reklama

Intimní hygiena by neměla být tabu. Víte, jak o sebe pečovat?

V televizi jste už nejspíš také viděli bizarní reklamu, ve které se paní snaží porozumět své vagině. Není třeba jít tak daleko a rozhodně se nemusíme trápit kvůli tomu, že nepoznáme rozdíl mezi bakteriální a kvasinkovou infekcí. Co by nás ale trápit mělo, je, že mnohé z nás nevědí, jak by měla vypadat ideální intimní hygiena.

Foto: Shutterstock

Pokud si myslíte, že stačí jen se důkladně umýt voňavým mýdlem či koupelovým gelem, jste vedle jak ta jedle. Pamatujte, že ženská pochva je citlivá a mělo by se s ní zacházet velmi opatrně.

Sice je hezké, že své očistě věnujete hodně času, sprchujete se i několikrát denně a mydlíte se ostošest, ale přesně na to si dávejte velký pozor. Příliš častá a důkladná intimní hygiena s sebou přináší zdravotní problémy - zlikvidujete si tím totiž bakterie, které jsou přirozenou součástí vnitřního prostředí. Nejčastější chybou, které se většina žen dopouští, je to, že se myjí i na místech, která vlastní hygienu ani tolik nepotřebují. Zatímco vnější okolí intimního ústrojí důkladnou očistu vyžaduje, vnitřní prostředí už ne. Sprchujete-li se několikrát denně, intimní místa oplachujte jen vodou, maximálně jednou denně sáhněte po mýdlu.

Spodní prádlo musí být prodyšné

Důležitou roli v osobní hygieně hraje rovněž vhodné spodní prádlo. Mělo by být z materiálu, který je prodyšný a nezadržuje v sobě vodu. Pohodlné jsou kalhotky ze stoprocentní bavlny nebo bambusového vlákna, syntetika naopak může pokožku dráždit a nedovoluje jí dýchat. Měla byste se proto vyvarovat i upnutého oblečení, například těsných džínů, snadno totiž dojde ke kumulaci tepla a vlhka v intimních místech a to je ideální prostředí pro množení bakterií. Nebuďte také zbytečně dlouho v mokrých plavkách - po koupání se vždy řádně osušte a převlečte se do suchých plavek. Právě ve vlhkém prostředí se totiž kvasinkám skvěle daří. Z tohoto hlediska je riziková i delší jízda na kole. 

V každém případě se také snažte omezit užívání slipových vložek. A pokud už se bez nich nedokážete obejít, užívejte jen ty prodyšné, aby vaše intimní partie mohly dýchat. Časté komplikace způsobují také parfémované slipové vložky. Jestliže už nějakými problémy trpíte, existují speciální probiotické intimní krémy, které by vám měly pomoci. Zvláčňují, pomáhají předcházet vysušování a udržují hydrataci citlivých partií. 

Při menstruaci buďte obzvláště opatrná

Pro každodenní užívání nejsou vhodné ani vlhčené ubrousky. Jedete-li ale někam, kde není možnost se jednoduše umýt, vlhčené ubrousky nejsou vůbec špatné. Existují speciální intimní ubrousky, které pokožku nedráždí a obsahují i prospěšné látky, jako je třeba L-kyselina mléčná. Pokud už sáhnete po vlhčených ubrouscích, mějte na paměti, že by neměly být parfémované, protože by mohly podráždit pokožku. Myslete také na to, že jejich přehnané používání může narušovat vlhkost intimních míst, ztrácíte kyselé pH, a můžou se dokonce objevit slabé záněty či vaginální mykózy. 

Náchylnost k infekcím zvyšuje pochopitelně i menstruace. V tomto období byste se měly pravidelně sprchovat, koupání ve vaně se nedoporučuje. A opět platí pravidlo, že pokud se sprchujete víckrát za den, není vhodné se pokaždé mýt sprchovými přípravky. Vliv na naši intimní pohodu mají také užívané léky a hormonální antikoncepce. Jestliže musíte brát antibiotika, snažte se nasadit dietu bohatou na mléčné bakterie, protože antibiotika narušují přirozenou poševní mikroflóru. 

V případě jakýchkoli intimních problémů zajděte ke svému gynekologovi. I když je na trhu množství volně prodejných preparátů, samoléčba by vám mohla v některých případech spíš ublížit než prospět. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama