reklama

Granát na sex: Smlsněte si!

Hodně historiků a vědců věří, že jablko, které měla Eva podle biblického příběhu sníst, zřejmě nebylo to obyčejné, ale právě granátové... Víme proč!

Foto: Isifa/Thinkstock

Hodně historiků a vědců věří, že jablko, které měla Eva podle biblického příběhu sníst, zřejmě nebylo to obyčejné, ale právě granátové... Víme proč!

Šťáva z granátových jablek totiž u mužů velmi znatelně povzbuzuje chuť na sex. Nový výzkum britských vědců prokázal, že po tomto džusu se muži dívají na sexy obrázky o 16 procent déle, než na obrázky, které žádný sexuální náboj nemají. Dokonce prý po něm i mnohem vášnivěji líbají!

Symbol plodnosti

"To možná vysvětluje, proč je granátové jablko symbolem plodnosti," říká jeden z vědců, kteří na výzkumu pracovali v Mindlabs International. To platí především v Orientu, odkud strom zvaný rovněž marhaník pochází.

Jeho jádra a listy vykazují vysoký obsah rostlinných hormonů pro muže, ale i pro ženy. Účinek, povzbuzující chuť na sex, by tedy granátové jablko mělo mít i na ženy. Ty však zatím předmětem obdobného výzkumu nebyly. 

Přitom však je známo, že jádra tohoto lahodného plodu obsahují značný podíl rostlinných estrogenů - ženských pohlavních hormonů. Proto nejen zvyšuje libido, ale zároveň má ještě další výhodný účinek, kvůli kterému ho před čtyřmi tisíci let využívali již staří Řekové. Vytvářeli z něj čípky ke vkládání do pochvy jako první ochranu proti početí, založenou na estrogenu.

Lepší než jiné

Proto granátové jablko dodnes symbolizuje plodnost, hojnost, přátelství a lásku. Pro vědce ale tento exotický plod znamená vysoký obsah zdraví prospěšných látek.

Obsahuje velké množství sodíku a cukrů, dále zde nalezneme významné zastoupení vitamínů B a C.

Také obsahuje vysoký podíl fosforu, chlóru, manganu, křemíku, zinku, vápníku, magnézia a také draslíku, který je nezbytný pro tvorbu a přenos nervových signálů.

Díky enormnímu obsahu hodnotných polyfenolů je granátové jablko rovněž pověstné vysokou antioxidační sílou. Dokonce  vyšší než u červeného vína nebo zeleného čaje, které jsou v tomto oboru považovány za "rekordmany".

Skvělá chuť i účinky

Z granátového jablka se využívá především šťáva, ze které se dělá řada koktejlů a džusů, nejznámější je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Až budete na dovolené v Egyptě nebo v Turecku či Tunisku, určitě ho nezapomeňte vyzkoušet.  

Známý je také grenadinový sirup, který se používá do koktejlů. Dále se využívá ve studené kuchyni, kde se přidává do mnoha salátů, v teplé kuchyni se přidává především k drůbeži, grilovanému masu a rybám. V Asii se využívá i jako koření, k tomuto účelu se lépe hodí divoce rostoucí rostliny, především z úpatí Himálaje.

Slupky granátového jablka a vnitřní přepážky mají vysoký obsah hořkých látek, např. kyseliny taninové, které mají obstipační účinek - zabírají tedy proti průjmu, které nám v těchto zemích často pořádně znepříjemní pobyt. Ostatní části však naopak působí projímavě.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama