reklama

Mají tlustí lidská práva?

Druzí o nich běžně říkají, že jsou hnusní a smrdí. Často se jim posmívají. Mají menší šanci na zaměstnání, o lásce ani nemluvě. Tlustí lidé splňují v dnešní obezitofobní společnosti všechna kritéria diskriminované menšiny.

Foto: Isifa/Thinkstock

Druzí o nich běžně říkají, že jsou hnusní a smrdí. Často se jim posmívají. Mají menší šanci na zaměstnání, o lásce ani nemluvě. Tlustí lidé splňují v dnešní obezitofobní společnosti všechna kritéria diskriminované menšiny.

I když je v některých zemích tlustých víc než "normálních", kila navíc představují závažný problém. Nejen společenský, ale hlavně zdravotní a ekonomický. Státy proto uvažují o zavedení "daně z tuku", čehož se okamžitě chytly zdravotní pojišťovny a žádají vyšší poplatky. Letecké společnosti chtějí příplatky. A okolí se na ně dívá skrze prsty.

Jak je vnímáte?

Proto se letos v létě konala na Massey Univerzity ve Wellingtonu na Novém Zélandu konference o tloušťce s cílem dosáhnout změny v jejím vnímání a přijímání. Hlavní organizátorkou byla doktorka Catherine Pauseová, podle níž je nauka o obezitě akademickou disciplínou stejně jako literatura, historie nebo politické vědy. Jen se věnuje přístupu k lidem, kteří jsou kvůli pneumatice kolem pasu považováni za nezdravé, nenormální a nemorální.

"Jedním z důvodů, proč se tak bojíme tloušťky a nenávidíme ji, je přesvědčení, že dokážeme číst lidská těla," prohlašuje doktorka Pauseová. Myslí tím, že když se ostatní podívají na tlouštíka, okamžitě jim je všechno jasné: ten člověk o sebe nedbá a za všechno si může sám, protože necvičí a nejí nic jiného, než dorty, bůček a hamburgery.

Nadváha je jen slovo

Doktorka Pauseová připomíná, že realita je jiná. Někteří lidé jsou prostě objemnější než druzí. Chtěla by dosáhnout toho, aby okolní společnost přijala tuto skutečnost a přestala lidi s nadváhou neustále posuzovat a nutit je k hubnutí. Pozor, doktorka Pauseová samotné slovo nadváha striktně odmítá jako hodnotící. Sama o sobě tvrdí, že má dokonalou váhu - prý přesně takovou, jakou má mít, což je v jejím případě 137 kg.

Druzí by měli lidi s nadváhou přijmout a označovat stejně, jako se naučili přijímat homosexuály. Ne jako nadávku, ale jako prostý fakt. Ve světě už dlouho existují "tuční aktivisté", kteří hlasitě prosazují "fat pride" - přesně podle vzoru gay pride.

Odmítají přijmout diktát multimiliónového hubnoucího byznysu, který nutí všechny hladovět a mučit se, aby dosáhli hubeného ideálu.  

Strach z budoucnosti

Kolega z Massey Univerzity Andrew Dickinson tvrdí, že tento druh průmyslu jen těží z lidské nejistoty. Upozorňuje, že je prokázáno, že 95 % lidí, kteří se pokouší zhubnout, ve své snaze neuspějí, nebo uspějí jen na krátký čas. Výsledkem je rostoucí nejistota, úzkost a další psychické poruchy.

Sám prý nikdy nebyl vystresovanější, než když shodil ze 130 na 86. Teď váží kulatých 100 kg - a to běhá týdně 60 km. Sám o sobě mluví jako o "tlustém atletovi". 

Ostatně osvícenější část odborné medicínské veřejnosti už přestává trvat na neustálém diktátu hubnutí, ale podporuje stav zvaný "fit and fat".  Jsou prostě naprosto fit a jejich jediných problémem je reakce okolí.

Podle dr. Pauseové je také termín "obezita", používaný lékařskými kruhy, vymyšlen k tomu, aby patologizoval tloušťku a vytvořil z ní nemoc.  Co však říká na odborné poznatky, že tloušťka vede k nemocem cév, srdce, cukrovce a dalším zdravotním problémům?

"Nejde jen o to, kolik vážíte. Jde o to, kde máte uložen tuk, který není vidět, jako třeba v játrech, na slinivce a podobně, " říká k tomu. Zdaleka ne všichni otylí jsou totiž postiženi rakovinou, cukrovkou a kardiovaskulárními chorobami - kupodivu jimi netrpěl ani Manuel Uribe, nejtlustší muž světa, který ve svém špičkovém období vážil neuvěřitelných 597 kg.

Boj za práva tlouštíků

Pauseová připomíná, že existují zákony proti rasismu a sexismu, ale diskriminace tlustých je všudypřítomná - a úřady ji nejen tolerují, ale přímo podporují. Kvůli rase, pohlaví či sexuální orientaci lidé požívají ochranu, ale diskriminovat někoho kvůli rozměrům protiprávní není. "Přeji si, aby se tělesné rozměry staly důvodem pro ochranu," říká k tomu.

V USA už od roku 1969 existuje Národní asociace pro přijetí nadváhy s cílem zabránit všem formám diskriminace kvůli rozměrům. Snaží se pomoci vybudovat společnost, v níž budou lidé všech vah rovni a budou přijímáni s úctou ve všech aspektech života.

Taky máte pocit, že jsou obezní, tedy tlustí, respektive prostorovější výraznější spoluobčané diskriminováni?

Myslíte si, že si snad zaslouží právní ochranu? Nebo je to jen další výmysl pocházející ze země, jež je aktivistům snažícím se prosadit jakoukoli hloupost zaslíbená? A jak se vám dívá na tlusté lidi?

 

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama