reklama

Máte podrážděné oči? Co dělat, aby v zimě nebolely

Venku fouká studený vítr a uvnitř je přetopeno. To nejsou ideální podmínky pro pleť, vlasy, ale také pro naše oči. Jak je chránit?

Foto: iStock

Sama trpím na podráždění očí a s prvním "severákem", který v zimě zafouká, se to začne zhoršovat. Oči slzí, jsou zarudlé a s příchodem do vytopených prostor doma nebo v práci se to rozhodně nezlepší. Jak tedy v zimě oči ochránit, aby nebolely a nebyly přecitlivělé?

Zvlhčujte vzduch v místnosti

Při přechodu do přetopených prostor mají oči tendenci k vysoušení a řezání. O to hůř, pokud pracujete na počítači, u kterého sedíte každý všední den osm hodin. Lidé pak často začínají oči mnout a hodně mrkat. To pálení ještě zhoršuje. Jednou z možností, jak vytvořit pro oči příjemnější prostředí, je pořídit si zvlhčovač vzduchu. Není ale zrovna levný, a tak je pro většinu z nás možné si ho pořídit pouze domů.

Do kanceláře pak doporučuji zvážit nákup difuzéru. Není tak drahý a prostor také zvlhčí. Navíc prostor ještě provoní. Prodávají ho například firmy, které se zabývají výrobou a prodejem esenciálních olejů. Nejlevnější variantou jsou pak pokojové květiny. Když si do pracovního prostoru opatříte několik "pokojovek", také přispějí ke zvlhčení okolí a ještě místo hezky zútulní.

Lyžaři pozor

Většina milovníků lyžování už se těší na volné dny, aby vyrazili na hory. Právě tam ale dostávají oči zabrat snad nejvíc. "Při oslnění sluncem, zejména pak ve vyšší rychlosti na lyžích, se rapidně zvyšují rizika spojená s pobytem v přírodě – čili úrazy v podobě vniknutí cizího tělíska do oka," varuje Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize. Úraz je věc, kterou můžeme předvídat jen stěží, na ultrafialové záření, které je člověku neviditelné, ale pro oči velmi nebezpečné (od menších poškození až po šedý zákal), se připravit můžeme. Základem jsou kvalitní sluneční brýle, které by neměly propustit UV záření do vlnové délky minimálně 400 nanometrů, nejčastěji jsou označeny jako -400.

Děti na horách

Ještě více než dospělé oko je určitě citlivé to dětské. Sluneční brýle by měly být samozřejmostí. A měly by splňovat hned několik požadavků: UV filtr by měl mít číslo 400 nanometrů, stejně jako u brýlí pro dospělé. Sluneční filtr pro děti by měl mít nejmenší propustnost, tedy 4. Filtr je pak dost tmavý a hodí se pro prudké slunce, jako je v horách nebo u moře. I barvu skel je dobré řešit – na hory se nejlépe hodí žlutá a oranžová. A u dětí je samozřejmě hodně důležité, jak brýle sedí, aby je rády nosily. Protože jsou sluneční brýle de facto jedinou pořádnou ochranou pro dětské oči, určitě se na nich nevyplatí šetřit a je dobré je vybírat ve spolupráci s optikem.

Kapky pořád u sebe

Pokud trpíte nadměrným vysušováním očí, je nutné mít v rizikových zimních měsících pořád u sebe oční kapky, které oko zvlhčí. Jen to s nimi moc nepřehánějte, aplikovat byste je měli třikrát denně, stačí jedna až dvě kapky do každého oka. Při větších obtížích navštivte očního lékaře, který zjistí, jestli není v oku například zánět.

Pokud se ale jedná jen o podrážděné oči, můžete jejich zklidnění pomoci také pravidelným odpočinkem – po návratu z práce se na dvacet minut natáhněte na gauč a na oči položte vychladlé pytlíčky od čaje, nebo plátky salátové okurky. Úleva se dostaví, oči se zklidní.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama