reklama

Letní droga: Přejídání

Grilování, zahradni slavnosti, návštěvy, posezení u přátel, a všude něco sníme. Trávicí potíže na sebe nedají čekat!

Foto: Jaroslav Jiřička

Člověk je prostě nepoučitelný. Přejídání v letním období, zakončené alkoholem, často končí trávicími potížemi. Jednoho pálí žáha, druhý trpí společensky degradujícím říháním nebo nadýmáním.

Pokud vám ze žaludku nekontrolovatelně uniká vzduch, nebudete rozhodně ozdobou společnosti. Říhání se dostavuje zejména po požití objemného či těžkého jídla.

Pozor na „bublinky"

Často se také objevuje u některých lidí po vypití nápojů sycených kysličníkem uhličitým. Pokud tímto problémem trpíte, neměli byste to přehánět ani s přípitky šampaňským. Podobná opatření platí i při problémech s nadýmáním (obvykle spojeným s nadměrným meteorismem).
Měli byste si dávat pozor na jídla obsahující cibuli, luštěniny (hl. fazole, čočka, hrách), čerstvě kynuté těsto, švestky, v některých případech i mléko a mléčné produkty nebo banány (nutno vypozorovat).

Příznivě naopak působí rostlinné čaje, obsahující například listy máty peprné, fenykl nebo kmín.

Pomoc z přírody

Extrakt z jadérek Citrus paradisi zmírňuje i další nepříjemné trávicí, žaludeční a střevní potíže - nevolnost, nadýmání, průjmy, zvracení, pálení žáhy, vředy a záněty žaludeční sliznice.
Pravděpodobně nejznámnějším prostředkem, který je k dostání na našem trhu je Citrovital nebo Aloe vera juice forte. Rovněž jsou dostupné preparáty, které se osvědčily při pálení žáhy a nevolnosti a nemají prakticky žádné nežádoucí účinky jako jsou Ranisan či Loseprazol. Užívají se při jídle.

Co můžete udělat dál?

"Při pocitu pálení žáhy by měl postižený jedinec vždy udělat zásadní opatření ke snížení možnosti dráždění jícnu. To znamená, že by se měl vyvarovat toho, aby jedl velké objemy jídla najednou, nekonzumoval ostrá, kyselá a kořeněná jídla," připomíná MUDr. Gabriela Navrátilová, praktický lékař Ústí nad Labem.

Také by neměl jíst těsně před tím, než si jde lehnout, protože potrava v žaludku ve vodorovné poloze může snadněji dráždit oblast dolní části jícnu. Samozřejmě by se měl každý vyvarovat nadměrné konzumace alkoholu a jídel, o kterých ví, že mu způsobují obtíže.

Jaké léky zvolit?

Doktorka Navrátilová rovněž upozorňuje: "V léčbě pyrózy, tedy refluxní choroby jícnu (RCHJ) se používá řada  léků. Obecně se používají preparáty snižující kyselost žaludeční šťávy."

V lehčích stavech pomohou preparáty, které kyselinu neutralizují, v těžších stavech používáme léky snižující její tvorbu, jako jsou tzv. H2 blokátory - Ranisan a zejména tzv. PPI - omeprazol - Loseprazol.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama