reklama

Játrům škodí víc léky než alkohol

Játra nebolí. O to víc je musíme chránit! Hlavně sami před sebou.

Foto: Thinkstock

Játra nebolí.  O to víc je musíme chránit! Hlavně sami před sebou.

Játra jsou základní filtrační stanicí a chemickou továrnou. Zajišťují detoxikační biochemické reakce, kterými neutralizují škodlivé působení tělu cizích látek (tzv. xenobiotik) a umožňují jejich vyloučení. 

Na které léky si dát pozor?

Co se týče léků, dnes je známo přibližně 1000 léků, které mohou vyvolat poškození jater. Přibližně 2 % žloutenek, vyžadujících v USA hospitalizaci, je způsobeno léky.

"Mezi nejčastěji používané patří analgetika, nesteroidní antiflogistika, neuroleptika, celková anestetika, hypolipidemika, antibiotika, cytostatika, antimalarika, antiepileptika, anabolika, androgeny, estrogeny," vypočítává odborný lékař MUDr. František Križanovič. Některé z nich - a často více druhů - určitě berete i vy. 

Doporučujeme: Téma:  Problémy s játry

Častou příčinou akutního selhání jater je už i jednorázové užití 5 g paracetamolu zároveň s Fenobarbitalem, což je známý lék na spaní. Účinná látka paracetamol  je přitom obsažena v tak obvyklých přípravcích, jako je paralen!

Zákeřná "nevinná" éčka 

Zákeřnější jsou kombinace různých chemických látek, které jsou jinak jednotlivě v neškodné dávce. Tak například některá "éčka" jsou v potravinách v takové dávce, která prokazatelně není škodlivá, ale už nikdo nezkoumal jejich vzájemné reakce v organismu a působení těchto reakcí na náš organismus.

"Xenobiotika se dostávají do organismu zejména přes trávicí trakt," vysvětluje  doktor Križanovič, a pokračuje: "Sem patří různé konzervanty, alkohol, tzv. "éčka", dochucovadla, barviva a jiné přídatné látky v potravinách. Pro mnohé může být překvapením, že sem patří i látky, vstupující přes pokožku - kosmetické přípravky, sprchové gely, čisticí prostředky, antiperspiranty, nebo léčiva aplikovaná přes kůži."

Ty se dostávají do jater už sice zředěné, ale nakonec je musí játra přece jen odbourat a připravit na vyloučení z těla.

Játra a alkohol: k poškození stačí 2 deci

Existuje vypočítané množství alkoholu, které s vysokou pravděpodobností způsobí vážné poškození jater u většiny osob. "Příjem 80 gramů alkoholu denně, tj. přibližně 0,7 litru vína, po dobu 20 let vyvolá u mužů vazivovou přestavbu jater, tzv. cirhózu jater. U žen je to ještě o dvě třetiny méně, tedy už něco přes 2 dcl vína denně," uvádí MUDr. Križanovič.

Podobné projevy může mít i nealkoholové poškození jater. "Jde o ztučnění a následný zánět, který se spojuje s obezitou, inzulinovou rezistencí, hyperlipidémií a s diabetes mellitus 2. typu, tedy s tzv. metabolickým syndromem,"  připomíná doktor Križanovič. Přitom kritéria pro metabolický syndrom (obezita, vysoký tlak, cholestrol) splňuje 20 % české populace, což potvrdila nedávná studie.

Co tedy nejvíce játrům škodí?

Nejnebezpečnější je vystavit játra nejednou mnoha rizikovým faktorům.  Doktor Križanovič přichází s rovnicí:

obezita + alkohol + běžná virová infekce + antipyretika + analgetika + přecházení viróz + stres + infekce + antibiotika + kontakt s běžnými chemikáliemi v domácnosti = silný útok na játra

Játrům můžeme podpořit dostatkem živin, okysličenou krví (díky pohybu) a jako bonus jim přidejme zeleninu zakapanou kvalitním zkvašeným octem nebo kysané zelí.

"Ochraně jater můžeme mimo zdravé a vyvážené životosprávy jednou za čas pomoci očistnou kůrou, a to užíváním preventivních přípravků, ideálně kombinujícím játrům prospěšné látky, jako je cholin, ostropestřec mariánský, inositol, vitaminy C a E, vápník a kyselina pantotenová (v našich lékárnách např. novinka VULM Esence Forte," uzavírá lékař.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 superpotravin pro dobrá játra

10 vyšetření, které by měla mít každá žena

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama