reklama

Jak správně uskladnit potraviny, aby vydržely déle čerstvé?

Každá potravina potřebuje svoje specifické místo, aby se nezačaly rychle kazit. Jak jste na tom s uskladňováním jídla vy?

Foto: iStock

Většina z nás postupuje obdobně. Když se vrátíme z nákupu, vyložíme tašky a nakoupené potraviny bezmyšlenkovitě umístíme na obvyklé místo, které jsme jim kdysi dávno vyhradili. Přemýšleli jste někdy o tom, zda jsou všechny potraviny uskladněny správně?

Správné uložení potravin je pro uchování jejich čerstvosti stěžejní. Pokud vybereme správné místo, můžeme jejich životnost prodloužit několikanásobně. Naopak při špatném uchování zrychlíme nejen jejich kazivost, ale také snížíme jejich nutriční hodnotu.

Kde můžeme skladovat?

V zásadě existují čtyři základní skladovací místa: suchá, chladná, chlazená a mrazicí zóna.

Suché místo by mělo mít pokojovou teplotu kolem 18 až 20 stupňů celsia a velmi nízkou vlhkost. Typicky jde o kuchyňské skříňky, dobře větranou spíž či police.

Chladná zóna bývá typicky sklep o stálé teplotě, která by neměla klesnou pod nulu a neměla by přesáhnout 10 stupňů. Chlazená zóna bývá nejčastěji lednice, kde by se měla teplota ideálně pohybovat mezi 0 až 5 stupni. V mrazicí zóně, tedy v mrazáku, by měla být teplota zhruba –18 stupňů.

Kam patří suché potraviny?

Potraviny jako čaj, káva, mouka, cereálie, obilniny, rýže, těstoviny, ořechy, koření, sušenky či pečivo patří do takzvané suché zóny. Pečivo po příchodu domů vyjměte z mikrotenových sáčků, neboť zkracují dobu, po kterou je pečivo čerstvé a chutné. Neprodyšný obal navíc způsobuje plesnivění.

Pečivo má svoje místo v chlebníku nebo v čisté utěrce ze lnu či bavlny. Vyvarujte se také skladování aromatických potravin vedle těch, které snadno absorbují okolní pachy.

Například čaj není vhodné umisťovat do blízkosti česneku či cibule. Na uložení kávy, čaje, bylinek, sušeného ovoce nebo třeba ořechů se hodí buď dobře těsnící sklenice nebo sáčky s uzavíráním na zip. Příkladem jsou třeba sáčky Doypack.

Kam se sýry, mlékem a ovocem?

Tradičním místem pro uchování sýrů a dalších mléčných výrobků je bezesporu lednice. Je vhodná pro ukládání masa, vajec, mléka a mléčných výrobků, másla, některých druhů ovoce a zeleniny a hotových pokrmů určených k rychlé spotřebě.

V případě ovoce a zeleniny si ale musíme dávat pozor. Ne každý druh zvládne takhle nízké teploty. Týká se to především tropického ovoce, jako je ananas, banán, mango, avokádo a citrony. Platí to i pro rajčata nebo cukety, kterým bude lépe na ošatce nebo jen mírně chladném místě.

Pravidla pro zmrazování

Uložit potraviny k "ledu" je šikovný způsob, jak jim prodloužit životnost a zachovat je pro pozdější použití. Jednotlivé porce ukládejte do mrazáku v samostatných plastových sáčcích nebo krabičkách s datem.

Je dobré si udělat v mrazáku systém a podobné potraviny skladovat společně. Například masu vyhraďte samostatný šuplík. Mezi potraviny určené ke zmrazování patří například maso, zmrzlina, ovoce či zelenina, houby, ale také zbylé vánoční cukroví nebo některé hotové pokrmy.

Platí však univerzální pravidlo, že mraženou potravinu bychom měli do roka spotřebovat, případně vyhodit.

Sklep se vždy hodí

Jste-li vlastníkem sklepních prostor bez hlodavců, musím vám poblahopřát. Teplota okolo 6 až 8 stupňů  a mírná vlhkost je vhodná pro uložení brambor, cibule, mrkve, celeru nebo třeba balených vod a limonád.

Všechny uložené potraviny skladujte v samostatných bedýnkách, policích či koutech a pečlivě dohlížejte na to, abyste do nich ukládali pouze zdravé kusy. Shnilé plody průběžně odstraňujte, aby se od nich nezkazily další kusy.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama