reklama

Jak rozhýbat líný metabolismus?

Snažíte se zhubnout po vánočním jídelním běsnění? Rozhodně nedržte žádnou dietu - uškodili byste si. Místo toho si nastartujte metabolismus tak, aby lépe spaloval. Tady je návod!

Foto: Profimedia.cz

Snažíte se zhubnout po vánočním jídelním běsnění? Rozhodně nedržte žádnou dietu - uškodili byste si. Místo toho si nastartujte metabolismus tak, aby lépe spaloval.

Zkušení dietáři vědí to, co vědci potvrzují: čím víc zaručených bleskových diet v životě člověk absolvoval, tím hůře se mu příště shazuje - a tím jistěji se dostaví známý jojo-efekt, tedy návrat všech zhubnutých kil a ještě něco navrch.

Základ pro život

Kolik paliva ihned spotřebujeme, to záleží na aktivitě, ale také na rozsahu bazálního
 metabolismu
(BMR). Bazální metabolismus vyjadřuje, kolik energie tělo potřebuje k přežití
 za předpokladu, že nevyvíjí žádnou aktivitu.

Každý z nás musí denně naplnit svůj BMR, aby mohl žít. Jak už bylo řečeno, hodnota BMR se člověk od člověka liší. Vy možná máte BMR 1450 kalorií a neustále bojujete s nějakým tím kilem navíc, zatímco váš kamarád  má hodnotu 1650 a s váhou si nikdy nemusel lámat hlavu. Jeho tělo prostě samo od sebe spálí za den o celých 200 kalorií více.

Začněte od rána!

Obecně platí, že rychlost spalování kalorií závisí na několika faktorech:

  • geny - rychlý metabolismus se dědí
  • pohlaví - muži spalují více než ženy (i během odpočinku)
  • věk - po 40. roce života se metabolismus pozvolna zpomaluje

Je jasné, že některé faktory ovlivnit nelze, ovšem přesto existuje pár způsobů, jak metabolismus nastartovat. Pro dosažení znatelných výsledků je nejdůležitější posílit svalstvo a hýbat se, rozcvička po ránu nabudí metabolismus na celé hodiny.

Máme pro vás ale i další tipy:

  1. Budujte svaly - tělo spaluje kalorie neustále, i při odpočinku. Třeba sportovci mají klidový energetický výdej vyšší, svaly totiž spalují 3× více kalorií než tuková tkáň.
  2. Hýbejte se - aerobní cvičení dokáže rozproudit metabolismus na hodiny. Intenzivnější pohyb zvyšuje klidový energetický výdej více a na delší dobu než cvičení mírné intenzity. Zkuste například střídat chůzi a běh.
  3. Nezapomínejte pít - i mírná dehydratace zpomaluje vaše spalování. Před každým jídlem si dejte sklenici vody. Nápoje s ledem nutí tělo zpracovat o 10 kalorií denně více, což je asi půl kilogramu za rok. A bez diety! Raději než tyčinky nebo brambůrky chroupejte šťavnaté ovoce a zeleninu
  4. Jezte častěji - malá svačinka každé tři hodiny udržuje metabolismus nastartovaný a tělo během dne spálí více kalorií.
  5. Okořeňte si život - kořeněná jídla spalování nabudí. Efekt je patrný, pokud jíte ostré pokrmy pravidelně, což ovšem také není příliš zdravé
  6. Nezapomeňte na bílkoviny - při trávení bílkovin spotřebuje tělo až o 25 % energie více než při zpracování tučných pokrmů. Zařaďte proto do jídelníčku libové maso, tofu, ořechy, fazole, vejce a mléčné výrobky. Dbejte na to, aby byla vaše strava vyvážená.
  7. Nehladovte - nárazové drastické diety s denním příjmem nižším než 1 000 kalorií významně zpomalují metabolismus! Kila jdou sice dolů, ale na úkor svalové hmoty. A čím méně svalů, tím pomalejší spalování.
  8. Dopřejte si kávu, zelený čaj nebo oolong - káva a čaj obsahují látky, které dokážou na pár hodin rozproudit metabolismus. 2 až 4 šálky těchto nápojů denně přinutí tělo spálit až o 17 % více kalorií.

více na uLékaře

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama