reklama

Mobily chrání zdraví - jen jim to musíte dovolit!

Pořád dokola posloucháte varování, jak mobily ničí zdraví? Zkuste se pro změnu jednou podívat, jak vám mobilní telefon vaše zdraví pomůže chránit či upevnit.   

Foto: PROFfimedia.cz

Pořád dokola slyšíte varování, jak mobily ničí zdraví? Zkuste se pro změnu jednou podívat, jak vám mobilní telefon vaše zdraví pomůže chránit či upevnit.  

Zdarma  dostupné aplikace umožňují svým uživatelům nejen získat větší přehled o vlastním zdraví a návycích, ale mohou i pomoci zvýšit kvalitu zdravotní péče, které se uživatelům u lékaře dostane. A navíc jsou zábavné!

Poraďte se s lékařem

Spolu s vámi budou hlídat zdravé stravovací návyky, sledovat rytmus pro klidnější, kvalitnější spánek, a budoucí maminky provedou celým těhotenstvím.

Aplikace jsou velice jednoduše ovladatelné a jde v nich především o to, abyste zaznamenali svou činnost během celého dne - co jíte, jak spíte, jakou máte náladu, nebo jak se vyvíjí vaše těhotenství či jak se celkově cítíte. Aplikace všechny informace ukládají a vy z nich můžete vypozorovat určité trendy.

Informace ale můžete rovněž předat svému lékaři, který vám na jejich základě může poskytnout lepší a vhodnější péči.

Podle zdravotnických odborníků dochází k chybné léčbě často právě v důsledku nedostatku přesných informací.

Času je málo

Například diabetický pacient s nadváhou a vysokým krevním tlakem stráví při jedné návštěvě lékaře v ordinaci patnáct, nanejvýš dvacet minut.

Lékař se ho zeptá, jak se stravuje. Pacient, pokud je jako většina z nás, nejspíš odpoví: „Dobře, pane doktore." Přesně tohle je podle nedávného průzkumu společnosti GE jedním z mnoha nedostatků v komunikaci pacientů s lékaři.

Pokud ale pacient používá aplikaci jako například My Diet Diary, tedy „Můj jídelní deníček", jeho lékař se snadno podívá na informace z pacientovy aplikace, zahrne je do jeho zdravotních záznamů, a získá tak kompletní obrázek o tom, jak se pacient v uplynulé době opravdu stravoval.

To je pro určení vhodné léčby mnohem přínosnější než „Jím zdravě, pane doktore." Stejně tak v případě pacientů s poruchami nálady a depresemi je detailní deníček nálad v průběhu dne neocenitelným zdrojem informací při volbě vhodné terapie.

Revoluce ve zdravotnictví

Právě tady ale začíná digitální revoluce v péči o zdraví. „O tyto aplikace je velký zájem, což souvisí s celkovými změnami ve zdravotnictví," říká John De Souza, předseda a výkonný ředitel skupiny MedHelp, která ve spolupráci s GE tyto aplikace pro pro iPhone vytvořila.

Lékařskou péči vyhledává stále více a více lidí a celkové náklady ve zdravotnictví stoupají, což vede k tomu, že lékaři mohou jednotlivým pacientům věnovat stále méně času. "Proto je větší tlak na pacienty, aby se na návštěvu ordinace dobře připravili. Když budete využívat chytré zdravotní aplikace v mobilu, můžete si být jisti, že jste připraveni výborně," připomíná DeSouza z MedHelpu.

Podle De Souzy mohou být tyto aplikace velice užitečné již po krátké době používání, například už po dvou týdnech. „I krátké využívání aplikací přináší nesmírně cenné základní informace. Pokud svůj jídelní deníček ukážete dietologovi nebo praktickému lékař, může z něho vyčíst významné trendy.

Mění se člověk, mění se mobil

Velice důležitý pro praktické využití těchto aplikací je také fakt, že je mezi sebou lze propojovat, čímž získáte dodatečné informace a zvýšíte efektivitu jednotlivých aplikací.

Pokud například používáte My Diet Diary a otěhotníte, můžete přejít na aplikaci I´m Expecting („Čekám miminko"), která sleduje vaše stravovací návyky i zdraví v každém trimestru. Programátoři předpokládají, že další generace těchto aplikací nebudou pouze zdrojem informací, ke kterým jen přihlédne lékař nebo podle kterých se budou orientovat jejich uživatelé.

V budoucnu by se totiž tato data měla zapojit do vaší elektronické zdravotní karty, čímž by jinak „všední" informace získaly ještě širší možnosti využití. 

Aplikace na každý den

V nejnovější řadě zdravotních aplikací společnost GE představila kromě už míněných pro sledování těhotenství a stravování i několik dalších.

Sleep on It („Vyspi se na to") pozoruje vaše spánkové zvyky, Moody Me („Náladový člověk") sleduje vaši náladu a zaznamenává i veškeré léky, které berete, Morsel („Sousto") přináší tipy na drobné zdravé pochutiny a Patient Shuffle („Škatulata s pacienty"), je hra, při které zjistíte, jak náročná může být práce na přeplněné ambulanci.

LIDÉ JAKO TRYSKÁČE

Společnost GE působí i v oblasti tryskových motorů: vezme  si „zdravotní záznamy" motoru, zanalyzuje je a využije je znovu pro údržbu motoru. Podle DeSouzy chce za pomoci datových aplikací v mobilních telefonech dosáhnout toho samého u lidí.  

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama