhají

Často se stane, že zdánlivě nevinné příznaky, jako je pálení při močení, skončí jako zánět ledvin v nemocnici 'na kapačkách' s antibiotiky. Jenže jejich časté nasazování, zvlášť, když je lékaři vybírají 'od oka', jen podle předpokládaného  účinku, může vést k rezistenci. Tím vznikne začarovaný kruh neustále se vracejících infekcí, na něž vlastně nic nezabírá.

Z mnoha žen se tak postupně stanou úplní detektivové - naučí se rozeznat nemoc již v zárodku, ještě dřív, než propukne v plné síle. Pak mohou zkusit zánět rozehnat samoléčbou a režimovými opatřeními. Na to jsou účinné brusinkové extrakty v kombinaci s D-manosou, jenž brání přilnutí bakterií E. coli v močovém traktu, a s dalšími látkami, které aktivují imunitní systém. Na plně rozjetý zánět už obvykle nepomohou, ale v jeho počátku a jako prevence jsou skvělé. 

Sami sobě doktorem

Zahnat první příznaky bez pomoci lékaře se také může podařit, pokud si naordinujte pobyt v teple a zvýšený pitný režim, do kterého zařaďte urologické čaje. Vyplatí se mít po ruce i kapky z lichořeřišnice. Vyvarovat byste se také měli dráždivých pokrmů a nápojů, jako jsou například ostrá, kořeněná jídla či silná káva, a také omezit alkohol a sladké.

Možná jásáte, že jste předchozí větě právě objevili gramatickou chybu - měkké "i" ve slově měli, když je řeč o ženách. Není to tak, doporučení se týká obou pohlaví. Infekcí močových cest trpí totiž i muži. Sice méně často, ale když už, tak to bývá horší. "Pokud mi do ordinace přijde s příznaky pálení a řezání při močení muž, často skončí v péči urologa. Tyto projevy mohou být totiž příznakem závažnějších problémů s močovým měchýřem či prostatou, dokonce i onkologických,“ potvrzuje praktický lékař Vladimír Marek z brněnské ordinace FamilyMed.

Jak se o sebe starat? 

  • Základem úspěchu v boji s opakovanými infekcemi je dodržování správné hygieny. Správné očištění po vykonání potřeby je samozřejmostí.
  • Nechráněný pohlavní styk a nedostatečné mytí riziko infekce zvyšuje. Pokud i přes dostatečnou hygienu pociťujete problémy po pohlavním styku, pomůže, když si těsně po styku dojdete na toaletu, čerstvá moč je totiž sterilní a odplaví potencionální bakterie. Významně účinkuje i používání vaginálního krému.
  • Nesedávejte na chladnější povrchy, a dbejte na dostatečně teplé oblečení.
  • Dále je důležité pravidelné vyprazdňování. Moč, která se delší dobu v měchýři hromadí, představuje pro množení bakterií příznivé prostředí.
  • Vhodné spodní prádlo sehraje také svou roli, mělo by být nejlépe bavlněné a ne příliš těsné. Vyhněte se i parfémovaným kosmetickým produktům, například parfémovaným vložkám, mýdlům a pěnám do koupele.

Příjemné spojte s užitečným

Při zdolání urologických potíží hrají významnou roli lázeňské procedury, zejména koupele v minerálních pramenech s léčivými účinky. Jedním z nich je pramen Alexandra v Mariánských lázních, který má vysoký obsah sodíku a sulfátů. Umí uvolnit křečovitě stažené svalstvo v okolí napadeném infekcí. Vyzkoušet můžete slatinné a rašelinové koupele a zábaly. Dokáží hloubkově prohřát, takže se zvýší prokrvení a urychlí látková výměna. Škodlivé látky pak opouštějí organismus rychleji. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama