reklama

Lékaři musí změnit přístup. Léčit budou i duši

Pískalo mi v uchu. Na ušním nenašli nic. V takových případech doktor obvykle pokrčí rameny, poplácá vás a řekne, že je to nejspíš od páteře, nebo od nervů. Zkusil jsem obojí. Nenašli zase nic. Nakonec mi pomohla psychosomatická medicína," napsal nám čtenář Pavel Matulka z Jílové. Pomoci může i vám.

Foto: Thinkstock

"Pískalo mi v uchu. Na ušním nenašli nic. V takových případech doktor obvykle pokrčí rameny, poplácá vás a řekne, že je to nejspíš od páteře, nebo od nervů. Zkusil jsem obojí. Nenašli zase nic. Nakonec mi pomohla psychosomatická medicína," napsal nám čtenář Pavel Matulka z Jílové.

Případů, kdy se nedaří nelézt konkrétní příčinu bolestí zad, hlavy, bušení srdce nebo neplodnosti a stovek dalších potíží, je mnoho. Klasická medicína pro ně nenalezne vysvětlení  a lidé často hledali pomoc u různých léčitelů, mezi nimiž jsou i šarlatáni.

Celostní medicína - nový oficiální obor

Spojení obou přístupů - klasického západního léčení i toho alternativního - nabízí celostní (holistická) medicína, jíž se správně říká psychosomatika. Její podstatou je komplexní neboli celostní pohled na člověka. Vychází z přesvědčení, že  nemoc není pouze postižení těla, ale týká se celého člověka, tedy i jeho psychické stránky a duše - a právě tyto složky se snaží ovlivnit.

Doporučujeme: Je alternativní medicína bezpečná?

Teď se jí konečně dostane oficiálního uznání . Nová vyhláška ministerstva zdravotnictví počítá s psychosomatikou jako s oficiální lékařskou specializací.

Na rozdíl od klasické medicíny se psychosomatika zabývá současně medicínou těla (řecky soma) i duše (psyché) a sleduje vztah a vzájemné ovlivňování tělesného a duševního zdraví. .

Nemoc duše je i nemocí těla

Z britské studie vyplynulo, že u téměř 40 % pacientů s typickými tělesnými obtížemi objektivní nález chybí. Pro biologicky vzdělaného lékaře to pak může představovat neřešitelný problém.

"Pacienta považuje za simulanta, hypochondra nebo duševně chorého. On ale není ani jedním z nich. Jeho obtíže jsou somatizací neboli ztělesňováním složité, neřešené životní situace. Pacient je bezradný, žije ve stresu. To, co není schopen zvládnout na vědomé rovině, začne postupem času tělo "řešit" za něj - nemocí. Typickým způsobem: bolestí hlavy (má toho plnou hlavu), závratěmi (hlava se mu z toho zatočila), pálením žáhy (leze mu to krkem), bolestí zad (naložil si víc, než unese). To, co neumí odhalit nejmodernější technika, skvěle popisuji stará lidová přísloví," píše na svém blogu Aktuálně.cz jeden z nejznámějších českých představitelů  komplexní psychosomatické medicíny MUDr. Jan Hnízdil z Centra komplexní péče v Dobřichovicích.

Uznání pro psychosomatiku

Proto by se u nemocí měly brát v úvahu faktory psychologické a sociální stejně vážně jako faktory biologické. A to v případě všech nemocí, a nejen těch, kde je jejich vliv již všeobecně uznáván (především srdeční a cévní choroby a tzv. "civilizační nemoci").  Už i u cukrovky nebo třeba bolesti kloubů a dokonce i u nádorových onemocnění se odborníci domnívají, že roli hrají i psychické vlivy.

Náš tip: Rakovinu zdolá alternativní léčba

V USA například  40 % pacientů využívá kromě klasických léků i různé podpůrné a alternativní metody v léčbě svých nemocí. 

"Je to obor, který se do velké medicíny dlouho nedostal. Jde o to, že když se lidé cítí nemocní, mají objektivní potíže, a přesto u nich vyšetření neprokážou žádnou konkrétní nemoc, tak by neskončili u psychiatra, jako je tomu často dnes, ale u lékaře, který by jim dokázal komplexně poradit, co v životě změnit," uvedl k tomu ministr zdravotnictví ČR Leoš Heger.

Vyhláška by podle ministra měla projít legislativním procesem během prvního pololetí tohoto roku. Úřad ještě chce upravit třeba rozsah povinného vzdělání. Podle prvních představ by se lékař měl vzdělávat na odborných pracovištích zhruba 2 až 3 roky.

Čím lze podpořit oficiální léčbu?

Podpůrné a alternativní metody vycházejí z představy, že nemoc není pouze postižení těla, ale týká se celého člověka, tedy i jeho psychické stránky a duše - a právě tyto složky se snaží ovlivnit.

  • Akupunktura:  Metoda s dobře prokázaným podpůrným vlivem v léčbě rakoviny, dokáže omezit zvracení spojené s chemoterapií, ulevit od bolesti a únavy. U poloviny žen mírní tzv. návaly, které mohou být vedlejším účinkem léků používaných k léčbě rakoviny prsu. Nedoporučuje se u lidí se silně oslabenou imunitou, kdy hrozí riziko zavlečení infekce přes akupunkturní jehličky.
  • Tai-chi a qi-gong: Čínská cvičení, která vycházejí z předpokladu, že nemoci se objevují při nerovnováze energií. Obě tyto metody uvolňují nahromaděnou negativní energii pomocí plynulých pohybů, dýchání a meditace. Bezpečné cvičení zlepšuje fyzickou kondici pacientky a ta je silnější v boji s nemocí.
  • Reiki: Japonská metoda, která pracuje s energií pacienta, s energetickými centry (čakrami) a drahami (meridiány). Pacientům pomáhá především v psychickém rozpoložení.
  • Jóga: Metoda vhodná při léčbě rakoviny pro zmírnění stresu.
  • Podpůrné skupiny: Léčba je vždy ovlivněna tím, jak se člověk cítí. Pacient s jakoukoliv diagnózou by se neměl uzavírat do sebe, naopak je potřeba svůj strach ventilovat a nedusit ho v sobě, protože optimistický přístup je v léčbě nedocenitelný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Těhotenství musí "povolit" mozek

Muži, kteří myjí nádobí, mají horší sex

Knižní "porno" 50 odstínů šedi bouří ženské hormony

  

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama