reklama

Jed kolem nás: Doma, v práci i ve školách!

Stává se vám, že občas začnete doma nebo v práci z ničeho nic slzet? Trápí vás občasné bolesti hlavy nebo dráždivý kašel? Příčinou může být formaldehyd.

Foto: Isifa/Thinkstock

Stává se vám, že občas začnete doma nebo v práci z ničeho nic slzet? Trápí vás občasné bolesti hlavy nebo dráždivý kašel? Příčinou může být formaldehyd, který nás obklopuje na každém kroku.

Setkáme se s ním prakticky všude - doma, v práci nebo ve škole. Je obsažený zejména ve dřevotřískách, barvách, plastech nebo lepidlech. Například z nábytku nebo podlah se uvolňuje i několik let! 

Rakovina z vlastního bytu?

Světová zdravotnická organizace jej dokonce klasifikuje jako původce rakoviny. Do organismu se dostává nejčastěji vdechováním. Ve zvýšené koncentraci je příčinou podrážděných sliznic horních cest dýchacích a spojivek.

"Formaldehyd také způsobuje subjektivní pocit suchosti, dráždí ke kašli, je příčinou bolestí hlavy, pálí z něj oči nebo vede až k slzení," vysvětluje Doc. MUDr. Evžen Hrnčíř, CSc. MBA z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Tyto příznaky se však vyskytují zejména v prostředí, kde je koncentrace formaldehydu zvýšená.

Doporučujeme: Téma: Jedy kolem nás

"Jedná se nejčastěji o hodnoty od 100 ug/m3, které v dlouhodobém horizontu vážně ohrožují naše zdraví," doplňuje RNDr. Bohumil Kotlík z oddělení hygieny ovzduší a odpadů Státního zdravotního ústavu České republiky.

Až se vyčistí vzduch...

V interiérech trávíme více než 20 hodin denně, nejvíc však můžeme ovlivnit vlastní bydlení. V interiérech novostaveb, případně vnitřních prostorách po rekonstrukci je zapotřebí hlídat dodržování všech stanovených technologických postupů a před nastěhováním se postarat o dostatečné odvětrání.

U nového nábytku je vhodné požadovat atest výrobce, u staršího, již používaného zkontrolovat a případně opravit poškozené hrany a plochy. Ve starších výrobcích byly používány fenol-formaldehydové pryskyřice, které jsou významným zdrojem formaldehydu. "Ve vnitřním prostředí se formaldehyd uvolňuje především z dřevotřísek, které se používaly zejména při výrobě nábytku a podlah. Formaldehyd je obsažen také ve starých barvách, lacích, lepidlech, kobercovinách nebo textiliích," doplňuje Radomír Kamler ze závodu Rigips.

Nový textil je pro jeho odstranění potřeba vyprat. Nové spotřebiče nechat tzv. vypálit a zároveň vše odvětrat, všechny nové impregnované a lakované výrobky před instalací nechat dostatečně vyvětrat.

Jaké další látky škodí?

Ze stavebních materiálů se může uvolňovat široké spektrum organických látek používaných v nátěrech všech typů, jako jsou např. rozpouštědla, čpavek, polymerizační látky, monomery, plastifikátory, stabilizátory.

Tady je pár rad, jak se vyhnout působení chemikálií ve vlastním příbytku:

  • Mokrý stěr je vždy účinnější.
  • Při luxování bychom měli používat kvalitní filtry a sáčky k vysavačům (HEPA filtry a mikrofiltry), po vyluxování a při něm prostor větrat. To platí zvláště v případě, že je v rodině alergik.
  • Všeho moc škodí, což platí zvláště při používání úklidových, čisticích a antibakteriálních prostředků, také zde je nutno dbát na pravidelné větrání. 
  • Stejně je nutné ve vnitřním prostředí přistupovat k drobným opravám (používání tmelů, barev, lepidel). 
  • Nový, dražší, reklamou nabízený navoněný čisticí prostředek nemusí zaručovat lepší výsledek, časem prověřené metody (ocet, sůl, citronová voda, jedlá soda, mýdlo) jsou většinou stejně dobře použitelné a šetrnější
  • Všechny tzv. osvěžovače vzduchu, deodoranty, vonné tyčinky, esence či svíčky přinášejí do vnitřního ovzduší další, většinou organické látky. Sledujte jejich složení!. Neměly by obsahovat látky, jako je formaldehyd, benzen nebo toluen, protože ty se společně s vůní dostávají do vzduchu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Éčka: Proč se jich máme bát

Mykózu mají i muži + další věci, co jste o ní nevěděli

Která koupaliště jsou nebezpečná? Záleží na lidech

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama