reklama

Jak si poradit s ječným zrnem?

Pocit bolesti v oku, která se pak soustředí na oční víčko. Pálení, řezání a pocit, jakobychom měli v oku cizí předmět. V zimě, kdy jsem víc unavení a naše obranyschopnost je snížená, nás častěji "navštíví" ječné zrno.

Foto: Profimedia.cz

Pocit bolesti v oku, která se pak soustředí na oční víčko. Pálení, řezání a pocit, jakobychom měli v oku cizí předmět. V zimě, kdy jsem víc unavení a naše obranyschopnost je snížená, nás častěji "navštíví" ječné zrno.

Jde o je zánět mazové žlázky u některé z řas na očním víčku. Typicky se projevuje otokem, zarudnutím a bolestí postiženého víčka.

Pravidla soužití

Odborně se nazývá hordeolum a lidé si ho občas pletou s podobným onemocněním očního víčka, které však není infekčního původu a je označované jako chalazion.

Ječné zrno prý může být způsobeno špatnou výživou, nedostatkem spánku a hlavně zanedbáváním hygieny, ale ve skutečnosti se s ním může v životě potkat úplně každý. Je nakažlivé, proto by postižená osoba měla denně měnit ručníky a žínky a neměla by se o ně s nikým dělit.

Bydlíte-li s člověkem, který má jakoukoli bakteriální infekci, dávejte pozor, abyste se po kontaktu s ním nedotýkali očí. Vždy si nejprve umyjte ruce.  

Žlázky se často ucpávají také při nevhodném používání make-upu nebo při použítí nesprávně ošetřených kontaktních čoček.

Léčba a prevence

Při léčbě ječného zrna není nutné běžet si hned pro antibiotickou mast - i tímto nenápadným způsobem se může vypěstovat rezistence (odolnost) vůči antibiotikům, která pak nezabírají v případě vážnější nemoci. Nejdříve zkuste "babské" recpety. mezi něž patří koupel z měsíčku lékařského, světlíku nebo echinacey. A především se nadopovat vitamíny a prostředky na zvýšení imunity.

Zánět mazové žlázky v naprosté většině případů způsobují bakterie ze skupiny stafylokoků. Vzniká v případě, že dojde k ucpání vývodu žlázky a hromadění mazu. Ten je ideálním prostředím pro množení bakterií, které pronikají do oka z okolní kůže.

Na vzniku zánětu se může podílet i celkové oslabení obranyschopnosti, například při cukrovce. První příznakem ječného zrna je bolest očního víčka. Do několika dnů od jejího vzniku se Vám na něm objeví červený váček. Pod ním bývá skryta dutinka naplněná žlutým hnisem. Váček tlačí do oka a způsobuje nepříjemné pocity při mrkání. Vyvolává ve Vás pocit, že mátě neustále v oku nějaké cizí tělísko.

Malé, ale nepříjemné

  • Místa výskytu - ječné zrno je většinou umístěné na vnější straně očního víčka, a je tedy od počátku snadno viditelné jako malý pupínek. Někdy však může ječné zrno vzniknout i na vnitřní straně očního víčka, a i když tam také působí potíže, není tak snadno viditelné.
  • Projevy - počáteční bílý pupínek postupně zčervená, trochu oteče a stane se bolestivým. To může trvat několik dní, ale poté ječné zrno většinou samo praskne a zahojí se. Ječné zrno umístěné na vnitřní straně víčka může někdy i po odeznění infekce po sobě zanechat malou dutinku vyplněnou tekutinou, kterou je nutné vypustit.
  • Léčba - ječné zrno v naprosté většině případů nepředstavuje pro naše oči a zrak žádné nebezpečí, je možné ho léčit doma a po nějaké době většinou samo odezní. Za několik dní praskne, hnis nahromaděný uvnitř se vyplaví a ranka se poté kompletně zahojí. Pokud ječné zrno přetrvává déle než zhruba týden, doporučuje se vyhledat lékaře, který může předepsat mast s antibiotiky nebo další léčbu.
  • Možnosti prevence - základní prevence ječného zrna spočívá hlavně v pečlivé hygieně. Důležitá je čistota rukou, především pokud používáme kontaktní čočky. Také kosmetika a make-up používaný na oční partie by měly být co nejkvalitnější a zároveň udržované v úzkostlivé čistotě.

více na uLékaře

PROČ SE MU TAK ŘÍKÁ?

Protože tak vypadá! Ječné zrno je pupínek nebo váček, který se může vytvořit na horním i dolním očním víčku. Je způsobeno bakteriemi, které většinou žijí na povrchu očního víčka, aniž by působily nějaké obtíže.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama