reklama

Kožní znaménka: Zbavte se jich i bez řezání

Pihy a kožní znaménka je nutné pečlivě sledovat. Nebojte se jejich odstraňování - jde to i bez nože!

Foto: Iisfa/Thinkstock

Pihy kdysi byly považovány za znaménka krásy. Dnes z nich máme strach a sledujeme je ostřížím zrakem - nebo bychom aspoň měli.

Některá mateřská znaménka máme od narození, jiná se objeví až v průběhu života. Jejich vznik ovlivňují především geny a slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo melanin - naši ochranu kůže před ultrafialovým zářením.

Která znaménka jsou nebezpečná?

Zároveň ale znaménka mohou vzniknout i jako následek spálení kůže, zánětů, antikoncepce, hormonálního onemocnění, věku. Přestože jsou mateřská znaménka z 95 % nezhoubného charakteru, je vhodné jim věnovat pozornost a pravidelně je kontrolovat.

I když zůstaneme opatrní, nemusíme okamžitě podléhat panice jen proto, že jsme uvěřili některým opakovaným mýtům. Tady jsou nejčastější z nich:

1. mýtus: Poraněním mateřského znaménka dochází k větší šanci vzniku rakoviny kůže.

Pravda: Tyto teorie nebyly nikdy prokázány. Když už se tak ale stalo, jednalo se o melanom, jež byl v počátečním stádiu malého nádoru, a již měl založena dceřiná ložiska v těle.

2. mýtus: Solárium také ovlivní změny na mé kůži.

Pravda : Ano, to je pravda. Solária mají na kůži neblahý vliv, zvláště u mladých lidí, kdy se takto riziko rakoviny zvyšuje až dvojnásobně.

3. mýtus: Jestliže je znaménko "bezbarvé" není se čeho bát.

Pravda: Bezbarvým znaménkům bychom měli věnovat stejnou pozornost, jako těm zabarveným, neboť i bezbarvá znaménka můžou vyvolat rakovinu kůže. Pokud znaménko změnilo barvu, měl by to být signál, abychom navštívili lékaře.

4. mýtus: Nebezpečná jsou pouze znaménka vyrůstající nad okolní kůži.

Pravda: To je sice z části pravda, ale mnohdy jsou více nebezpečná právě plochá. Ve většině případů jsou vyrůstající znaménka jen kosmetický problém, ale z plochého znaménka se stále ještě může vyvinout maligní melanom.

Co u pih sledovat především?

Sebevyšetření spočívá ve sledování pigmentových skvrn a mateřských znamének, zda se zvětšují, mění barvu či se na nich neobjevují nějaké útvary jako růžové skvrnky, vyvýšené plošky a bouličky, hrubá šupinatá ložiska, krvácející útvary apod. Pokud jedinec zaznamená jakoukoliv změnu, pak by měl okamžitě navštívit odborníka.

Doporučujeme: Rakovina kůže: Jak poznat podezřelé znaménko?

V ordinaci by nemělo chybět dermatoskopické vyšetření pomocí speciální světelné lupy, která umožňuje lépe zhodnotit strukturu, okraje a rozložení pigmentu ve znaménku, které klinickým vyšetřením nejde rozpoznat. Pravidlem by pak mělo být následné histologické vyšetření.

"Histologické vyšetření znamének a výrůstků provádíme pravidelně u všech výkonů s výjimkou drobných hyperpigmentací (stařeckých skvrn)," dodává primář MUDr. Ota Schütz z Žilní kliniky v Praze, kde mimo jiné provádějí právě odborné odstraňování pih a mateřských znamének.

Znaménko lze odstranit i nechirurgicky

Celých 95 % patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit kosmeticky - nechirurgicky, tzn. bez řezání a šití, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. Výhodou radiofrekvenčního odstranění je možnost nechat odstraněný útvar histologicky vyšetřit a vyloučit tak zhoubné bujení.

Náš tip: Poznejte včas příznaky rakoviny kůže

Ve vzácných případech a případech spíše zanedbaných znamének a výrůstků, kde nebylo včasně provedeno náležité vyšetření, dochází u původně nezhoubných útvarů ke zhoubné přeměně

Primář Schütz vysvětluje: "V těchto případech je kosmetické řešení přímo vyloučené a je nutné radikální chirurgické odstranění znaménka a výrůstku - kdy šířka délka a hloubky vyříznutí je závislá na stupni zanedbanosti. V případě pozitivního histologického nálezu poskytujeme následnou péči - sledování a další kontroly, včetně stanovení individuální léčby."

Riziko nádoru nelze podceňovat

Zhoubný nádor kůže tzv. melanom patří mezi velmi nebezpečné typy nádoru, jelikož je schopen poměrně časně metastazovat. Nicméně pokud je zachycen včas, pravděpodobnost vyléčení je téměř stoprocentní.

Nejohroženější skupinou jsou ti, jež mají na své pokožce velké množství znamének (50-90 znamének zvyšuje riziko maligního melanomu až dvojnásobně). A pak také muži kolem 50 let, kteří nejvíce podceňují prevenci a na toto závažné onemocnění nejčastěji umírají.

Velkou vinu za nárůst melanomů odborníci přičítají vysokému množství škodlivého UV záření, kterého se na zemský povrch ve střední Evropě dostává asi o 20-30 % více, než tomu bylo před 40 lety. Je tedy nutné chránit tělo před tímto zářením i při běžném pobíhání venku a ne jen při opalování.

Pamatujte:

  • jedno až dvě spálení na slunci zvyšuje riziko vzniku melanomu u žen 1,5x
  • u mužů 2,8x
  • tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3x 
  • u mužů 7,6x

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Každá piha není pro krásu. Jak odhalit problém?

Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

Velký horoskop na květen: Co vás čeká v měsíci lásky?

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama