reklama

Kde v těle sídlí emoce? Budete se divit

Po staletí lidé věřili, že sídlem citů je srdce a rozum sídlí v hlavě. Pak se zdálo, že všechny emoce přece vycházejí z mozku. Kde vlastně sídlí emoce?doopravdy?

Foto: Isifa/Thinkstock

Po staletí lidé věřili, že sídlem citů je srdce a rozum sídlí v hlavě. Pak se zdálo, že všechny emoce přece vycházejí z mozku. Jak je to doopravdy?

Možná se vrátíme ke starodávným představám - i když s trochou nadsázky. Ale úzkost přece cítíme právě na hrudi - srdce se nám svírá strachem, lítostí i láskou. Kde tedy vlastně sídlí emoce?

Od štěstí po strach

Lokalizovat, kde přesně v těle lidé svoje pocity prožívají, se nedávno pokusili finští vědci. Pomocí citově zabarvených slov, obrázků a krátkých filmů vyvolávali i zkoumaných osob různé emoce. Výsledky pak vyhodnotil speciální software.

Doporučujeme: Téma:  Stres a úzkost

Lidé pak na monitoru označovali na siluetě postavy ty oblasti, ve kterých se vzbuzené emoce projevovaly. Šlo o šest základních emocí: vztek, strach, znechucení, štěstí,  smutek a překvapení. Dalších sedm prožitků už bylo podle psychologů složitějších: úzkost, láska, deprese, opovržení, pýcha, stud a závist.

Pokusné osoby pak kliknutím označovaly, v jakých oblastech těla něco cítí. Určily tak, které oblasti se jim aktivovaly v porovnání s neutrálním stavem mysli.

Jak jste na tom se srdcem?

Samozřejmě, téměř vždy se emoce projevovaly v hlavě, ale zasahovaly také hrudník, břicho a dokonce i končetiny. Podívejte se na obrázek, kde v našem těle sídlí 13 běžných emocí, které každodenně pociťujeme.

Nejvíc asi vnímáme štěstí - tento pocit zaplavuje prakticky celé tělo. Podobně jsme na tom s láskou, ale na opačné straně škály emocí i s depresí. Zajímavé je, že - jak z obrázků vyplývá - se nejvíc na srdci projevuje závist a strach. Tím se pak vlastně snadno vysvětluje, proč tyto emoce skutečně mohou vyvolat fyzické projevy nemocí, například infarkt.

Všichni jsme stejní 

Ukázalo se, že za sídlo pocitů zkoumané osoby označovali stejné části těla bez ohledu na to, k jaké národnosti nebo kultuře patřili. To bylo překvapivé zjištění, protože vědci se dosud domnívali, že tomu tak není a prožívání situací závisí na původu.

Ukázalo se však, že prožívání lidských emocí je univerzální. Shoda panovala především v oblasti pozitivních emocí. Při označování těch negativních se vyskytly menší rozdíly, ale ani ty nesouvisely s původem. Spíš s konkrétními lidmi. Výzkumníci z toho usoudili, že negativní emoce a nepříjemné prožitky jsou komplikovanější. Ale zřejmě bohužel také škodlivější. Tak na to myslete a nenechejte si kazit zdraví špatnými emocemi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Trpíte úzkostí? Pomůže vám, když si protáhnete záda

Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama