reklama

Malý herbář: Jaké bylinky si nasbírat už teď v březnu

Vždy připraven! Vyrazte ven nasbírat si první jarní bylinky pro očistu a pro zdraví.

Foto: Thinkstock

Příroda ještě spí, ale pak to půjde ráz na ráz. První jarní bylinky mají údajně největší léčebnou sílu. Chcete-li si je nasbírat, buďte ve střehu, a jak vyrazí, vyrazte na ně taky.

Tady je pár tipů, jak můžete právě v březnu doplnit svou domácí "babskou" lékárničku. Nepůjde o žádnou exotiku, většinu těchto rostlinek najdete na první mezi za chalupou. Pomohou vám vylepšit zdraví a vyčistit organismus.

Kopřiva

Ukáže se skoro jako první a roste všude. Během roku ji pak budeme zatracovat, ale teď ji vítejme. Už  za dva týdny můžeme její mladé výhonky přidat do velikonoční nádivky nebo z ní udělat rovnou špenát. Není ale jenom k jídlu. Kopřiva jako jedna z nejznámějších bylinek je oblíbená díky svým léčebným a detoxikačním účinkům. Působí především na celkové posílení organismu a rozpouští škodliviny v těle, takže pomáhá při léčbě virových a bakteriálních onemocněních.

Doporučujeme: Bylinky na hubnutí: Lepší než drahé léky z lékárny

Přispívá k vylučování přebytečných tekutin z těla a zklidňuje infekce močových cest. Další výbornou vlastností  je její pozitivní vliv na metabolismus. "Posiluje střevní činnost, celkově podporuje látkovou výměnu a trávení. Díky vysokému obsahu železa výrazně pomáhá při únavě, vyčerpanosti a velkém psychickém vypětí," radí Hana Pelikánová ze společnosti Megafyt Pharma. 

 

Pokud trpíte onemocněním kloubů, pak vám jejich projevy kopřiva výrazně zmírní. Už od pradávna jsou známé její účinky na revmatismus, ovšem dříve se místo podání ve formě čaje praktikovalo šlehání čerstvými kopřivami. Můžete to taky zkusit!

Bříza

Nejdřív přijde doba na sbírání mladých pupenů. Dokážou tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňují otoky kloubů a s nimi spojené bolesti svalů. Slouží k léčbě kostních zánětů a zabírají na problémy sleziny, jater a slinivky. Naloží se do lihu, nechají se asi 10 dnů stát a pak si jimi můžete natírat bolavá místa. Vyzkoušeli jsme za vás, funguje to!

Přečtěte si:  Nevhodné kombinace léků a léčivých bylin

Pak přijde čas na sběr březových listů. Působí jako prevence proti ledvinovým a močovým kamenům. Užívá se také na infekční záněty močových cest a měchýře. Z březového listí se dělá také osvěžující koupel, která rovněž pomůže odstranit vodu z těla a snížit otoky, ale navíc může pomoci při hubnutí a detoxikaci. Čistící účinek břízy má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma a artróza. Na kloubní potíže má příznivý vliv i nálev z kůry, dokonce i když jde o projevy dny neboli podagry.

 

Využít se dá ale i jako pomocný prostředek pro léčbu akné - jak v podobě pitné kúry, tak k omývání či k obkladům. Používá se k léčení ekzémů, plísňových onemocnění a drobnějších poranění kůže. A pamatujete na nepřekonatelný březový šampón našeho dětství? Odvar z listů břízy vám i dnes pomůže ke krásným lesklým vlasům.

Podběl

Jeho žluté hvězdičky uvidíte hned, jak sleze sníh. Pomůže vám zbavit se posledních pozůstatků zimního kašle. Působí jako prostředek k uvolňování hlenů, usnadňuje odkašlávání, je potopudný, močopudný a má protizánětlivé účinky. Čaj z něj můžete pít při nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích, při astmatu, po zápalu plic a vždycky při horečce. Obklad z nálevu pomáhá při zánětu žil, na vředy, na ekzémy a  na špatně se hojící rány.

 

Nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje tzv. suchý zábal do listů podbělu, nejlépe čerstvě trhaných. Trvat má asi jednu hodinu.  Působí výrazně proti bolestem kloubů. 

Pampeliška

Další jarní žluté potěšení. Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů a povzbuzuje funkci trávicích orgánů a jater. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek pomáhá při únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale i při léčbě revmatizmu a jiných kloubních nemocí. Listy vám budou chutnat i jako salát, který tvarem i chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí.  

 

Květ pampelišky slouží jak pro získání medu či sirupu, tak i jako prevence a lék proti nemocem dýchacích cest, chřipky či angíny. "Příjemným bonusem při využívání léčebných účinků pampelišky je její pozitivní působení na kůži. Je účinná při potíži s akné, pleť čistí a zároveň omlazuje," připomíná Hana Pelikánová z obchodu s bylinkami.

Petržel

Tu můžete vypěstovat třeba za oknem nebo jen na talířku, kde do trochy vody postavíte skrojek kořene s horní částí. Nať využijete nejen jako ochucovadlo do jídel, ale i jako léčivku. Obsahuje minerály, vitamíny a vlákninu, které mají vliv na vitalitu a zdraví. dokonce se o ní mluví jako o afrodisiaku. Především pomáhá urychlit léčbu při žaludečních a jaterních problémech. Zlepšuje také činnost zažívacího a imunitního systému.  Mimo to má močopudné účinky, čímž napomáhá vylučování toxinů i přebytečných tekutin z těla.

Pokud se vám nechce hledat po lukách, nebo si v rozpoznávání bylin nevěříte, můžete si je zakoupit také v lékárně. Seženete je jak v podobě přírodních potravinových doplňků, tak i ve formě bylinkových čajů. A které bylinky používáte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lékařka radí: Jak posílit obranyschopnost

Účinky konopí: Zkuste jeho lepší část

Zkontrolujte si svého doktora. Jde o vaše peníze

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama