reklama

Které pečivo je nejzdravější a jak ho poznat? Radí Petr Havlíček

Poradíme vám, jak poznat zdravé pečivo a jaký rozdíl je mezi pečivem cereálním, vícezrnným nebo celozrnným.

Foto: Profimedia.cz

Správné pečivo obsahuje co nejvíce vlákniny a co nejmenší podíl sodíku. Jak takové pečivo ale v obchodě odhalit a na co si dát při výběru pozor? S tím vám poradí odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá ve videoseriálu Vím, co jím.

Nejčastější chyba: celozrnné není cereální

Při výběru pečiva se často necháme zmást popisky, kterým mnozí detailně nerozumí. Pečivo cereální, vícezrnné, celozrnné, speciální… Jaký je v tom rozdíl?

Nejčastěji zaměňujeme cereální pečivo za celozrnné a obarvené pečivo za žitné. Mnohdy také považujeme za celozrnné pečivo to, které je jen posypané semínky, nicméně je vyrobeno z klasické bílé mouky. Cereální znamená vyrobený z mouky, což se vztahuje na veškeré pečivo. A pávě tady se nás snaží prodejci trochu zmást. Pečivo vícezrnné značí, že je vyrobené z více druhů mouky, ale nemusí vůbec obsahovat mouku celozrnnou.

Pokud chcete koupit opravdové celozrnné pečivo, pečlivě hledejte toto slovíčko na obalu či etiketě v regálu. Takové pečivo má totiž obsah celozrnné mouky alespoň 80 %.

V čem spočívá rozdíl mezi celozrnnou a klasickou bílou moukou? To vám prozradí odborníci ve videu.

Pečivo nevynechávat!

Přestože odborníci doporučují dávat přednost celozrnnému pečivu, má tento druh houstiček a chlebů o něco vyšší energetickou hodnotu než pečivo bílé. Rozdíl je však zanedbatelný. Zásadní benefity celozrnného pečiva však spočívají v živinách, kterých nám klasické bílé pečivo z pšeničné mouky příliš nedodá. Bílé pečivo nám dodává pouze energii, celozrnné pečivo vlákninu, řadu vitaminů, minerálních látek a v neposlední řadě i dobře chutná a zasytí na delší dobu.

Pokud jste se rozhodli hubnout a prvním krokem bylo vyškrtnutí pečiva z vašeho jídelníčku, rozhodně jste neudělali dobře. Pečivo je totiž, stejně jako celá řada příloh, zdrojem sacharidů, které dodávají našemu organismu zásadní díl energie. Takže nevynechávejte, ale pečlivě vybírejte. S tím vám může pomoci logo Vím, co jím. Najdete ho na některých chlebech, ale také na směsích, z nichž si můžete pečivo připravit doma. A ne vždy k tomu potřebujete pekárnu.

Vláknina a sůl - základní kritéria při výběru pečiva

Přestože vláknina neslouží jako zdroj energie, pro správné fungování našeho organismu je velmi důležitá. „Dobře sytí, pomáhá tedy při hubnutí a má přínos i pro diabetiky, snižuje glykemický index potravin, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržovat stálou hladinu krevního cukru a má také velký význam pro zdraví střev," jmenuje dietoložka PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. benefity vlákniny a dodává, že by denní příjem vlákniny měl být alespoň 25 g. Realita ovšem bývá jiná, běžně člověk nepřijme ani polovinu doporučeného množství.

Vlákniny přidat, sodík omezit

Důsledkem nadbytečného příjmu sodíku je zvyšování krevního tlaku. Vysoký krevní tlak patří mezi nejčastější srdečně cévní onemocnění a významně se podílí na vzniku dalších zdravotních komplikací (infarkt myokardu, mozková příhoda). Ne nadarmo se mu říká tichý zabiják. Proto je žádoucí sodík ve stravě omezovat.

Příjem sodíku nemá být vyšší než 2 g, čemuž odpovídá zhruba 5 g soli za den. Oproti vláknině, které máme ve stravě obecně málo, je to se sodíkem naprosto opačně. Doporučenou denní dávku překračujeme až trojnásobně. Solí posypanému pečivu se proto raději vyhněte. Bohatě stačí sůl přidávaná do těsta.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si ohlídat špatné tuky? Poradí vám Petr Havlíček

Kde v těle sídlí emoce? Budete se divit

Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama